13 Okunma

Yine ortaya çıktı YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Karşıyaka’da açıklama ve suçlamalar bitmiyor.

*- Bunu da yeni duyduk; ‘Tehlikedeki avukatlar günü!’

*- Ve, Suriye’de Türk hayırseverlerinin katkısı ile yeni kentler kurulmaya başlandı. İlk etapta 500 ev yapılıyor, sayı 10 bine çıkacak. Evler bedava…

*- Daha önce iki Rektör daha katılmıştı ama sonları iyi olmadı…

*- Yıllardır ‘Kemeraltı’ diyoruz, ya da deniliyor… Ama sonuç mu? Bazısı adını duyuruyor, bazısı birkaç kuruş kazanıyor, mekanlar el değiştiriyor, kuru kalabalık var…

*- YAŞAR EYİCE

*- Ben yorum yapamadım…

Sanıyorum, adını duyan okuyucularımdan çoğu belki de tamamı ‘işin ne?’ diyerek belki de çatacaktır.

Emin olun hiçbir işim ya da yakınlığım yok…

Ama Medya İlişkileri Sorumlusu Fevzi Yalçın’ın gönderdiği haberi görmezden, duymazdan edemezdim.

Okuyucularımdan kesinlikle saklayamam…

Belki benim gibi siz de şaşıracaksınız;

Deniz Feneri Derneği İdlib’e, ‘İdlib Deniz Feneri Köyü’ inşa ediyor.

Son zamanlarda çok sık şehit haberleri aldığım ve buna neden olanlar için ‘Allah cezalarını versin’ diye dua ettiğim için ne yapacağımı da şaşırdım.

Bu ne biçim iş?

Halbuki Reis ne demişti aylar öncesinden, ‘Suriye’de bahçeli evler inşa edeceğiz!’

Bu proje ne aşamada bilmiyorum…

Belki de Kanal İstanbul nedeniyle geri planda kaldı.

İdlip’teki bombardımanlardan kaçan binlerce İdlip’li ise sınırımızda…

Bu konulara da fazla girecek değilim…

Değilim ama Deniz Feneri Derneği tarafından, ‘Hayata geçirilen’ diyerek açıkladığı ‘Acil Yaşam Evleri Projesi’ yine belirttiklerine göre binlerce İdlibliye umut oluyor.

‘İdlib’te bir evin içinde kardeşlerin olsun’ sloganıyla harekete geçen Deniz Feneri Derneği , sınırdaki güvenli bölgelerde yapımına başlayacağı 24 metrekarelik briket konutlar için şu bilgiyi veriyor:

‘24 metrekare kullanım alanına sahip, içerisinde banyo ve mutfak bulunan tuvaleti dışarıda 1+1 İdlib Acil Yaşam Evleri inşa etmeye başladık.

Yapılan briket evler mağdurlara boş olarak verilmeyecek.

Battaniye, halı, mutfak malzemeleri ihijyen ve diğer yaşamsal bütün ihtiyaçlarıyla sahiplerine teslim edilecek

İlk etapta 500 ev yapılacak daha sonra yapılan bağışlarla sayının 10 bine çıkması hedefleniyor.

Bir ev 2500 TL’ye mal oluyor!’

Bilinen;

İdlip bölgesinde Mayıs ayından bugüne kadar sınır bölgesine 1 milyon insan sığındı.

Kasım ayından bu yana gelenler ise 400 bini buldu.

Gelen insanların 50 bini tamamen açıkta kalmış durumda.

Yani;

Bir ev 2 bin 500 TL’ye mal edilebiliyorsa, Türkiye’de evsiz barksız hiç kimse kalamaz.

Belediyeler, TOKİ gibi büyük apartmanlar yapacaklarına kuracakları kooperatifler aracılığıyla konut sıkıntısını tamamen çözebilirler.

Tabii ki bu arada kurtarılmaya çalışılan yandaş mütaahhitlerin milyarlık daireleri de artık kimlere nasip olur, bilemiyorum.

