Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Yaşa YAŞAR EYİCE

Yaşa YAŞAR EYİCE

yaşar eyice
Sosyal Medyada Paylaş

*- Kıymetini bilmeliyiz

Herhalde hepimiz farkındayız…

Pandemiden sonra, çoğumuz evlere kapandık.

Şu korona denilen virüs yüzünden hanelerdeki su tüketimi iyice arttı.

Allah’tan birçok belediye iki güzel hamle yaptı.

Birincisi ödeme zorluğu çekenlerin kesilen saatleri açıldı.

Tabii ki Ramazan ayının da yararı olacak ki, birçok hayırseverimiz su faturalarını da ödeyerek, sevap hanelerini yükselttiler.

Umarım bu sistem bu yardımlaşma bundan sonra da davam eder.

Unutmayalım, komşu komşunun külüne bile muhtaçtır.

Su hayattır..

Susuz hayat olamaz…

Yıllar önce kentlerimiz su sıkıntısı çekmişti…

İzmir’in bazı ilçelerinde, örneğin Balçova’da yer altı suları çekilince narenciye bahçeleri yerine gelen deniz suyu yüzünden kurumuştu.

Urla’nın Çeşmealtı, İskele, Çeşme, Foça yani her sahil kentimizde, iç bölgelerden Ödemiş’te sular çekilince, 10 metreden 100 metrenin altına inmişti.

Çok örneği var…

Yani; suyun kıymetini bilmeli, buna göre hareket etmeli, çeşmelerimizi fazla açık tutmamalıyız.

Şimdi size Sufizm’de ‘su felsefesi’ ni dile getireceğim.                                                                                    

*- Suyun doğası bir felsefe anlatır

Mesela dağdan akan suyu düşünün.

En az direnç gösteren yolu seçer akmak için.

Yani önüne bir kaya çıkacak olursa onunla uğraşmaz, kayayla mücadele etmez, etrafından dolaşıp devam eder akmaya.

Suyun bu doğasından alınan ilhamla şöyle der Sufiler,  ‘Seninle uğraşan hiç kimseyle uğraşma, eğer uğraşırsan onunla aynı yerde kalırsın. Etrafından dolanıp devam et yoluna.’                                         

*- Durmak bilmez

Diyelim ki dağdan akan su önüne çıkan kayanın etrafından dolaşamayacak bir yola denk geldi.

O zaman ne yapar, birikip üstünden aşar.

Yok eğer bu da olmuyorsa sabırla kayayı damla damla delmeye başlar. Kayayı delmeyi başaran suyun kuvveti değildir tabii ki, damlaların sürekliliğidir ki buna da ‘sabır’ derler.

Sabretmek hiçbir şey yapmadan oturmak değildir.

‘Sabır dikenin içinde gülü, gecenin içinde gündüzü hayal edebilmektir.’ der Şems-i Tebrizi.

Suyun doğası imkânsızın bile başarılabileceğini, bunun için sabırlı ve istikrarlı olduğunu öğretir.  

*-   Her daim yenilenir                                                             

Kayayı delen su elbette yine yoluna devam eder.

Su hep akar.

Bilir ki aktıkça temizlenir.

Bazen dere kenarlarında su birikintileri oluşur, akmayan su bulanır, çamurlaşmaya başlar.

Üzerine pislik birikir ve Sufiler bu yüzden derler ki:

‘Sen su gibi ak. Her daim yenilen. Her gün yenilen. İki günün aynı olmasın. Dünü dünde bırak yeni şeyler öğren.’

*- Uyumludur

Mesela su değişimden hiç korkmaz.

Ama insanlar değişimi sevdiklerini söyleseler de aslında bundan çok korkarlar.

Su değişimi ne güzel de anlatır.

Bazen yağmur olur, bazen kar olur, bazen buz olur, bazen buhar olur. Buhar olduğunda çıkar gökyüzüne yağmur olup iner yine yere.                      

Ayrıca su uyumludur.

Çay bardağına koyduğunda çay bardağının şeklini alır, kovaya koyduğunda kovanın.

Sürekli bulunduğu yere uyumlanır ama doğası hiç değişmez.

Her yere her şeye uyum sağlar.

Unutma ki dünyada her zaman doğaya uyum sağlayanlar hayatta kalır. Uyum sağlayanlar esnektir çünkü.

