Buradasınız
Anasayfa > SAĞLIK > AK PARTİLİ KIRKPINAR RAKAMLARLA KARŞILIK VERDİ

AK PARTİLİ KIRKPINAR RAKAMLARLA KARŞILIK VERDİ

Sosyal Medyada Paylaş

-CHP, KORONAVİRÜS ÜZERİNDEN ALGI PEŞİNDE

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, CHP’li Sevda Erdan Kılıç’ın hükümete yönelik eleştirel açıklamalarına tepki göstererek sağlık çalışanlarına ve sağlık kurumlarına verilen malzeme sayılarını açıkladı.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, böyle bir dönemde siyasi rant hesabı yapanlara milletin gereken cevabı vereceğini belirterek,  “Korona salgınıyla mücadeleyi sulandırmaya, bunu günlük siyasetin malzemesi haline dönüştürmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir dönemde siyasi rant hesabı yapanları maşeri vicdan asla unutmayacaktır. Umut vermek, güven aşılamak, katkı sunmak yerine, karamsarlık pompalayanları milletimiz asla affetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Kırkpınar, CHP’nin pandemiye büyük umut bağladığını vurgulayarak, “Fakat Türkiye bu süreci örnek gösterilecek düzeyde başarılı bir şekilde yürütüyor.  Uluslararası toplumda takdir kazanan bir ülke…  80 üzerinde ülkeye yardım yapıp,  başka ülkelerde insanlar ölüme terk edilirken Türkiye bu imtihanı dünyanın süper güçleri tarafından örnek alınacak şekilde yürütüyor. Dünya’da ilk defa hiçbir ülkenin yapmadığı işi Türkiye’de Sağlık Bakanlığımız yaptı. 31 Aralık’ta Çin ilk vakayı bildirdiğinde Türkiye hemen 15 Ocak’ta bir bilim kurulu kurarak, bu işle ilgili ülkeyi korumanın, halkı korumanın tedbirlerini ele aldı.  Böyle bir başarı ortadayken dünyaya tıbbi malzeme yardımı yapmış olan ülkemizi sağlık çalışanlarına malzeme verilmediği şeklinde açıklamaya yaparak kötülemek sağlık çalışanları üzerinden siyasi rant oluşturmaktan başka bir şey değildir. Hükümetimizin, sağlık bakanlığımızın ve sağlık çalışanlarımızın süreçteki uyumlu çalışmasını baltalamak, bunu iç siyasette malzeme yapmak büyük bir aymazlık büyük bir terbiyesizliktir. Sağlık Bakanlığımız ilk günden beri tüm tedbirleri aldı. Bütün dünyada takdir gördü. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca da hep şeffaf oldu. Özellikle sağlık çalışanlarımız için hükümetimiz başta olmak üzere, Sağlık ve Maliye Bakanlığımız maddi ve manevi gerekli bütün tedbirleri aldı. CHP’nin bu yaptığı başarıyı gölgelemektir” diye konuştu.

MALZEME SAYILARINI AÇIKLADI

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına verilen malzeme sayılarını da açıklayan Kırkpınar, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

 “Kamu Hastaneleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne; 619 adet ateş ölçer, 10 milyon adet cerrahi maske, 13 bin adet COVİD-19 IGM/IGG antıbody rapid test, 42 bin adet el dezenfektanı, 10 milyon adet FFP2 Maske, 8 Milyon adet FFP3 Maske, 35 bin adet koruyucu gözlük, 40 adet koruyucu önlük, 15 milyon adet korucuyu yüz siperliği, 50 milyon adet eldiven, 35 bin adet saç bonesi, 215 bin tulum ve 5 bin adet korucuyu kit dağıtımı yapılmıştır. Bunun yanı sıra ilimizde COVİD-19 test sonucu pozitif bulunan sağlık çalışanı sayısı 477 olup üç sağlık çalışanı vefat etmiştir. Vefat eden sağlık çalışanlarından hiçbiri Kamu Hastanelerinden birinde çalışmamaktadır.”

Kırkpınar, sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerin; Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Ek Ödeme Daire Başkanlığı’nın 8 Nisan 2020 tarih ve 279 sayılı ‘COVİD-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde yapılacak ek ödeme’ konulu yazısına uygun şekilde yapıldığını da sözlerine ekledi.

“TAKDİRE ŞAYAN FEDAKÂRLIK GÖSTERDİLER”

Bütün sağlık çalışanlarının koordineli ve birlik içerisinde çalıştığına vurgu yapan Kırkpınar, kimsenin bu birlikteliğe gölge düşürmeye hakkının olmadığını ifade etti. Kırkpınar, “Bütün doktorlarımız, hemşirelerimizden, sağlık çalışanlarımıza kadar tüm personel koordineli ve birlik içinde çalışıyor, hepsine teker teker teşekkür ediyoruz. Takdire şayan fedakârlık gösterdiler. En riskli meslek olmasına rağmen hepsi görevlerinin başında fedakarca çalışıyorlar. İlk andan itibaren doğru bilgiler ile kamuoyunun aydınlatılmasına katkı sağladılar. Sağlık Bakanımız da bu süreçte gece gündüz demeden onlarla birlikte çalıştı. Onların söylediği her kelimeye harfiyen uyuyor, devlet ve millet olarak bu sıkıntılı süreci hep birlikte atlatacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

Top