Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Yok canım sende! YAŞAR EYİCE

Yok canım sende! YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Fedakârlıkta sınır tanımayan var mıdır?

Herkes ‘var’ diyor…

Yani ezbere konuşuyor…

Ben bugüne daha doğrusu bu yaşıma kadar görmedim, rastlamadım…

Benim rastladıklarım hep ‘sahtekâr’ ya da ‘fırsatçılar’ oldu…

Belki bir iki tane yaşamımda ya da yaşamımızda olmuştur!

Nasıl mı?

Seni bir yere tavsiye etmiştir…

TRT’de yurt haberlerde bir Turan ağabeyimiz vardı…

Çok yıllar önce Alsancak Garı önünde karşılaşınca, ‘Tuh!’ dedi.

Merak ettim;

‘Sen nasıl aklıma gelmedin?’ diye, ortaya ama kendine sordu…

Çok büyük bir sanayi tesisi kuruluyordu.

Kuruluşu yapan Karadeniz’den 100 yıllık kapı komşuları idi…

Aliağa’da kurulacak ihracata dönük sanayi tesisi için ‘güvenilir ve işini bilen’ birini arıyorlardı…

Çok başvuru varmış…

Torpilliler de…

Ama onlar yine de ‘güvenilir’ ve de ona bir noktada kefil olacak birini arıyorlardı…

Yüksek Mühendis ve aynı zamanda kurucu ortaklardan biri olan kişi Turan Ağabeye bunu söylemiş..

‘Önce güven!’

Simdi okuyucularıma soruyorum:

Bu zamanda, ‘güvenli’ ya da ‘güveneceğiz’ kişi var mı?

Birçok değil, bir kişi soruyorum!

Sadece bir kişi…

Bence çıkmaz…

Çünkü biz artık güveni de güvenmeyi de unuttuk…

Yaşadıklarımız, gördüklerimiz bizi bu duruma getirdi…

*- Hepsi istisnasız saygın!

Bu arada siz hiç ‘saygın’ olmayan bir işadamı gördünüz mü?

Ya da ‘Hayırsever’ olmayan…

Maşallah tüm işadamlarımız saygın ve hayırsever…

Bunların bu güzel özelliklerini nedense hep öldükten sonra duyarız…

Verilen tam sayfa reklamlarda…

Zaten fakir ile zanginin ölümü bile bir başka oluyor…

Birinde caminin avlusu doluyor, diğerinde eh işte üç beş kişi…

İmam soruyor;

‘Nasıl biliyordunuz?’ diye….

Ve hakkımızı helal etmemizi…

‘Ölünün arkasından konuşma’ daha doğrusu ‘konuşmama’ adabı ile yetiştiğimiz için belki de içimizden olmasa da, ‘Helal olsun!’ diyoruz…

Dinimizde de bu var…

Adam ya da kadın;

Onlarca değil, yüzlerce binlerce kişiyi aldatmış, kandırmış, ellerindeki üç beş kuruşluk birikimini bir şekilde almış ama bu gibiler için bile tanıtımlarında ‘Hayırsever, iyiliksever’ diye tanıtılmıyorlar mı?

İşte o kişinin ruhunu bile bilenler, saçlarını başlarını yoluyorlar benim gibi…

Ama boş işte…

Bir ‘Fedakârlık’ sözü bana neler anımsattı…

Aslında yazacaklarım çok şey var…

Pazarlamacılar, çeteler, gruplaşmalar….

Kim bunlar?

Bunlar bir menfaat etrafında toplanan insanlar…

Aslında kooperatifler de bir menfaat içinde insanların toplanmalarını içerir…

Ama biri legal…

Diğeri ise illegal…

Alın teri nedir?

İşte burada ortaya çıkıyor…

Biri alın terini çalıyor, diğeri götürüyor…

Gösteriş merakının patlaması kurnazları ortaya çıkarıyor.

Tabii ki günün şartlarına göre….

Son zamanlarda bile yaşadık…

Farklı farklı yöntemler uyguluyor bunlar..

Belediye Başkanı, hatta kaymakam ve Vali adına aradıklarını bildirenler, ‘İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak’ için ‘gönlünüzden ne koparsa bağışlayın’ diyorlar..

