Minik şeflerin ’tatlı’ keyfi

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’de, merakla beklenen çikolata festivalinde çocuklar, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencileriyle birbirinden tatlı lezzetlere imza attı.
Çocukların bilinçsel ve el becerilerine katkıda bulunmak amacıyla çocuklarla mutfağa giren İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencileri, çikolata festivalinde miniklerle birlikte mozaik pasta yaptı. İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Eğitmen Şefi Semen Öner yönetimindeki etkinlikte küçük şefler, kendi el becerileriyle yaptığı pastaları ailelerine sundu. Eğitmen Şef Öner, çocukların hazır gıda ürünlerle beslendiğini, mutfağı tanımadığını belirterek, “Hazır gıda ürünleri yerine mutfakta kendi tatlılarını yaparak mutfağı tanıyorlar. Günümüzdeki en büyük problem çocuklarımızın yedikleri ürünlerle ilgili bilgeye sahip olmalarıdır. Çocuklar, çileğin, domatesin ağaçta yetiştiğini düşünüyor. Mutfakta hem kullanacağı malzemeleri öğreniyor hem de sağlıklı besinler elde ediyorlar” dedi.
Çocukların bilinçsel ve el becerilerine katkıda bulunmayı da istediklerini aktaran Öner, malzemelerdeki değişimleri çocukların gözlemleyebileceğini söyledi. Öner, “Şeker, un gibi malzemelerin nasıl karıştığını ve form bulduğunu gösteriyoruz. Malzemelerin form tutmalarını kendileri sağlıyor. Çikolata eridiğinde nasıl formunun değiştiğini görüyorlar. Matematik, fizik, kimya dersleri gibi kavramsal işlem yapıyorlar. Böylece mesleğimizi tanıtıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın