Buradasınız
Anasayfa > EKONOMİ > Konut kiraları düşüşe geçti

Konut kiraları düşüşe geçti

Sosyal Medyada Paylaş

 

2021 Eylül’den itibaren hızla yükselen konut satış ve kira bedelleri, düşüşe geçti. İzmir’de de kiralar ortalama yüzde 4 geriledi. Uzmanlar bu düşüşte, geçtiğimiz günlerde Antalya’da bazı kiracıların yüksek fiyattan kiraladıkları evleri boşaltıp ortadan kaybolmalarının da etkisi olduğunu belirtiyor

 

Türkiye genelinde konut satış ve kira fiyatları artış hızı yavaşladı. Ağustos ayında düşüş yaşayan kentlerden biri de İzmir oldu. İzmir’de kira fiyatları yüzde 4 oranında düştü. 2021 Eylül ayından itibaren hızlı yükselişe geçen ve kısa sürede zirveleri gören konut fiyatlarında artış hızı yavaşladı. Özellikle İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde kiralık ve satılık fiyatlarında düşüş meydana geldi.

NİSAN AYINDA ZİRVE YAPTI
Kiralar nisan ayında Türkiye genelinde yüzde 18.2’lik değişimle zirve yapmıştı. Ancak ağustos ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satış ve kira fiyatları artış hızı yavaşladı. İstanbul’un bazı ilçeleri ile Anadolu’da 7 kentte, kiralar yüzde 4 ile 13 oranında düştü. Ağustos ayında düşüş yaşayan kentlerden Antalya’da kiralarda yüzde 7, Burdur’da yüzde 4, Çorum’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 4, Mardin’de yüzde 8, Sinop’ta yüzde 13, Yalova’da yüzde 7 düştü.

NORMALE DÖNÜŞ VAR
Ev kiralarındaki düşüşün ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’de yüzde 10, İzmir Karşıyaka’da yüzde 5, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzde 6 düzeyinde olduğunu belirten Emlak Uzmanı Eser Karaismailoğlu, “Fiyatların özellikle büyük illerimizde biraz daha normalleşeceğini öngörebiliriz” dedi.

 

Bir cevap yazın

Top