Derinliğine girmeyeceğim ama sahtekârlığın, kandırmamanın özeti bu…

Daha geçenlerde Tarım ve Okan Bakanı Bekir Pekdemirli açıkladı…

‘Hobi bahçeleri tanıtımına ve ilanlarına inanmayın’ diye…

Şimdi merdivenaltı gibi bahçe üstleri ile ilgilenilecek…

Paralarını kaptıranlar da yandı…

Vatandaşın tabiriyle bir bardak soğuk su içecekler…

Daha ne diyeyim, ne yazayım?

Sonuç olarak, sakın ‘Sizin için fedakârlık yapıyoruz’ diyenlere de inanmayın…

*- Başvuru azalmıyor

ABD’de geçen hafta yaklaşık 1 milyon 500 bin kişi işsizlik yardımı başvurusunda bulundu.

Birçok eyalette Corona virüsü önlemlerinin hafifletilmesiyle beraber ekonominin açılmaya başlamasına ve bazı işyerlerinin çalışanlarını geri çağırmasına rağmen bu rakam, tarihi düzeyde yüksek olarak değerlendiriliyor.

Çalışma Bakanlığı’nın paylaştığı son veriler, işsizlik yardımı başvurularında 11 hafta boyunca arka arkaya azalma yaşandığını gösteriyor.

Bakanlığa göre yardıma başvuranların sayısı yalnızca 58 bin azaldı.

Corona virüsü salgınının ekonomiyi durma noktasına getirdiği ve milyonlarca kişinin işten çıkarıldığı Mart ayında yardıma başvuranların sayısı 7 milyon ile en üst seviyeye tırmanmıştı.

İşsizlik yardımı alanların toplam sayısındaysa hafif de olsa düşüş görüld. Bunun da kişilerin eski işlerine dönmekte olduklarını gösterdiği yorumu yapılıyor.

*- Foça’nın antik üzümü

Foça Belediyesi, 2600 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ve Avrupa ile Ege’deki birçok üzümün atası sayılan Foça Karası Üzümünün yeniden üretilmesi için çalışmalar yapmaya başladı.

25 dönümde dikili olan Foça Karası Üzümünün ilçe genelinde yaygınlaştırılması amacıyla coğrafi işaret alınması için ilk adımlar atıldı.

Bu süreçte, 2000’li yıllarda Foça Karasının deneme üretimleri için büyük emek harcayan Volkan Sucukçu’nun teknik bilgi ve deneyimlerinden faydalanılıyor.

Foça Belediyesi’nin mülkiyetindeki bazı tarım alanlarını üzüm bağı haline getireceği açıklandı.

*-  İran’a BM Ambargosu

ABD’nin İran’a yönelik Birleşmiş Milletler yaptırımlarını uzatma planlarına İngiltere, Fransa ve Almanya’dan tepki geldi.

Üç Avrupa ülkesi, ABD’yi bu konuda desteklemeyeceklerini ancak Tahran’la 2015 nükleer anlaşmasında süre gelen ihlallerle ilgili görüşmelerde bulunmak istediklerini açıkladı.

İran’la Batı ülkeleri arasında imzalanan anlaşmaya göre, Tahran’ın nükleer programıyla ilgili belirlenen sınırlara uyması durumunda, BM’nin silah ambargosunun Ekim ayında kaldırılması öngörülüyordu. Taraf olduğu nükleer anlaşmadan 2018 yılında çekilen ABD ise ambargoyu uzatmak istiyor.

Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ambargoyu uzatmaması halinde Washington, nükleer anlaşmada ana hatları çizilen bir süreci kullanarak, İran’a yönelik tüm BM yaptırımlarını yeniden uygulama tehdidinde bulunuyor. Böyle bir hamleninse nükleer anlaşmanın tamamen ortadan kalkması anlamına geleceği belirtiliyor.

İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ise yaptıkları ortak açıklamada, tek taraflı böyle bir girişimin BM Güvenlik Konseyi’nde ters sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Berlin’de İran konusunu görüşen bakanlar, ‘İran nükleer anlaşmasını korumak için hali hazırda gösterdiğimiz çabalara uygun olmayacağından böyle bir kararı desteklemeyeceğiz’ ifadelerini kullandı.

