Buradasınız
Anasayfa > Genel > Meclis’te yeni dönem için geri sayım: TBMM milletvekillerini bekliyor

Meclis’te yeni dönem için geri sayım: TBMM milletvekillerini bekliyor

Sosyal Medyada Paylaş

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerin ardından TBMM’de hazırlıklar başladı. Meclis şeref holünde TBMM’de milletvekili olarak görev yapacak yeni milletvekilleri için kayıt masaları oluşturuldu. Pazartesi günü yemin töreninin ardından on günlük sürede yeni Meclis Başkanının seçilmesi bekleniyor.

TBMM yeni dönem için gün sayıyor. 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerin ardından milletvekilleri de netleşmeye başladı. Meclis Şeref Holü’nde 28. Dönem milletvekilleri için kayıt masaları oluşturuldu. YSK’nın seçim takvimine göre genel seçim kesin sonuçları 19 Mayıs’ta açıklanırsa yeni Meclis’in 22 Mayıs’ta toplanması gerekiyor. Kesin sonuçlar Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminden sonra açıklanırsa Meclis 4 Haziran’da kapılarını açacak ve vekiller yemin edecek.

GEÇİCİ BAŞKANLIK GÖREVİ İÇİN BAHÇELİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ
İçtüzük gereği Meclis Başkanı seçilene kadar en yaşlı üye Meclis’i yönetecek. O isim 1 Ocak 1948 doğumlu olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. CNN Türk- Kanal D yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçici Meclis Başkanlığı göreviyle ilgili Bahçeli ile görüştüğünü söyledi. Erdoğan, “Hak onun. Hak onun olduğuna göre Devlet Bey ile inşallah bu süreci geçirmiş olacağız.” dedi.

16 PARTİ MECLİS’E GİRDİ
600 milletvekili arasında kabineden 16 isim de bulunuyor. Bu isimler yemin ettikleri anda milletvekili olacaklar ve mevzuata göre milletvekilleri kabine üyesi olamıyor. Bu nedenle seçimin ikinci turu tamamlandıktan sonra yemin etmeleri üzerinde duruluyor. Yeni dönemde Meclis’te Cumhur ittifakı bünyesinde 5, Millet İttifakı bünyesinde 7, Emek ve Özgürlük ittifakı bünyesinde 4 olmak üzere toplam 16 parti Meclis’e girdi.

MECLİS’TE YENİ İSİMLER

Şebnem Bursalı

Kadınların meclisteki temsil oranı da cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıktı. Önceki yasama döneminde yüzde 17,1 olan kadın milletvekili oranı yüzde 20,1’e çıktı. 28. Dönem parlamentosunda ünlü isimler de var. Gazeteciler Cengiz Çandar, Tuncay Özkan, Ali Öztunç, Şebnem Bursalı, Hulki Cevizoğlu, Osman Gökçek eski futbolcu Ünal Karaman, eski Türkiye güzeli Seda Sarıbaş, müzisyen Yücel Arzen Hacıoğulları, oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, milletvekili oldu.

Bir yanıt yazın

Top