Buradasınız
Anasayfa > EKONOMİ > Ata tohumları Urla’da çoğaldı

Ata tohumları Urla’da çoğaldı

Sosyal Medyada Paylaş

Kırsal kalkınmaya yönelik hizmetlere ağırlık veren Urla Belediyesi, Urla Kent Konseyi öncülüğünde 3. Urla Yerel Tohum-Takas Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı. “Köylü Milletin Efendisidir” diyerek gerçekleşen etkinlik, ülkenin dört bir yanından çiftçiyi Urla Eski Tamirhane Binasında buluşturdu.
“Toprağın Çocuklarıdır Tohumlar” sloganı ile yola çıkılan etkinliğe Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır, Urla Kent Konseyi Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlu Üyesi Dr. Meltem Düzbastılar, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç, Muğla Yerel Tohum Derneği üyeleri, sivil toplum örgütleri, tohum takas dernekleri, üreticiler ve Urla halkı katıldı.
Ata tohumların üretilmesi ve çoğalmasına katkı sağlamak ayrıca nesli tükenmekte olan tohumların canlanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte yerel tohumlar paylaşıldı. Tohum- Takas Etkinliği’ni başlatan Başkan Sibel Uyar, tohum takas stantlarını tek tek ziyaret ederek üreticiyle buluştu. Ayrıca Uyar, Urla Eski Tamirhane Binası’nda kurulan Urla’nın köylerinin üreticilerinin yetiştirmiş olduğu gıda stantlarını ziyaret etti.

“Bugün mücadele günüdür”
“Bugün bizler için çok ama çok önemli bir gün. Anneannelerimizden miras bu ata tohumlarını çocuklarımız için korumamız gerek” diyerek konuşmasına başlayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar; “ Bu tohumları torunlarımız için çoğaltmamız lazım, bu yüzden de paylaşmamız gerek. Elden ele, köyden köye, topraktan toprağa üretmemiz gerek. Toprağın gerçek zenginliğini, biyo çeşitliliğini yaşatmamız gerek. Bugün aslında bir mücadele günü. Tarımsal faaliyetlerle güçlenecek geleceğimizi koruma günü. Bugün, yüzlerce çeşidinin yok olduğunu bildiğimiz yerel tohumlara dikkat çekme günü. Bugün, üreticimizin haklarını arama, bilinçli tarım uygulamaları konusunda mücadele etme günü” şeklinde konuştu.
Başkan Uyar konuşmasına şöyle devam etti:
“Yanlış tarım politikaları yüzünden 14 yılda tam 3, 5 milyon hektar tarım arazisinin yok olmasına göz yumuldu. Kaliteli tarım arazilerimiz konutlara, sanayileşmeye açıldı. Köylerimizin tüzel kişilikleri ellerinden alındı. İthalat arttı, çiftçimiz daraldı. Samanı, buğdayı, eti yakında herhalde taşı, toprağı bile dışarıdan alacağız. Biz Urla Belediyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyemiz’in öncülüğünde Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Politikalarını uygulamaya ve köylümüzün yanında olmaya devam edeceğiz. Geçen yıl 3 kadınla başladığımız çilek üretimi bu yıl 28 kadın üreticiyle devam ediyor. Sırada kuşkonmaz bitkisi var. Topraklar analiz edilmeye, ziraat mühendislerimiz çiftçilerimizin yanlarında olmaya, İyi tarım uygulamaları ve organik tarım eğitimleri verilmeye, koyun, keçi, meyve fidesi dağıtılmaya devam edilecek. Üretici pazarları kurmaya, köylerimizi tanıtmak için şenlikler düzenlemeye, Sık sık köylerimizi ziyaret edip ihtiyaçları karşılamaya, Köylerimizin kendilerine ait kültürlerini yaşatmaya, Kooperatifleri desteklemeye, Anneannelerimizden öğrendiklerimizi torunlarımıza anlatmaya devam edeceğiz.”
Urla Kent Konseyi Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlu Üyesi Dr. Meltem Düzbastılar ise; “Zenginliklerimizi korumak ve onları yaşatmak zorundayız. Bu zenginliklerimizin başında da Yerel Tohumlarımız ve Yerel Çeşitlerimiz geliyor. Biz istiyoruzki ata tohumlarıyla sağlıklı ürünler yetişsin. Nesillerimiz bu tohumlardan oluşan ürünlerle beslensin. Ama bu isteğimizin yerine gelmesi için birinci koşul, üreticimizin köyde kalmasını sağlamaktır. Köylerimizin köy özelliğini, köy dokusunu korumamız lazım. Üreticilerimizin büyükşehirlere göç etmemesi için tarımdan para kazanmaları gerekir. İşte bunlardan sebep bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Yerel Tohum-Takas Etkinliği’nin üçünsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Urla Kent Konseyi Başkanı Canan Balkır; “İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Urla Belediyemiz ve diğer ilçe belediyelerimiz kooperatifçiliğe çok önem veriyor. Bu Türkiye için bir modeldir. Maalesef üreticimiz tohumlarını satamıyor. Ama Milletin efendisi olan köylümüz satamazsak takas yaparız diyor. Bizde Urla’da üç yıldır Belediyemizle birlikte Tohum Takas Şenliğini düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Halk Kürsüsü kurularak tarım hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan konuşmaların sonunda ise konuşmacılara sorular soruldu.

Bir yanıt yazın

Top