Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Normalleşme sürecine doğru YAŞAR EYİCE

Normalleşme sürecine doğru YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  dün akşam Bakanlar Kurulu toplantısından sonra televizyonlardan halka seslendi.

Hepimizin merak ettiği konular yani pandemi sürecinde son durumu ve yapılacakları anlattı.

Yani normalleşme sürecine doğru yapılacaklar?

Buna göre;

*- ilk vakadan sonra

1 Haziran’dan itibaren 65 yaş ve üzerindekiler ile 0-18 yaş grubundakilere yönelik sokağa çıkma yasağı ve eğlence mekânları dışında tüm alanlarda normale dönmek planlanıyor.

Türkiye, 11 Mart’ta ilk Corona virüsü vakası görülmesi ve 18 Mart’ta ilk can kaybının yaşanmasının ardından salgınla mücadele kapsamında günlük hayat akışında pek çok değişikliğe gitmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya’da Huber Köşkü’nde telekonferansla gerçekleştirdiği kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 1 Haziran itibariyle pek çok kısıtlamayı kaldıracaklarını duyurdu.

*- 15 ilde sokağa çıkma yasağı

Öte yandan 29 Mayıs saat 24.00 ile 31 Mayıs saat 24.00 arasında İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere 15 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle tamamen kaldırılmıştır’ açıklaması yaptı.

Böylece 3 Haziran saat 24.00’e kadar giriş-çıkış yasağı kapsamındaki 15 kent, 1 Haziran itibariyle seyahat yasağı kapsamında olmayacak. Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak için seyahat kısıtlaması 31 Mayıs saat 24.00’de sona erecek.

‘Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz’ uyarısında da bulunan cumhurbaşkanı, vaka sayılarında artış gözlemlendiği durumda bazı iller için yeniden giriş-çıkış yasağı söz konusu olacak.

*-  Hangi yasaklar uygulanacak?

Erdoğan konuşmasında şu noktaya değindi:

‘Sokağa çıkma kısıtlamalarından bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak. İkili sistem yok” açıklaması yaptı.

*- 22 Mart’ta

Türkiye’de 22 Mart’tan itibaren 65 yaş ve üzerindekiler ile kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Erdoğan’ın son açıklamasına göre 65 yaş ve üzerindekiler için sokağa çıkma yasağı devam edecek. Ancak bu yaş grubuna Pazar günleri sokağa çıkma izni verilecek.

Ülke genelinde 4 Nisan’dan itibaren 0-20 yaş grubu için de sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştı. Şimdiyse 18-20 yaş grubu yasak kapsamından çıkarılırken. 0-18 yaş grubundakiler için sokağa çıkma yasağı devam edecek. 0-15 yaş için Çarşamba ve 15-20 yaş için Cuma günleri uygulanan sokağa çıkma izni ise şimdi 0-18 yaş grubu için uygulanacak. 0-18 yaş grubundakiler, 14.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kreşler ve gündüz bakımevleri de açılacak” açıklaması ise 0-18 yaş grubunda sokağa çıkma yasağı kapsamında olan ancak kreşe veya gündüz bakımevine gidecek çocuklara izin verileceği izlenimi oluşturdu.

*- Yaklaşık 30 milyon sokağa çıkma yasaklarına tabi tutuluyor

Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberine göre:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılı verilerine göre Türkiye nüfusu 83 milyon 154 bin 997.

Türkiye’de 2019 yılı sonu itibariyle 65 yaş ve üzerinde 7 milyon 550 bin 727, 18 yaş altında ve hukuki olarak “çocuk” kabul edilense 22 milyon 876 bin 798 kişi yaşıyor.

20 yaş ve altındakilerin tabi tutulduğu sokağa çıkma yasağı kapsamında ‘özel gereksinimi olan çocuklar’ için istisna getirilmiş, otizm ve Down sendromu gibi rahatsızlıkları nedeniyle uzun süre kapalı ortamda kalamayan 20 yaş ve altındakilere park ve bahçelerde dolaşma hakkı tanınmıştı.

Bu çocuklara tanınan park ve bahçe izni, yeni dönemde de devam edecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olan çocuklar ve gençler veli/ vasileri nezaretinde şehiriçi veya şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

Kafe, restoran, çay bahçesi, pastaneler açılacak, alkollü eğlence mekanları kapalı kalmaya devam edecek.

*- Saat kaça kadar?

Erdoğan, ‘Önümüzdeki Pazartesi yani 1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

Eğlence mekânları ile nargile satışı bunun dışındadır. Sadece kendi müşterilerine hizmet verecek turizm tesisleri bünyesindeki işletmeler de saat sınırlamasına tabi değildir.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 16 Mart’ta saat 10.00 itibariyle faaliyetleri durdurulmuş olan bar, pavyon, diskotek, gece kulüpleri gibi eğlence mekanları kapalı kalmaya devam edecek. Bu, Türkiye genelinde alkollü içki servisi yapılan restoranlar dışında alkollü mekanların 1 Haziran’da açılmayacağı anlamına geliyor.

