Buradasınız
Anasayfa > EĞİTİM > İKÇÜ’ye Dost Ziyareti

İKÇÜ’ye Dost Ziyareti

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Akylbekov Baatyrbek’i kabul etti. 

Ziyarette, İKÇÜ ile Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi arasında yapılacak akademik iş birlikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut da hazır bulundu.
Müşterek Tarihî Bağlarımızı Güçlendiriyoruz
İKÇÜ hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Köse, 20 bine yaklaşan öğrencisiyle akademik donanımıyla 2010 yılında kurulan üniversiteler arasında hep ilk üçte yer aldıklarını kaydetti.  Rektör Prof. Dr. Köse, “Geçen yıl açıklanan verilere göre bilimsel araştırmalar indeksinde İzmir’deki üniversiteler arasında ilk sırada yer aldık. Gençlerin gösterdiği teveccühü tercih sıralamalarında da görmekteyiz. Eğitim kalitemiz çok güçlü. 92 ülkeden 900 civarında uluslararası öğrencimiz var. Uluslararası iş birliklerine daima açığız. İKÇÜ’de eğitim alan Kırgız öğrencilerimiz bulunmakta ve onları Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kırgızistan’la Türkiye arasında bulunan müşterek tarihî bağların sınırlarını akademiye de yansıtmak için İKÇÜ olarak her türlü girişimde varız. Bu kapsamda geçtiğimiz sene Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi ile karşılıklı ziyaretlerimiz neticesinde protokollere imza attık. Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi ile de kurumlar arası iş birliğine başlamak adına nazik ziyaretlerinden ötürü Baatyrbek’e çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
İKÇÜ Gibi Gözde Bir Üniversite İle Yol Arkadaşı Olmak İsteriz
Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Akylbekov Baatyrbek de Türk- Kırgız tarihi ve kültürel bağının oldukça güçlü olduğunu aktararak Türkiye sevgisinin her alanda görüldüğüne dikkat çekti. Bu bağı akademik alanda da üniversitelerinde güçlendirmek istediklerini söyleyen Baatyrbek, “İKÇÜ ile her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel faaliyetlerde yer almak arzusundayız. Bundan sonraki süreçte de İKÇÜ gibi gözde bir üniversite ile uzun soluklu yakın bir bağ kurmak isteriz” ifadelerini kullandı.
Görüşme sonunda Baatyrbek, Rektör Prof. Dr. Köse’ye Kırgız milli kıyafeti olan kalpak, çapan ve kamçı hediye etti.
Ziyaretin ardından öğrenci değişimi, Mevlana gibi süreçler, iki kurum arasında yapılabilecek ikili protokollerle akademik iş birliğinin geliştirilmesi başlıklarında Rektör Yardımcısı Baatyrbek ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bulduklu arasında geleceğe yönelik çalışma olanakları ele alındı.

Bir yanıt yazın

Top