Değişime direnenlerse katı.

Fırtına en sert en güçlü ağaçları devirir ama esnek fidanlara, otlara hiçbir şey yapamaz. o yüzden esnek olanlar, uyum sağlayanlar hayatta kalır.                                                     

*- Hayatın akışında

Aynı zamanda akışa teslim olur.

Teslimiyet içindedir.

Çünkü bilir ki bütün dereler eninde sonunda büyük denizlere, okyanuslara akar.

Elinden geleni yaptıktan sonra hayatın akışına teslim olmaktır bu.                                      Su berraktır, şeffaftır.

Olduğu gibidir yani.

Paylaşımcıdır.

Hep besleyicidir.

İnsanları, hayvanları, doğayı besler.

Hayatı başlatandır.

Su olan her yerde bitkiler vardır, hayvanlar vardır, insanlar vardır.                                          İşte suyun bu yapısından dolayı Sufiler birbirlerine ‘Su gibi ol Azizim’ derler.

*- Beyaz Saray’a sert eleştiri

ABD’li ünlü yazar David Litt, Covid-19 salgınının getirdiği kamu sağlığı krizinin, demokrasinin yenilgisi anlamına geldiğini belirtti.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşma metinlerini yazan Litt, Time dergisi için kaleme aldığı makalede, anketlere göre, ABD vatandaşlarının çoğunluğunun ülke liderlerinden uzmanların sözlerine sadık kalmalarını istediği ancak liderlerin bunun tam tersini yaptığını ifade etti.

 Litt, ülkede salgın nedeniyle meydana gelen ölüm vakaların yüzde 90’ının, Beyaz Saray’ın karantina önlemlerini almakta gecikmesiyle ilişkili olduğunu kaydetti.

ABD yönetiminin halkın can güvenliğini ihmal ettiğinin altını çizen Litt, son 40 yılda ABD’nin tamamen değiştiğini, liderlerin ortaya koyduğu politikaların halkın çıkarlarına getirdiği faydanın çok az olduğunu belirtti.

*-  Salgın bir fırsat!

Ankara’nın salgın döneminde ABD’ye tıbbi malzeme yardımı göndermesi, Türkiye- Amerika arasındaki sorunlu konu başlıklarında ilerlemenin önünü açma ihtimalini gündeme getirmişti.

Pandemi sırasında Türk-Amerikan ilişkilerinin tartışıldığı bir panele katılan ABD Kongresi Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanı Joe Wilson, Türkiye’nin ABD’ye gönderdiği yardımın  ‘iyi bir işaret’ olduğunu vurguladı, salgının ilişkilerin geliştirilmesi için bir fırsat sunduğunu söyledi.

 ‘Salgın sonrası dönemde Türk-Amerikan ilişkilerini ne bekliyor?’ sorusu üzerine, Joe Wilson, virüs salgınında Çin ve ABD arasındaki gerilimden yola çıkarak bundan sonraki süreçte Türkiye ve Amerika’nın birlikte daha yakın çalışma imkanına sahip olabileceği mesajını verdi, ‘Türkiye’nin komşularının güvenli olmasını biz de istiyoruz. Türkiye’nin güvenliği bizim için de önemli’ dedi.

Çin’le yaşanan gerginlik, Rusya’da salgın döneminde petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte yaşanan sorunlar ve İran’daki gelişmeler üzerinden genel bir bölge değerlendirmesi yapan Wilson, ‘Virüs salgınında ilk zarar gören Çin’de Wuhan halkı oldu. Doktorlar hakkında soruşturma açıldı. Bütün bu yaşananlar toplumun dünyaya açılması için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Petrol fiyatlarının salgın döneminde negatif değerden fiyatlanması petrol fiyatlarına bağımlı olan Rusya’da Putin açısından soruna yol açtı.

İran’da da benzer bir durum var.

Bu açından baktığınızda Türkiye bütün bu gelişmelerin ortasında. Türkiye Orta Doğu’ya açılan bir kapı.

Bu açıdan Türkiye ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

*- KKTC ile iktisadi ve mali iş birliği anlaşması imzalandı

KKTC ve Türkiye arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içeren anlaşma, Covid-19 salgınının KKTC ekonomisinde açtığı yaraları sarmayı amaçlıyor.