*- Tiyatrolar, sinemalar, düğün salonları kapalı mı kalıyor?

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı ikinci genelgeyle 16 Mart saat 24.00’dan itibaren tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan ve düğün salonu, birahane, taverna, kıraathane, kafeterya, internet salonu, çalgılı/müzikli lokanta ve kafeler, gazino, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk alanları (AVM’ler ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçeleri, dernek lokalleri, lunaparklar, yüzme havuzları, hamamlar, saunalar, kaplıcalar, masaj salonları, spa ve spor merkezlerinin faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

İçişleri Bakanlığı, bu karardan sonra ülke genelinde 149 bin 382 iş yerinde geçici süreyle faaliyetlere ara verilmiş olduğunu açıklamıştı.

Şimdiyse Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte bu işyerlerinden bazıları yeniden kapılarını açabilecek.

Erdoğan, ‘Açık havada oturma yeri olan yerlerdeki konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek” ifadesi de kullandı.

Bu açıklama, kapalı konser mekanları, tiyatrolar, sinemaların kapalı kalacağı şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan kafe ve restoranlar 1 Haziran’dan itibaren kapılarını açarken nişan ve düğün salonları için benzer bir karar alındığı görülmüyor.

*- Spor tesisleri

Erdoğan, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 17 Mart’tan itibaren faaliyetleri durdurulan spor tesisleriyle ilgili olarak, ‘Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri ile içlerindeki tesisler gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir’ dedi.

Bu karar, spor merkezlerinin açılabileceği anlamına geliyor.

*- Müzeler, milli parklar, plajlar 1 Haziran’dan itibaren açılıyor

Erdoğan, ayrıca “Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri, hayvan satış yerleri de 1 Haziran’da açılıyor.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

Sürücü kursları ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek” dedi.

*- Çalışma hayatı devam edecek, kamuda esnek çalışma sonlanacak

Erdoğan, ‘Esnek çalışma halindeki kamu görevlileri 1 Haziran’da normal mesailerine başlayacak’ açıklaması da yaptı.

Özel sektörde zaten çalışma hayatı salgın sürecinde faaliyetlerine ara verilmiş işletmeler haricinde kesintisiz devam ederken, kamuda da tüm personel artık iş yerlerinde işbaşı yapacak. Erdoğan, kronik rahatsızlığı olan personelle ilgili ise kendi kurumlarınca karar verileceğini söyledi.

*- Erdoğan maske, mesafe ve temizlik uyarılarını yineledi

1 Haziran itibariyle Türkiye’nin önemli ölçüde normale döneceğini açıklayan Erdoğan, ‘Yeni normal düzende maske, mesafe ve temizlik hususlarını aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, muhakkak sosyal mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim’ uyarılarını tekrarladı.

Erdoğan ayrıca ‘Sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları kapsamında 65 yaş üstündeki nüfusumuz ve 20 yaş altındakilerimiz evlerinde kaldı. Bu dönemde Vefa Sosyal Destek Grupları toplam 6 milyon 240 binin üzerindeki talebe cevap verdi. 126 farklı devletten 75 bin vatandaşımızı 365 uçak, 34 karayolu ve 10 deniz yolu seferleriyle ülkemize getirdik. Nerede olursa olsun hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık. Ülkemizden ürün talep eden 135 ülkeden 100’üne cevap vermeyi başardık.

Ülkemiz içerisinde ise 65 yaş üstündeki büyüklerimiz ile 20 yaş altındaki gençlerimiz ve çocuklarımıza getirdiğimiz kısıtlamayla hasta sayısında azalma sağlanmıştır. Salgını kontrol altında tutuyoruz. Milli Savunma Bakanlığı fabrikaları ilaç üretimine başladı, solunum cihazı da üretiyoruz. 3.626 solunum cihazından 1.000 adeti de ihraç ettik” bilgilerini aktardı.

*- İşsizlik yardımı başvuruları 41 milyonu geçti

ABD’de işyerlerinin kademeli olarak tekrar açılmaya başladı ancak geçen hafta 2 milyon 100 bin dolayında Amerikalı işsizlik yardımı almak için başvuru yaptı.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede Corona virüsü kaynaklı karantina uygulamalarının başladığı Mart ayı ortasından bu yana işsizlik sigortasına başvuranların sayısı 41 milyonu geçti.

Başvurular artmış olsa da hali hazırda işsizlik yardımı alanların sayısında, Corona krizinin patlak vermesinden bu yana ilk kez bir miktar düşüş kaydedildi.