*- Ziraat Bankası’ndan destek kredisi

Ziraat Bankası, normalleşme sürecinde ekonomik hayata sağladığı katkılara bir yenisini ekleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli olarak faaliyet gösteren restoran ve kafeterya işletmeleri için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı bir ‘Destek Kredisi’ ürünü hayata geçirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olan ve bankaya üye işyeri statüsündeki işletmeler;

Ana faaliyet konusu ile direkt ilişkilendirilebilecek harcamalarının karşılanmasını amaçlayan 6 aya kadar ödemesiz, toplam azami 36 aya kadar vadeli, yıllık %7,5 faiz oranlı krediden cirolarına bağlı olarak değişen tutarlarda faydalanabilecek.

*- Tartışmalı ihaleden çekildi

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, KKTC’ye yaptığı ziyaret sonrası çıkan tartışmalar sonrası, Lapta bölgesindeki ihaleden çekildiğini açıkladı.

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar’ın KKTC’nin Lapta bölgesinde girdiği ihalenin teminat süresini uzatmak ve araziyi incelemek için 14 Haziran’da adaya yaptığı ziyaret, iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirmişti.

Muhalefet tarafı, Koçkar’ın karantina kurallarından muaf tutularak adaya sokulduğunu ileri sürmüş, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’e sert eleştiriler getirmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Neşet Koçkar, KKTC’ye yaptıkları iş seyahatinin sonucunda başta Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel olmak üzere, yardımcı olmaya çalışan diğer tüm yetkililer hakkında bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olduğunu ifade eti.

***-

GÜNCEL

*- Konak’ta sabah sporu artık pazar yerinde

Konak Belediyesi’nin korona virüs nedeniyle ara verdiği aerobik, step ve pilates kursları geçtiğimiz günlerde açık alanlara taşınarak yeniden başlamıştı; fakat açık alanı uygun olmadığı çalışma yapılamayan mahalleler bulunuyordu.

Bu mahalleler için ise alternatif bir çözüm geliştirildi. Vatandaştan gelen talepler üzerine Hatay kapalı pazar yeri, açık hava spor alanı olarak değerlendirildi.

Hatay Semt Merkezi’nin hemen karşısında bulunan pazar yeri hem semt merkezi kursiyerlerinin hem de mahalle sakinlerinin isteği üzerine spor alanı olarak da kullanılmaya başlandı.

Semt pazarının kurulmadığı Çarşamba ve Cuma günleri sabah saat 10.00’da başlayan aerobik, step ve pilates derslerin 45 dakika sürüyor. Her yaştan kadın ve erkeğin yoğun ilgi gösterdiği egzersiz dersleri sosyal mesafe gözetilerek yapılıyor.

Sabah sporuna 45 kişiyle başladıklarını ve giderek katılımın arttığını dile getiren eğitmenler, vatandaşın ilgisinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

*- En büyük tehdit!

Türkiye’de 2013 yılından beri kamuoyunun dış politikadaki görüş ve tutumuna ayna tutmak için ‘’Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’  yapan Kadir Has Üniversitesi, 26 ilde 1000 kişiyle görüşerek hazırladığı 2020 yılı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın koordinasyonunda, Prof. Dr. Sinem A. Açıkmeşe, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Soli Özel ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan akademik ekip tarafından hazırlanan araştırmada, ‘‘Türk dış politikasının en önemli sorunu’’ olarak yüzde 20 ile ‘sınır ötesi terörle mücadele’ ilk sırada yer alsa da, iki ayrı başlıkta değerlendirilen Suriye başlıklı sorunlar toplandığında bu konunun daha kaygı verici bulunduğu anlaşılıyor.

Zira araştırmaya katılanların yüzde 18,3’ü Suriye’deki iç savaşı, yüzde 10,4’ü Suriye’deki PYD/YPG varlığını Türkiye’nin en önemli dış politika sorunu olarak işaretlerken, uluslararası göçü en ciddi sorun olarak görenlerin oranının da bir önceki yıla göre 7,5 kat artarak yüzde 15’e ulaşması dikkat çekti.

Ancak ‘Türkiye’ye tehdit oluşturan ülkeler’ sıralamasında ABD geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 70 ile zirvede yer alıyor.

ABD’yi yüzde 66,7 ile İsrail, yüzde 65,4 ile Suriye, yüzde 59 ile İran ve yüzde 58,9 ile Yunanistan takip ediyor.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir yanıt yazın

Top