Buradasınız
Anasayfa > YEREL > Evka 3’e yeni bir nefes

Evka 3’e yeni bir nefes

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar’dan sonra metronun son durağı Evka 3’teki otobüs durak ve araç otopark alanının düzenlenmesi için açtığı ulusal mimari proje yarışmasını da sonuçlandırdı. 25 Şubat Cumartesi günü Kültürpark’ta düzenlenecek kolokyumla birlikte yarışmada dereceye giren proje sahiplerine törenle ödülleri verilecek.

Kente kazandırılacak mimari eserlerin yarışma yoluyla seçilmesi yöntemini benimseyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar Ulaşım Entegrasyon Merkezi Mimari Proje Yarışmasından sonra bir yarışmayı daha sonuçlandırdı. Bornova Evka-3’te, metronun son durağı ile otobüs son durak ve araç otoparkının bulunduğu alanın Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu olarak yeniden tasarlanması amacıyla açılan mimari proje yarışması tamamlandı. Görsel ve işlevsel özellikleriyle bölgeye cazibe kazandırması hedeflenen projenin belirlenmesi için düzenlenen yarışmaya ilgi büyük oldu. Başvuruda bulunan 100 eserden 99’u uygun bulunarak değerlendirmeye alındı. Yarışmada, 6’sı mansiyon olmak üzere toplam 9 eser ödüle layık görüldü. Yarışmada birinci olan projeye 80 bin TL, ikinciye 60 bin TL, üçüncüye 40 bin TL; dördüncü, beşinci ve altıncıya ise mansiyon ödülü olarak 30 bin TL verilecek.

Yeni bir yaşam alanı doğacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Evka-3 için açtığı proje yarışmasında, çevreye duyarlı ve çoklu ulaşımın (yaya, bisiklet, otobüs, raylı sistemler) teşvik edilmesi amacıyla “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik” kavramı öne çıkarıldı. Böylece aktarma istasyonunun taşıdığı aktif ulaşım imkanlarının kullanılmasının yanı sıra yaşam, eğlence ve öğrenme alanlarının tasarlanması da öngörüldü. Ayrıca Evka-3 Aktarma İstasyonu ile entegre ve tasarım alanını sınırlayan Cengizhan Caddesi boyunca 2 kilometrelik güzergah üzerinde güvenli bisiklet yolları oluşturulması hedeflendi. Bu nedenle yarışmacılardan çevre ve iklime duyarlı tasarım çözümlerinin yanı sıra aktif ulaşımı destekleyen, kolay erişilebilen, güvenli ve konforlu yaya bisiklet ağı çözümleri getirmeleri istendi. Yalnızca bir “Aktarma Merkezi” ve bununla entegre bir “Sosyal Merkez” projesi değil, aynı zamanda kentsel alan ve mahalle yaşamıyla bütünleşecek aktif kentsel bir çevre için gerekli önerilerin de geliştirilmesi beklentiler arasındaydı. Yapılacak “Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu” İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 21 bin metrekarelik araziyi kapsıyor.

Kolokyum ve ödül töreni
25 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’da Kültürpark’taki 1/A ve 1/B hollerinde düzenlenecek kolokyumla birlikte yarışmada dereceye giren proje sahiplerine törenle ödülleri verilecek. Ödüle layık görülen projelere ilişkin detaylı bilgi ise www.izmir.bel.tr adresinde yer alıyor. Projelerin değerlendirilmesinde Mimar Cem İlhan’ın jüri başkanlığı yaptığı yarışmanın asil jüri üyeliklerini Mimar Devrim Çimen, Mimar Cem İlhan, Mimar Hüseyin Sinan Omacan, Mimar Didem Özdel ve İnşaat Mühendisi Deniz Alkan üstlendi. Mimar Orhan Ersan, Mimar Ülkü İnceköse, İnşaat Mühendisi Necati Atıcı yedek jüri; İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Buğra Gökçe, Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu, Mimarlar Odası Şube Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, Peyzaj Mimarı Yeşil Alanlar Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy ve Mimar Ömer Yılmaz ise Danışman Jüri Üyesi olarak görev aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Evka-3 Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu
Mimari Proje Yarışması Ödül Listesi
1. Ödül – 14 sıra numaralı proje – rumuz: 17545

Ekip Listesi:
Sıddık Güvendi – Mimar (Ekip Temsilcisi)
Barış Demir – Mimar
Oya Eskin Güvendi -Mimar
Özge Dominguez Perez – Peyzaj Mimarı
Mehmet Ali Yılmaz -İnşaat Mühendisi

Yardımcılar:
Büşra Temiz – Mimar
Ece Abdioğlu- Mimar
Oğuzhan Yılmaz-Öğrenci
Deniz Söy-Öğrenci

2. Ödül – 39 sıra numaralı proje – rumuz: 16092

Ekip Listesi:
Ramazan Avcı – Mimar (Ekip Temsilcisi)
Seden Cinasal Avcı – Mimar
Elvan Ender – Peyzaj Mimarı
Zafer Kınacı – İnşaat Mühendisi

Yardımcılar:
Merve Özduman – Mimar
Mert Doğaray – Öğrenci
Nil Özkır – Öğrenci
Yusra Ekin – Öğrenci
Mustafa Can – Maket

3. Ödül – 36 sıra numaralı proje – rumuz: 72351

Ekip Listesi:
Güven Şener – Mimar (Ekip Temsilcisi)
Şirin Bayram – Mimar
Ayça Yeşim Çağlayan – Peyzaj Mimarı
Ahmet Baran – İnşaat Mühendisi

Yardımcılar:
Mehmet Sümbül
Kaan Kutluer
Sadık Ecer

Bir yanıt yazın

Top