Bu sayının 25 milyondan 21 milyona düşmesi, istihdam piyasasında bir nebze umut ışığı yarattı.

Bu aynı zamanda bazı şirketlerin işe alımları tekrar başlattığının bir işareti olarak yorumlandı.

Yine de veriler, Corona virüsüne bağlı can kaybı sayısının dün 100 bini geçtiği ülkede ekonomik tahribatın devam ettiğini de gösteriyor. Corona virüsü salgını ABD’de Vietnam ve Kore savaşlarının yol açtığı toplam can kayıplarından daha fazla sayıda cana mal oldu.

*-

**-

GÜNCEL

*- Hayatta neler oluyor?

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, önceki akşam ‘kamuoyuna duyuru’ başlığıyla bir açıklama yaptı.

Herhangi bir yanlışlığa ve anlamaya neden olmamak için aynen yayınlıyorum…

‘20 Mayıs 2020 günü Emin Baltaş isimli kişinin kendi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından sonra gazete haberiyle gündeme gelen ve Burhaniye Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak şahsım Ali Kemal Deveciler’i hedef alan söylemler hakkında kamuoyuna doğru bilgi verilmesi zorunluluğu doğmuştur.

*- Milli ve dini değerler

Geçtiğimiz günlerde Emin Baltaş’ın, kendisine ait şahsi sosyal medya hesaplarındaki kişisel söylemleri ve tavırlarıyla alakalı gazetede haberler yer almıştır.

Bahse konu olayda ismi geçen Emin Baltaş, milli ve dini değerler bakımından bizim de kurumsal ve insani açıdan tasvip etmeyeceğimiz bir tutum ve söylemlerde bulunmuş ve konu kamuoyuna yansımıştır.

Kendi şahsi sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar sonrası, geçtiğimiz günlerde AKPi Burhaniye İlçe Başkanlığı tarafından ilçe Başkanı Feridun Soykök imzasıyla resmi bir açıklama yapılmıştır. Yapılan açıklamada Emin Baltaş’ın Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından Burhaniye Belediyesinde Basın Danışmanlığı görevine getirildiği ve il delegeliğinde Belediye Başkanı tarafından desteklendiği yönünde yalan ve yanlış söylemlerde bulunulmuştur.

*- Maksat belli

AKP  İlçe Başkanı Feridun Soykök tarafından yapılan bu açıklamalar mesnetsiz ve tamamen kurumu ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’i yıpratmaya yöneliktir.

İsmi geçen Emin Baltaş Burhaniye Belediyesi’nde hiçbir zaman Basın Danışmanlığı görevine getirilmemiş ve basın danışmanlığı görevinde de bulunmamıştır.

Bu şahsın, Belediyede de herhangi bir bağı, teması da yoktur ve bu güne kadar da olmamıştır.

Bir bireyin, Cumhuriyet Halk Partisi’nde üye olmasını fırsat bilerek Belediye Başkanı üzerinde siyasi yıpratma çabasına girmesi komik ve düşündürücüdür.

Burhaniye’de 3 bin üyesi ve 300 delegesi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde, üye ve delege olan herkes kişisel olarak kendi söylemlerinden ve eylemlerinden sorumludur.

Her bireyin özel olarak yaptıklarını sırf parti üyesi diye Belediye Başkanına mal edilmeye çalışılması sadece ve sadece siyasi acizlik olarak değerlendirebilir.

Emin Baltaş’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları kesinlikle doğru bulmadığımızı tekrar dile getirmek isteriz.

*- Milyonda bir…

Din dil ve ırk ayrımı yapılmadan toplumda her kesimin birbirine olan saygısı ve ahlaki değerleri bu ülkenin en temel yapı taşı ve mozaiğidir. Bu yapıyı zedeleyecek her söylem ve tutumun karşısında olduk ve her zaman olacağımızın bilinmesini isteriz.

Bundan dolayı siyasi kimliği ve vasfı ne olursa olsun başta, söz konusu olayda toplumun milli ve dini değerleriyle dalga geçerek, aşağılayan söylemlerinden dolayı Emin Baltaş’ı kınadığımızı belirtiriz.

Akabinde bu olaydan kendilerine siyasi çıkar elde etmek için Burhaniye Belediyesi ve şahsım Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’i hedef göstererek kamuoyunu yanlış ve yalan söylemlerle yanıltmaya çalışan, AKP Burhaniye İlçe Başkanı Feridun Soykök’ü de esefle kınıyor ve bu mesnetsiz ve yalan hamlelerin siyasi ve vicdani etiğe yakışmadığını belirtme gereği duyuyorum.

 Kamuoyuna önemle duyurulur

Ali Kemal DEVECİLER

Burhaniye Belediye Başkanı’

*-

Bir yanıt yazın

Top