Buradasınız
Anasayfa > YEREL > İzmirli genç kız e-sporda Türkiye’yi temsil ediyor

İzmirli genç kız e-sporda Türkiye’yi temsil ediyor

Sosyal Medyada Paylaş

Ülkemizde her ne kadar uluslararası arenada yakaladığı sayıya ulaşamasa da e-sporda kadın oyuncu ve takım sayıları giderek artıyor. Bu kadın oyunculardan biri de dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan, ülkemizde de en popüler oyunlardan olan CS:GO oyuncusu Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Yaren Cirit.
E-spordaki başarısını Türkiye sınırlarının dışına taşıyan Yaşar Üniversitesi öğrencisi Yaren Cirit, dünyada milyonlarca kişinin oynadığı Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) oyununda, İsveç’in Property Kadınlar Yetenek Takımında ülkemizi temsil ediyor. Takımda yer alan 3 Türk, 1 Norveçli ve 1 Belçikalı oyuncu, Elektronik Spor Ligi (ESL) Kadın Açık Bahar Ligi 2017 Online Turnuvasında 7 Ocak’taki ilk maçını kazanırken şampiyonluk mücadelesini gelecek maçlarda da sürdürecek.
Yaklaşık 10 yıl önce ağabeyi ve kuzenleriyle birlikte oynadığı strateji ve savaş oyunlarıyla e-spor dünyasıyla tanışan Yaren Cirit, son 2 yılda profesyonel olarak bu alanda mücadele ediyor. Başarısıyla yurtdışında da dikkat çeken Cirit, “Oynadığım oyun, yüksek düzeyde refleks, klavye/fare hakimiyeti, zamanlama, isabet ve el göz koordinasyonu beylikdüzü escort gerektiriyor. Bu beceriler erkeklere özel yetenekler değil. Kadınlar da bu alanda en az erkekler kadar, hatta daha başarılı olabiliyor. Spor hayatımda her zaman tutkum oldu. E-spor da ağabeyim ve kuzenlerimle oynadığım küçük oyunların ardından önceleri eğlence amaçlı olsa da kısa sürede hayatımın vazgeçilmezi haline geldi. Son 2 yıldır da profesyonel olarak bir e-spor oyuncusuyum” dedi.
Türkiye’de son yıllarda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi spor kulüplerinin e-spor platformları içinde yer aldığını hatırlatan Cirit, “Ne yazık ki ülkemizde, yalnızca erkek takımları sponsor bulup düzenli olarak liglerde yer alabiliyor. Kadın takımlarımız ise yeteri kadar desteklenmiyor. Ben de bu nedenle, kadınlardan oluşan bir İsveç takımı için mücadele ediyorum. Property Kadınlar Yetenek Takımında 3 Türk, 1 Norveçli ve 1 Belçikalı oyuncu ESL Kadın Açık Bahar Ligi 2017 Online Turnuvasında yer alıyoruz” diye konuştu.
Geçmişte Türkiye’de bir takım kurmayı ve turnuvalara katılmayı denediklerini anlatan Cirit, “Galatasaray taraftarıyım. Desteklediğim takımın bu alanda var olması tabi ki beni mutlu ediyor. Kurulması halinde, bir gün Galatasaray kadın takımı için oynamayı çok isterim” dedi.

Bir cevap yazın

Top