23 Okunma

Rant ev sahibinden başlıyor,,,YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Kaçak iki katına göz yumulunca AKP’li oldu!

*- İmamoğlu’nun elle tutulur projelerini okuyan taraf değiştiriyor

*- Her seçimde olduğu gibi Binali Yıldırım da Pazar günü son kozunu oynayarak, CHP’lilerden ve tarafsızlardan oy almaya çalışacak

*- Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği Başkanı Muzaffer Tezel önemli soruna değindi…

*- Babalar günü öncesi çocuklar…

Orta yaşın üzerindeki kadın ile seçmen kızı ile konuştum…

‘Kardeşlerin ‘İmamoğlu!’ diyor, sen ise ‘Erdoğan!’ diyorsun, neden?’ diye sordum…

‘Erdoğan benim üç katlı evimin üzerine iki kat kaçak yaptığım dairelerimi görmezden geldi, sonra da tapumu verdi!’ dedi…

Samimi ve inandırıcı bir yanıt…

Kızı ise annesi gibi düşünmüyor!

Söylediği şu:

‘Ben geleceğimizi düşünüyorum…’

Halbuki İstanbul Büyükşehir Belediyesi çeşitli gerekçelerle Nazım Planlarını bile yapmış değil…

Yani iki kaçak kat yapan kişisel rant peşinde koşan kadıncağız, gerçek tapusuna sadece ve sadece hukuk çerçevesinde mağduriyetler Ekrem İmamoğlu’nun çözeceğine inanıyorum.

İstanbul halkına Ekrem İmamoğlu’nun bu sabah yaptığı ‘İstanbul için çözümler toplantısını’ internetten izlemelerini ve söylediklerini okumalarını öneriyorum.

Benim ilgimi çeken, İzmir’de de olduğu gibi, her seçim döneminde 15 yıldır verilen sözlerin yerine getirilmemesi…

İzmirlinin karşı olmasına rağmen şu Körfez köprüsü ne oldu?

Selçuk’taki, İzmir Yarımadası’nın ortasından geçecek olan boğazlar ne oldu?

Ya şu çevre yolları, şu Halkapınar – Pınarbaşı otobüs terminali ile burayı Buca’dan havaalanına bağlayan metro…

Saymakla bitmez…

Son seçimde v erilen vaatleri bir yana bıraktım…

Önceki seçimlerden bu yana, örneğin 35 proje ne oldu?

Lafla peynir gemisi yürümüyor?

Geçenlerde açıklama yapıldı;

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş proje bazında ortak çalışma yapacak…

Yani Hükümetin, devletin yapamadıklarını birlikte çalışma ile kısa sürede çözecekler.

Çünkü verimli çalışma yapacaklar, israfı bitirecekler.

Yandaşlara, cemaatlere, bazı derneklere verilen imkanları halka aktaracaklar.

Halkın refahını arttıracaklar.

Her şeyden önemlisi yalana dolana imkân tanımayacaklar.

*- İmamoğlu’na kermes desteği

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanlığı ve Kadın Kolları, 23 Haziran’da gerçekleştirilecek İstanbul seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek olmak amacıyla dayanışma ve yardımlaşma kermesi düzenliyor.

Konak’taki Eski Sümerbank Binasının önünde iki gün boyunca gerçekleştirilen kermesin gelirlerinin tamamı Ekrem İmamoğlu için açılan seçim bağış kampanyası hesabına aktarılacak.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkı ve katılımlarıyla düzenlenen kermeste giyim, aksesuar ve gıda ürünlerini el emeğiyle üreten kadınlar İmamoğlu’na destek amacıyla ürünlerini satıyor.

*- ‘İzmir yerel basını zor durumda!’

İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Toplandı ve önemli kararlar alındı.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Tezel, Başkan Yardımcısı Oğuzhan Kavaklı, Genel Sekreter Bahri Karataş, Sayman Arif Çayan ve yönetim kurulu üyeleri Ceyhan Torlak ve Cem Ulucan’ın katıldığı toplantıda dernek üyelerinin birlik ve dayanışmasının artması için etkinlikler yapılması, bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ziyaretler gerçekleşmesi kararları alındı.

İzmir yerel basınının sorunlarının da görüşüldüğü toplantıda basınla ilgili faaliyetler sürdüren diğer derneklerle birlikte sorunların çözümü için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Başkan Muzaffer Tezel; İzmir yerel basınının sorunlarının gün geçtikçe büyüdüğünü belirterek; ‘İzmir’de görev yapan polis ve adliye muhabirlerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için görüşmeler yapacağız.

Birlik ve beraberliğin gelişmesi için ise toplantılar düzenleyeceğiz.

İzmir’de birçok gazete kapandı ya da kapanmak üzere.

Bu yüzden çok sayıda arkadaşımız işsiz kaldı ve bu işsiz arkadaşlarımızın arasına yeni arkadaşların eklenmesi kaçınılmaz.

Yerel basına gereken destek verilmiyor bunun için hepimize görev düşüyor. Sorunların çözülmesi için birlik olmalıyız’ diye konuştu.

Deneyimli Gazeteci Muzaffer Tezel’in ve ekibinin yanında olduğumuzu da belirtmek isterim.

Çünkü bu arkadaşlarımız kendilerini değil mesleklerini ve meslektaşlarını düşünüyorlar.