Anlaşmaya Başbakan Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, video konferans yöntemiyle imza koydu.

Bunun ekonomi ve mali boyutu bulunduğunu ve maliye boyutunda yaklaşık 2.3 milyar TL civarında bir kaynak aktarımının söz konusu olduğunu belirten Tatar, ilk hükümete geldiklerinde 20 Temmuz 2019’da imzalanan 750 milyon TL’lik program sonrasında bu dönemde 3 milyar TL’lik bir kaynak aktarımının söz konusu olduğunu bunun da KKTC’nin altyapısının ve rekabet edebilirliğinin güçlenmesi anlamına geldiğini belirtti.

*- Ulaşımda talepler arttı

65 yaş üstüne getirilen seyahat serbestliği, onlara bir ya da iki kişinin eşlik edebiliyor olması ve Türk Hava Yolları’nın yurt içi uçuşlarına 4 Haziran’da başlayacağını açıklaması sonrasında bilet satışlarında çok ciddi artışlar yaşadı.

Bu gelişmeleri değerlendiren Analist Tuğba Hacıbayramoğlu, şöyle konuştu;

‘Uçak bileti bilet satışlarında %80, otobüs bilet satışlarında ise %172 oranında artış var, en çok büyükşehirlere talep var’

Verilere göre uçak bileti aramaları önceki haftaya göre %98, son dönemde satış yoğunluğu iyice artan otobüs bileti aramaları ise %66 oranında arttı.

*- Yemeksepeti’nden görme engellilere özel

Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online yemek ve market siparişi ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmelerine imkân sağlamak adına tüm uygulamalarında ‘Erişilebilirlik’ entegrasyonunu gerçekleştirdi.

Bu entegrasyon ile Yemeksepeti, görme engelli kullanıcıların online alışveriş sistemine dahil olmalarını ve hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Görme engelli kullanıcılara özel hayata geçirilen bu özellik sayesinde kullanıcılar sesli komutlar ile yemek ve market siparişlerini hızlı ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

*- İran’ın Üçüncü Petrol Tankeri de Venezuela’ya Yaklaşıyor

İran’ın gönderdiği petrol yüklü tankerlerden üçüncüsü de Venezuela’nın münhasır ekonomik bölgesine yaklaşıyor.

Daha önce Venezuela kara sularına ulaşan iki petrol tankerinin yüklerini boşaltmaya hazırlandığı bildirildi

*-  Alibaba’nın satışlarını % 19 yükseltti

Alibaba bugün çeyrek gelirlerini ve karlarını açıkladı.

Buna göre,  korona virüs salgını nedeniyle daha fazla insanın temel ihtiyaçlar için çevrimiçi alışveriş yapması nedeniyle  şirketin ana ticaret sektörü bu çeyrekte yaklaşık % 19 artarak 93.87 milyar yuan’a (13.16 milyar $) yükseldi.

*- 10 ilde tarım eğitimi heyecanı başladı 

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Türkiye’deki en önemli projelerinden biri olan ve Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu  (MADAD) tarafından desteklenen projenin ilk ayağı olan Eğiticilerin Eğitimi Programı, dün dijital ortamda gerçekleştirilen toplantı ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, pandemiye karşın FAO olarak çalışmalarını tam kapasite ile sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

Projenin uygulanacağı İzmir, Adana, Bursa, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Manisa, Kahramanmaraş ve Van’da toplam 6 bin kişinin bu çalışmalardan faydalanacağına dikkat çeken Selışık, bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a karşı küresel mücadelenin en kritik başlıklarından biri de tarım ve gıda üretimi ile lojistiğinin sağlanması olduğuna dikkat çekti.

*- İran’ın Üçüncü Petrol Tankeri de Venezuela’ya Yaklaşıyor

İran’ın gönderdiği petrol yüklü tankerlerden üçüncüsü de Venezuela’nın münhasır ekonomik bölgesine yaklaşıyor.

Daha önce Venezuela kara sularına ulaşan iki petrol tankerinin yüklerini boşaltmaya hazırlandığı bildirildi

*- Serra Yılmaz ve Yiğit Bener Camus tartışacak

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi, SALON Edebiyat’ın ilk konuğu belli oldu!

