Şırınga iğnesinin ucuna seramikten 2 milimetrelik doktor heykeli AA

Sosyal Medyada Paylaş

  • Dünyadaki sayılı mikro heykeltıraşlardan Necati Korkmaz, koronavirüsle mücadelede yoğun emek harcayan sağlık çalışanlarının fedakarlığına dikkati çekmek amacıyla sadece mikroskopla görülebilen 2 milimetrelik doktor heykeli yaptı
  • Korkmaz, heykelin eline de saç telinden mızrak yerleştirdi
  • Eserde doktorun mızrağı temsili koronavirüse sapladığı görülüyor

AYDIN (AA) – FERDİ UZUN – Dünyadaki sayılı mikro heykeltıraşlardan Necati Korkmaz, 11 günde şırınganın ucundaki iğnenin üzerine sadece mikroskopla görülebilen 2 milimetrelik doktor heykeli yaptı.

Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı’nda sadece mikroskop ya da büyüteçle görülebilen 40 eseri sergilenen Korkmaz, İstanbul’daki evinde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kal çağrısına uyuyor.

Evde kaldığı bu süreçte sağlık çalışanlarının fedakarlığına dikkati çekmek amacıyla işe koyulan Korkmaz, 11 günde şırınganın ucundaki iğnenin üzerine doktor heykeli yaptı.

Korkmaz, 2 milimetrelik doktor heykelinin eline de saç telinden mızrak yerleştirdi. Sadece mikroskopla görülen bu eserde doktorun, mızrağı temsili koronavirüse sapladığı görülüyor.

  • Eserine Doktor X adını verdi

Necati Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının fedakar çalışmalarına dikkati çekmek amacıyla 11 günde yaklaşık 70 saatte Doktor X adını verdiği bu eseri yaptığını belirtti.

Sokağa çıkmamaya özen gösterdiğini vurgulayan Korkmaz, şöyle konuştu

Kendi sağlığım ve toplumun sağlığı için bunu yapıyorum. Sağlık çalışanları insan üstü bir gayretle virüsün önüne geçmeye ve hastalığa müdahale etmeye çalışıyor. Bizler evlerimizdeyken onlar sürekli hastanedeler ve büyük fedakarlık gösteriyorlar. Minyatür sanatçısıyım, onların bu fedakarlığına dikkat çekmek için ne yapabiliriz diye düşündüm. Onlar için bir anıt yapmaya karar verdim.

Yaptığı doktor heykelinin müzede en güzel yerde sergileneceğine dikkati çeken Korkmaz, ‘Doktor X’ fedakar bütün dünya sağlık çalışanlarını temsil ediyor. Onların virüse karşı amansız mücadelelerini temsil ediyor. Lütfen herkes dikkat etsin ve sokağa çıkmasın. Bilime kulak vererek hareket edelim. Biz bu virüsü mutlaka yeneceğiz. diye konuştu.

Bir cevap yazın