Buradasınız
Anasayfa > EKONOMİ > Zeytin ve zeytinyağ sezonu açıldı

Zeytin ve zeytinyağ sezonu açıldı

Sosyal Medyada Paylaş

“Zeytin ve zeytin yağı sezonu” açılış töreninde konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin zeytinyağı üretimi dünya sıralamasında İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi dünyanın önemli zeytinyağı üretici ülkelerinin ardından dördüncü sırada bulunduğunu belirterek, “Bu bizim kabul edebileceğimiz bir sıralama değil, hedefimiz İspanya’nın ardından ikincilik koltuğuna oturmak olmalı” dedi.
2017/2018 sezonu ’Zeytin ve zeytinyağı sezonu’ İzmir Ticaret Borsası (İTB)’de gerçekleştirilen tören ile açıldı.

Türkiye’de tüketim kişi başı 2 litre
Törende konuşan İTB Başkanı Işınsı Kestelli, dünya genelinde 10 milyon hektarın üzerindeki zeytinlik alanların yüzde 95’den fazlasının Akdeniz ülkelerinde olduğunu, İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerde 14-24 litre olan kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin Türkiye’de 2 litre civarında olduğunu söyledi.

Hedef dünya ikinciliği
Kişi başına yıllık tüketimin 3 litre olması ancak yıllık 2 litre ortalamasından hesaplanırsa en az 160 bin ton zeytinyağı üretimine ihtiyaç olduğunu kaydeden Kestelli, “Hasadın normal düzeylerde gerçekleştiği yıllarda dekar başına verim İspanya’da 369, İtalya’da 256, Yunanistan’da 209, dünya ortalaması ise İspanya’daki yüksek verim nedeniyle 213 kilogramı buluyor. Türkiye 195 kilogramlık verimle dünya ortalamasının altındadır. Çözmemiz gereken en önemli sorun budur, dekar başına verimliliği en azından dünya ortalamasına çıkarabilmek. Dünya ikinciliği hedefi koyan Türkiye’nin hem ağaç sayısını hem zeytin hem de zeytinyağı üretimini artırması gerekir” dedi.
Türkiye’nin son yıllarda izlediği üretim artışı politikaları çok yerinde olduğunu ancak ihracatta rekabet eşitsizliği, iç tüketimde yetersizlik, üretim planlaması ve kalitede yaşanan sorunların çözüm beklediğini aktaran Kestelli, şunları söyledi:
“Ülkemize has yağlık çeşitlerle bu politikanın devam ettirilmesi çok önemli. Bir zamanlar dış pazarda ambalajlı ürün satamayan zeytinyağı sektörüne bugün baktığımızda bambaşka bir tablo görüyoruz. Gelişimin istikrarlı bir şekilde sürmesi ve büyümesi için üretim, tüketim, pazarlama ve ihracatta uzun vadeli yol haritasının çizilmesi önemli.”

Sezonun ilk zeytinini kırdılar
Kestelli’nin konuşmasının ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ve protokolün katılımıyla zeytin kırma töreni yapılarak, sezonun ilk zeytinleri kırıldı.
Vali Ayyıldız, sezonun bolluk içinde geçmesini dileyerek, zeytin ve zeytinyağının Türk insanının evinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve zeytinyağı üretiminde hedefin ikincilik değil, birincilik olması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

Top