Sevan’ın seveni yok! / METİN BURMALI

Sosyal Medyada Paylaş

Atatürk’e, İslamiyet’e ve Hz. Muhammed’e hakaret eden, FETÖ’cüleri savunan Ermeni asıllı gazeteci Sevan Nişanyan, 5 yıl önce Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan kaçarak sığındığı Yunanistan’dan da atılmak üzere…

KARAKOLA ÇAĞIRILDI
Türkiye’de, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’de SİT alanındaki araziye iki kez mühürlenmesine rağmen ev yaptığı için 11.5 yıl, İslamiyet ve Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle de 13.5 ay hapis cezası alan gazeteci yazar Sevan Nişanyan, 2017 yılında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan firar etti. Kaçak yollardan Yunanistan’a gidip siyasi iltica talebinde bulunan ancak bu talep kabul görmediği için Yunan vatandaşı İra Tzourou ile evlenen Nişanyan, aldığı oturum iznini 29 Aralık’ta yenilemediği gerekçesiyle bir gün sonra çağrıldığı Sisam Adası’ndaki polis merkezinde gözaltına alındı.

BUGÜN MAHKEMEYE ÇIKACAK
Eşi Nişanyan’ın karakolda 1 saat bekletildikten sonra oturumunu yenilemediği için tutuklandığını sosyal medya hesabından açıklayan İra Tzourou, Nişanyan’ın 3 Ocak’ta Siros Adliyesi’nde tekrar mahkemeye çıkacağını ve hakimin kararına göre hangi ülkeye sınır dışı edileceği kararının vereceğini söyledi. Tzourou sosyal medya hesabından, “Yunanistan, Ermenistan vatandaşı Sevan Nişanyan’ı Türkiye’ye deport etme kararı almak üzere. Pazartesi günü sevk edileceği Siros adliyesinde hâkim karşısında ülkeden deport etme kararı çıkacak. Hangi ülkeye deport edileceği hâkimin kararı ile belli olacak” diye açıklama yaptı. Yunanistan’da ‘İstenmeyen kişi’ ilan edilen Nişanyan’ın Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği ise merak konusu oldu.

SUÇ DOSYASI KABARIK
SUÇ dosyası hayli kabarık olan Ermeni asıllı gazeteci yazar Sevan Nişanyan, 2017 yılında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan izinli olarak çıkıp, kaçak yollardan Yunanistan’a kaçmıştı. Nişanyan firardan sonra sosyal medya hesabından, “Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına” şeklinde paylaşımda bulunmuştu. Cezaevine girmeden önce yazdığı köşe yazıları ile halkı kin ve düşmanlığa sevk eden sözler sarf eden Nişanyan, Yunanistan’a kaçtıktan sonra da bu tutumuna devam etmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, İslamiyet ve Hz. Muhammed’e ve Elazığlı depremzedelere hakaretlerde bulunan Nişanyan, FETÖ kumpasçıları ve tecavüzcüleri savunduğu için hakkında sayısız dava açılmıştı.

KAYNAK YENİASIR 

Bir cevap yazın