*- Rektörler hep hazırlar

Deniz Feneri Derneği’nden sonra bir de İzmir’e bakalım…

MÜSAD İzmir Şubesi ‘İrfan Sohbeti’ toplantısında buluşmuş.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi öncülüğünde, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’nin sunumu ile Kestane Pazarı Öğrenci Yetiştirme Derneğinin ev sahipliğinde ‘İrfan Sohbeti’ toplantısı düzenlendi.

Tabii ki böyle önemli toplantıya AKP’liler ve de müdürler, yöneticiler de katıldılar.

Program Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye İkincisi Hafız Ömer Baydar’ın, Kur’an-ı Kerim Tilaveti okumasıyla başladı ve dernek başkanı da, ‘Bölgeye ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için çalışıyoruz’ açıklamasını yaptı ve ‘Bildiğiniz üzere servet sahibi olmayı Rabbimiz yasaklamıştır. İstiflemektir bunun bir diğer adı. İstiflemek bir Müslümana yakışmaz. Ama sermaye sahibi olmak, bu birikimi kendisi ve kendisinden sonra gelen insanlara aynı zamanda vakıf insanı gibi de tevdi etmektir’ diye konuştu.

Konuşmacılar, ‘Ülkemizin aydınlık geleceğini birlikte inşa edeceğiz’ cümlesinin üzerinde durdular.

Tabii ki, AKP milletvekili Hamza Dağ da, ‘2020 yılı ekonomide ileriye gitme noktasında bir ümit ortaya koyuyor’ diyerek hükümetin yaptığı icraatları anlattı ve ‘Savaşlar ekonomimizi, vicdanımızı, maneviyatımızı ekiliyor’ dedi.

*- Anlaşılan bölünmüşler!

Son zamanlarda moda oldu…

Birkaç kişi birleşerek adına ‘platform’ dedikleri bir birliktelik gösteriyorlar.

Neden?

Çünkü o meslek ya da menfaat grubu benzer isimle önceden kurulmuş dernekler oldukları için bu yeni sistemi benimsiyor.

Çoğu iyi niyetli…

Örneğin;Kemeraltı Hayat Platformu’ gibi..

Kemeraltı Hayat Platformu’nu temsilen Alp Kahyaoğlu, Berna Can; Cem Ceylan, Ebru Camkıran ve Nurettin Şatafoğlu, İzmir Tarih Tarihsel Çevre Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ettiler.

Çağlayan Deniz Kaplan, Gülben Özsoy, Mehmet Yıldız ve Ulus Bozkır’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, İzmir Tarih olarak Kemeraltı Çarşısında yapılan ve yapılmakta olan proje ve iyileştirme çalışmalarında koruma- kullanma dengesi gözetilerek bölgenin canlandırılması doğrultusunda, Kemeraltı Çarşısı’nın esnaf, bölge halkı, STK’lar başta üzere tüm paydaşlarının katılım ve görüşlerinin alınması gerekliliğine vurgu yapıldı.

Yani Kemeraltı’nda tam anlamıyla bir birlik sağlanılamadı.

Herkes bir başka köşesinden tutuyor…

Bir ara sadece Kemeraltı ile ilgilenmesi için bir vali yardımcısı görevlendirilmişti.

Şimdi yine var mı, ya da kimler ne yapıyor?

Bilemiyor, sadece bazı açıklamaları dinliyorum..

Bir iki mekanın restore edilmesi ya da sokakların yaz boz tahtası haline getirilmesi her halde fazla bir katkı sağlamıyor, masraftan başka…

***-

GÜNCEL

*- İzmir arama kurtarma ekipleri Manisa’da

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma ekipleri, AFAD verilerine göre dün Manisa’nın Akhisar ilçesinde 22.22’de meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesine gitti. Ekipler hasar tespit çalışmalarına destek verdi.