Salon Edebiyat konferans serisinin ilk 2 gününde Yiğit Bener, oyuncu ve çevirmen Serra Yılmaz’ı ağırlayacak.

 İkilinin ele alacağı konu ise “Camus salgın kıskacında”.

Albert Camus’nün muhtemelen 1941’de yazmış olduğu Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler adlı kısa metninin yeniden keşfi, altı yıl sonra yayımlanan romanı Veba’yı bambaşka gözlerle okumamıza da olanak sağlıyor.

Bugüne kadar tamamen gözden kaçmış olan bu parlak metin ilk kez Nisan 1947’de Gallimard’ın Les Cahiers de La Pléiade dergisinde “Veba Arşivleri” başlığıyla yayımlanmış ve yakın zamanda yayınevinin sanal metinler dizisi « Tracts » (“Bildiriler”) çerçevesinde yeniden okurlarla buluşturulmuştur; Türkiye’de de ilk kez geçtiğimiz Nisan ayında Artı Gerçek gazetesinde yayınlanmıştır.

Zoom sitesi üzerinde gerçeklesecek olan SALON Edebiyat konferanslarına katılım ücretsiz olacak, konferansı izlemek isteyenlerin Institut français Türkiye’nin http://www.ifturquie.org  adresli internet sitesinden etkinliğe kayıt olmaları gerekiyor.

Konferans programı:

2 Haziran Salı, 19.00 Fransızca

3 Haziran Çarşamba, 19.00 Türkçe

*- Bornova’da Cuma hazırlıkları tamam

Bornova Belediyesi, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart’tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camileri dezenfekte ederek yeniden açılacakları 29 Mayıs Cuma günü öncesi cemaat için hazır hale getiriyor.

İlçede ibadete açılacak 28 camide temizlik çalışması yapan özel ekipler, camilerin içindeki mihrap, minber, vaaz kürsüsüne, açık alanda ise şadırvandan abdesthaneye, kapı pencereden tuvaletlere kadar her noktayı dezenfekte ediyor. Dezenfeksiyon işlemlerinde bulaşıcı hastalıklara neden olan virüs, bakteri ve mantarlara karşı dezenfekte özelliği bulunan; renksiz, kokusuz ve çevreye zarar vermeyen ürünler kullanılıyor.

*- 17 il, 6 ülkeden 70 sanatçı katıldı

Bayraklı Belediyesi Ressamlar Sokağı amatör sanatçılarından Halil Sezgin, koronavirüs salgını nedeniyle evden yürüttüğü çalışmalarını internete taşıyarak, sanal resim sergisi açtı. 17 il ve 6 ülkeden 70 sanatçının 150 resimle katıldığı sergi, www.resimcenneti.com internet adresi üzerinden 360 derece tur özelliğiyle ziyaret edilebiliyor.

Bayraklı Belediyesi Ressamlar Sokağı standında çalışmalarını sürdüren amatör ressam Halil Sezgin, yurt içi ve dışından 70 amatör sanatçının katılımıyla internet üzerinden ziyaret edilebilen sanal sergi açtı. Yağlı boya ve akrilik 150 eserden oluşan sergiye, Türkiye’nin 17 ilinden, Bulgaristan, İran, Fransa, Azerbaycan ve KKTC’den katılım sağlandı.

*- Yağmur izin verdiği kadar

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da dün gece saatlerinde başlayan ve zaman zaman şiddetli yağan yağmur 0-14 yaş grubu çocukların sokağa çıkma saatlerini de etkiledi.

Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 11.00 – 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma serbestisi bulunan çocuklar yağmurun izin verdiği kadar park ve meydanları kullanabildiler.

Yürüme mesafesiyle sınırlı olarak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve maske takmak şartıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilen çocuklar yağmur engeline takıldılar..

Yağmurun şiddetini azalttığı saat 13.00’ten sonra ancak dışarı çıkabildiler. Bazı aileler küçük çocuklarına sokaklarda eşlik ettiler. Açık alanlara çıkmayı özleyen bazı çocuklar su birikintilerinin oluştuğu yerlerde bile paten kaymaktan, bisiklet binmekten vaz geçmediler. Yağmur altında parklarda oynamayı denediler.

Bir yanıt yazın

Top