Ülkemizi ve geleceğimizi düşünüyorlar.

Bazı dernekler gibi görmezden gelmiyor, yandaş olmuyorlar haksızlıklar karşısında…

*-Babalar Gününü Buruk Kutlayanlar’

Önce hatırlatayım:

Uluslararası Çalışma Örgütü, çocuk için zararlı kabul edilen bu çalışmaları şu şekilde tanımlamıştır:

‘çocuğa çok ağır bir yük yükleyen işler; onun sağlığını, güvenliğini tehlikeye sokan işler; çocuğun savunmasızlığından çıkar sağlayan işler, yetişkin emeğinin ucuz bir ikamesi olarak çocuğu sömüren işler; çocuğun emeğinin kullanıldığı ama onun gelişimi için hiçbir fayda sağlamayan işler, onun eğitimine veya yetişmesine ve dolayısıyla geleceğine engel olan işler!’

4857 sayılı İş Kanununun ‘Çalıştırma Yaşı ve Çocukları Çalıştırma Yaşı’ başlıklı 71. maddesine göre ‘15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır…’ O halde İş Kanununa tabi çocuklar bakımından genel çalıştırma yaşı 15 yaşın doldurulmasıdır.

İş Kanununa tabi olmayan çocuklar bakımından ise Borçlar Kanununda bir düzenleme yer almadığından 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 173. maddesi uygulama alanı bulmaktadır. Söz konusu hükme göre ‘On iki yaşından aşağı bütün çocukların fabrika ve imalathane gibi her türlü sanat müesseseleriyle maden işlerinde amele ve çırak olarak istihdamı memnudur.’ Bu durum ise İş Kanunu 4. Maddesinde belirtilen istisnai durumların içerisindedir.

***-

GÜNCEL

*- Bornovalılar Çevre Şenliği’nde buluştu

Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen Bornova Çevre Şenliği, Büyük Park’ta gerçekleşti.

Doğaya verilen değeri artırmak ve bu konuda duyarlılık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte oyunlar, atölyeler ve fidan dağıtımları yapıldı.

Bornova Belediyesi’nin çevre bilincini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği Çevre Şenliği özellikle çocuklardan büyük ilgi gördü.

Etkinlik kapsamında atık ayrıştırma oyunu, bez çanta boyama ve çeşitli atölye çalışmaları yapılırken katılımcılara fidan ve çiçek dağıtımı da yapıldı. Ayrıca Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün açtığı stanta sokak hayvanları da sahiplendirildi.

*- Konak’ta Çevre Koruma Haftası şenlikle kutlandı

Konak Belediyesi Çankaya Mahallesi’nde Behçet Uz Parkı’nda Çevre Koruma Haftası nedeniyle minikler için ‘Temiz Çevre Şenliği’ düzenledi. Sabah saatlerinde Konak Belediyesi Başkan vekili Şamil Sinan Ay’ın katılımıyla başlayan şenlik gün boyu sürdü.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un sevgilerini çocuklara ileten Şamil Sinan Ay, miniklerin Çevre Koruma Haftası’nı kutladı.

*- Satın alma sahiplen!

Buca Belediyesi eğitim öğretim döneminin sonuna yaklaşırken ‘Satın Alma Sahiplen’ kampanyasıyla çocuklara karne hediyesi olarak hayvan alınması yerine, bilinçli olarak hayvanların sahiplenmesi için farkındalık çalışması başlattı.

Kampanyanın ilk gününde ‘Dostluk Karnesi’ alan Bucalı çocuklar, belediye tarafından bakım ve tedavileri yapılmış sokak hayvanlarını sahiplendi.

İzmir Buca Belediyesi, Ege Fikir Ortaklığı Derneği (EFODER) işbirliğiyle, hayvanların bir mal gibi değer biçilerek alınıp satılmasına karşı örnek bir kampanyaya imza attı.

Okulların karne günü öncesi gerçekleştirilen ‘Satın Alma Sahiplen’ kampanyası, hayvanların sokağın zorlu şartlarından kurtulup iyi ve sıcak yuvalarda yaşam sürebilmesi için faaliyete açılan Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

*- ‘Muzik Bazaar’ festival tadında geçecek

İzmir Fransız Kültür Merkezi, yüzlerce müzikseverin buluşacağı ‘Muzik Bazar’ için gün sayıyor.

20 Haziran Perşembe günü16:00-23:00 saatleri arasında 4. kez gerçekleştirilecek olan etkinlik, Fransa’dan gelen konukları ve özel atmosferi ile İzmirlilere festival tadında bir gün yaşatacak.

Etkinliğin yıldızı Fransız Aälma Dili grubu, Western ve Balkan esintileri ile eşsiz bir müzik zevki yaşanacak. DJ Damla Tek ve DJ Steph’in davetlileri coşturacağı geceyi, özgün vokal Beyza Başak Band; Funk, R&B ve Soul Caz performanslarıyla süsleyecek.

Jonglör Vincent de Lavenère ise bahçe için tasarlanmış şiirsel gösterisiyle herkesi büyüleyecek. Kulaklara bayram yaşatacak bu müzik şenliğine dövme atölyesi ve yeme-içme stantları da eşlik edecek.

*-


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311

Bir cevap yazın