15 Okunma

Foça’da Göçmenlere Geçit Yok

Sosyal Medyada Paylaş

Jandarma İstihbarat ekipleri , Polis Müdürlüğü ekipleri ve Sahil Güvenlik ekipleri ortak operasyonlarla yüzlerce göçmen yakaladı.
İzmir’in Foça ilçesinde, yasadışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçme hazırlığı yaptığı belirlenen 108 göçmen ve organizatör oldukları değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı. İfadelerinin ardından organizatörlük yaptıkları şüphesiyle adliyeye sevk edilen 5 kişiden 4’ü tutuklandı.

Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bugün saat 03.00 sıralarında Fatih Mahallesi’nde 35 K 44052 plakalı kamyonet, 35 DE 2232 plakalı midibüs ve 35 LAM 34 plakalı otomobili durdurdu. Araçlarda aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 64 Suriye uyruklu göçmen olduğu belirlendi. Ayrıca, organizatör olduğu değerlendirilen Türk vatandaşı İsmail Kılınç ve Adnan Güven ile Suriye uyruklu Halid El Şeyh gözaltına alınırken, araçlarla bulunan 1 bot ve 1 tekne motoruna da el konuldu.

Öte yandan, aynı saatlerde bir midibüs de devriye görevindeki polis ekipleri tarafından durduruldu. Foça İlçe merkezi yakınlarında durdurulan midibüste de aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 38’i Suriye, 6’sı Irak uyruklu 44 göçmen olduğu anlaşıldı. Aynı araçta bulunan ve organizatör oldukları değerlendirilen Türk vatandaşları K.K. ve Mehmet Selim Gezer gözaltına alındı. Emniyet ve jandarma karakolundaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden K.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, İsmail Kılınç, Adnan Güven, Halid El Şeyh ve Mehmet Selim Gezer tutuklandı. Göçmenler ise İzmir İl Göç İdaresi’ne gönderildi.

Operasyon şöyle gelişti ,önce Jandarma İstihbarat ekiplerinden   gelen bilgi sonrası  Yeni Foça Jandarma ekipleri 3araç, 3 organize tor aldı ve 64 mülteci yakalandı .
Operasyon Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Sahil Güvenlik komutanlığı hava aracı helikopter ile Emniyet Müdürlüğü destek verdi. Ege jandarma komutanlığı istihbarat yardımcı oldu bölgede Bueno Beach sahilinden kaçmaya çalışan mülteci olduğu tespit edildi . Jandarma ve Emniyet ekipleri  kovalamaca sonucu dağda organizatörleri yakaladı.

Foça Göçmelere Geçit Yok
Foça Göçmelere Geçit Yok
Foça Göçmelere Geçit Yok
Foça Göçmelere Geçit Yok
Foça’da Göçmen Operasyonu
Foça’da Göçmen Operasyonu

Bir cevap yazın