Manisa’da İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki 1 arama kurtarma sağlık aracı, 1 tam donanımlı kurtarma aracı, 2 arama köpeği ve 11 personel bulunuyor. Olası artçı depremler için İtfaiye Daire Başkanlığı 30 kişilik arama kurtarma ekibiyle 8 deprem konteynırını da hazırda bekletiliyor.

*- Karşıyaka’dan ; kamuoyuna zorunlu açıklama

Okuyucularım biliyor;

‘açıklamalara’ üstelik başında ‘zorunlu’ sözcüğü varsa kesinlikle şüphe ile bakarım…

İnanın şu anda paylaştığım Karşıyaka Belediyesi’nin açıklamasını da birlikte okuyoruz…

Bugün yorum yapmayacağım, siz isterseniz yapabilirsiniz.

Karşıyaka Belediye Başkanı ya da yönetimi ‘Biz altyapı tesisi tahsisine karşı değiliz, biz kulübün yönetimine müdahale etmiyoruz’ diyor.

Uzun ama çok kişiyi ilgilendirdiği için, tamamını veriyorum:

‘Karşıyaka’mızın en değerli kurumu ve markası olarak gördüğümüz ve bugüne kadar gücümüz ölçüsünde maddi-manevi yanında yer almak ve hiçbir tartışmanın içine sokmamak adına özen gösterdiğimiz Kulübümüzün yönetim kurulunca yapıldığı belirtilen açıklamayı büyük bir üzüntü ve endişeyle okuduk.

Yanlış anlamalara mahal vermemek adına bilgilendirmek isteriz ki;

1) Bir tv programında sorulan soruya karşılık belediye başkanımız verdiği cevapta; Altyapı tesisi yapmak üzere tahsis edileceği söylenen alanın tahsisine kesinlikle karşı çıkılmamış, ancak kulübün önceliğinin Stat ve borçların ödenmesi olduğu, bunlar hallolmadıkça kulübün gerçek sıkıntılarının çözülmemiş olacağı söylenmiştir.

Bu ifadeden, bu alanın kulübe verilmesine karşı çıkıldığı yorumu ya yanlış anlamadır, ya da çarpıtmaya çalışmadır. Bunu şiddetle reddediyoruz.

2) Şu anda kurumsal olarak Karşıyaka Belediyesi ve kişisel olarak Belediye Başkanımız kulübe yapılacak her türlü desteğe, stat yapımına, maddi-manevi katkıya hiç bir anlamda olumsuz bakmadığı gibi, katkı vermek ve kolaylaştırmak adına elinden geleni yapmaya hazırdır.

Bu konuda geçmişten gelen olumsuzlukların bugünkü belediye başkanımıza karşı bir algı oluşturmak için kullanılmaya çalışılması esef vericidir.

3) Belediye başkanımız göreve geldiği ilk günden itibaren, belediyenin sahip olduğu sıkıntılı şartlara ve dar imkanlara rağmen, maddi-manevi kulübümüzün yanında yer almıştır.

Belgeleri kayıtlarımızda mevcut olan maddi destekler yasaların izin verdiği ölçüde altyapı ve tesislere destek amaçlıdır. Kurumlarımızı daha fazla tartışmanın içine sokmamak adına ayrıntıya girmeyi doğru bulmuyoruz.

Ancak talep edilmesi halinde hepsi açıklanabilir durumdadır.

Bu arada kulüp yönetimimiz belediyeden hangi talepte bulunmuş ve belediyece karşılanmamıştır?

Bu konuya açıklık getirilirse büyük memnuniyet duyarız.

4) Stat ihtiyacı ve borçlar kulübümüzün önündeki en önemli sorunlardır. Bu sorunlar üzerinden siyaset yapılması, siyasi istismarlara kulübün aracı edilmesi bizi en çok rahatsız etmeye devam eden konudur. Bu çerçevede belediye başkanımız özenli davranmaya devam edecektir. Kulüp yönetimimizin de bazı siyasetçilerin kulüp üzerinden siyasi rant çabasına izin verilmemesine özen göstermesi en öncelikli dileğimizdir.

