DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY ANILDI

Sosyal Medyada Paylaş

Menemen’de 88 yıl önce meydana gelen kanlı ayaklanmada, Cumhuriyet karşıtı güçler tarafından şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki bir kez daha anıldı.

Menemen’de 88 yıl önce Cumhuriyet karşıtı ayaklanmada şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, Yıldıztepe’de düzenlenen törenle anıldı. Binlerce İzmirlinin katıldığı “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü” yapıldı.

Kubilay Anıtı’nın bulunduğu Yıldız Tepe’de yapılan devlet töreninin ardından Menemen Şehir Stadı önünden başlayıp, Yıldız Tepe’de son bulan ‘Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü’ düzenlendi.
Yürüyüşe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Milletvekilleri, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım, civar ilçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yıldız Tepe’deki Kubilay Anıtı önüne gelen kortej hep birlikte saygı duruşunda bulundu; İstiklal Marşı’nın ardından şehitliğe karanfil bıraktı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ yayınladığı mesajda; “Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın vahşice katledilmesi, bağnaz ve karanlık düşüncelerin simgesidir. Cumhuriyetimize sahip çıkma uğruna canını veren şehidimiz, ölümsüzdür. Atamızın devrimleri yolunda, Cumhuriyetimizin aydınlığı ile yürüyeceğimizi ifade eder; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Cumhuriyet Şehidimiz Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Şevki’yi saygı, rahmet ve minnetle anarız” dedi.

Beğen · Yorum Yap18

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, Baran Gezmiş Yıldırım ve İsmail Kazım Erkmen dahil, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

B

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Halil Çıtak ve İsmail Kazım Erkmen dahil, ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, İsmail Kazım Erkmen, Baran Gezmiş Yıldırım ve Halil Çıtak dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava


One thought on “DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY ANILDI

Bir cevap yazın