5) Karşıyaka Spor Kulübümüze bahsi geçen alanın tahsis edilmesine hiçbir şekilde karşı değiliz ve kolaylaştırmak için bize düşen ne varsa yapmaya hazırız.

Ancak bu vesileyle söylemek isteriz ki; Kulübümüze verilen her sözün yerine getirilmesi konusunda biz de takipçi olacağız.

Bu sözlerin başında stadın ihaleye çıkılması sözü vardır ve şimdi bahsi geçen alanın kulübe altyapı için tahsisi de eklenmiştir.

Stadın ihalesinin bir an önce yapılması ve inşaatın başlamasının en önemli ihtiyaç olduğunu dile getirmemizin yönetime müdahale olarak yorumlanmadığına inanmak istiyoruz.

Yanlış anlamalar ve bizim dışımızda geliştiğini düşündüğümüz üçüncül etkilerden kaynaklandığına inandığımız bu beyana karşı sadece kendimizi savunmak adına bu açıklamayı yapmayı zorunlu hissettik. Kulüp yönetimimize inanıyor, saygı duyuyor ve bugüne kadar yaptığımız gibi gücümüz ölçüsünde her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu tekrar dile getirmek istiyoruz.

Camiamıza ve kamuoyuna saygılarımızla.’

*- İzmir’in kadın muhtarları

İzmir’in kadın muhtarları İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri ve mahallelerin sorunları için bir araya geldi.

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ile İzmir’in ilçe belediye başkanlarının eşleri de davetliydi.

Toplantıda kadın muhtarlar ve ilçe belediye başkan eşleri önce 8 Mart etkinlikleriyle ilgili önerilerini sundu, ardından kendi mahalleleriyle ilgili sorunlarını dile getirdi.

Sorunlar ve öneriler İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ve Yıldız Devran, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Avukat Nilay Kökkılınç tarafından not edildi.

*- Adı değil ama konusu önemli

Prof. Dr. Uygun Aksoy’un verdiği bilgiye göre, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği olarak 11. Ekoloji Fuarı sırasında 16 ve 17 Nisan 2020 tarihlerinde İzmir’de IFOAM Akdeniz Grubu ve CIHEAM / Bari Akdeniz Agronomik Enstitüsü işbirliği ile ‘Organic Agriculture in Mediterranean Climates: Threats and Solutions başlıklı 4. AgriBioMediterraneo Konferansı’ düzenleyecek.

*- Tehlikedeki Avukatlar Günü

İzmir Barosu şu açıklamayı yaptı:

İzmir Barosu tarafından 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü nedeniyle yapılacak olan basın açıklamasına ve hemen ardından Pakistanlı meslektaşlarımızla dayanışmak üzere gerçekleştireceğimiz faks çekme eylemine katılımınızı dileriz.

Tarih : 24 Ocak 2020,

Basın Açıklaması; Saat : 13.30, Yer: Bayraklı Adliyesi C Blok Önü,

Faks çekme eylemi, Saat : 14.00, Yer: Bayraklı PTT

*- Beştepeler’e beş yıldızlı tesis

Konak Belediyesi Beştepeler’e beş yıldızlı bir tesis kuruyor.

Yapım ihalesi 24 Ocak’ta yapılacak tesiste pazaryeri, semt merkezi, çok amaçlı kullanılacak bir salon ile açık hava sineması ve otopark da yer alacak.

Konak Belediyesi, Toros’ta çok yakında açılışını yapmayı planladığı, çok amaçlı sosyal tesisin bir benzerini Beştepeler’e de kazandırıyor. Yapım ihalesi 24 Ocak’ta gerçekleştirilecek tesisin altında otopark üstünde ise pazaryeri, semt merkezi, çok amaçlı bir salon ile açık hava sineması olarak da kullanılacak bir amfi bulunacak.

*-


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: @Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311

Bir cevap yazın