Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Yazdıklarınız ve söylediklerinize dikkat!YAŞAR EYİCE

Yazdıklarınız ve söylediklerinize dikkat!YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

– Seçim geliyor seçim!

Pandemi ile birlikte ‘tercih edilen kentler’ arasına giren İzmir’in şirin ilçesi Tire’de siyaset kazanı sürekli kaynıyor.

Gözden uzak olan gönülden de uzak oluyor herhalde.

Ya da kent sevdalıların dışında adı fazla anılmayan tarihi kent Tire belki de en fazla günübirlik ziyaretçi ağırlayan bir kentimiz.

Bir zamanlar futbol ile adını duyuruyordu.

Tire kendi yağında kavrulurken, çok önemli isimleri de içinden hem de sessizce çıkarmayı bildi.

Bunlar arasında futbolcular da var siyasetçiler de yöneticiler de…

Bunun başarısı ise kentin menfaatine olan çalışmalarda örnek bir hareketle birlik içinde hareket etmeyi biliyorlar, bir noktada birleşiyorlardı.

Ama son zamanlarda bu birlik ve beraberlik fazla görülmedi…

Sadece yerel seçimler zamanında ‘millet ittifakı’ İYİ Parti’nin adayını belediye başkanı olarak gösterdi…

Tabii ki seçim kazanıldı…

Ama kendini seçime ve belediye başkanlığına hazırlayan bazı isimler bunu kabul edemediler ve akıllarından geçenleri sosyal medyada seslendirdiler.

Ama unuttukları bir şey vardı, bir gün rakipleri bunları sakladıkları arşivlerinden çıkarıp kullanabileceklerini…

Daha yakın zamanda olduğu için önce onu anımsatayım;

İzleyicisi çok olan ‘Master Şef’ isimli aşçıların katıldığı bir yarışma programı var…

Çok kişi elendi…

Çok başarılılar arasında ‘Uğur’ adında bir genç vardı…

Belki de birincilik kürsüsüne çıkacaktı…

Ama 17 yaşlarında kendisine hakim olamayarak, belki de birilerinin dolduruşuna gelerek bir paylaşımda bulunarak birilerini suçlamıştı.

Ne olduğunu araştırmadım…

Ve bileğini mutfakta bükemeyenler ya da fırsat kollayan bazı yakınları tarafından yıllar önceki twetleri arşivden çıkarılarak aleyhine kullandılar.

Bu, bunu ortaya koyanlar tarafından bilinmiyor muydu?

Biliniyordu…

Tam bu genç aşçı kendisine önemli bir kariyer yapacak tüm engelleri aşıp bugünlere gelince, o kara düşünceliler ortaya çıkarak Uğur’un önünü keserek, diskalifiye olmasını, yani yarıştan atılmasını sağladılar.

Haklı ya da haksız demiyorum…

Dediğim şu:

Aman dikkat!

Sakın kimsenin dolduruşuna gelmeyin…

Öfke kontrolünü yapınız…

Belki de söylendiği gibi ağzınızdan ya da kaleminizden kan damlatmadan önce fikirlerinizi açıkça belirtmeden önce en azından 10’a kadar sayın…

Özellikle bu siyasette çok önemli ve geçerlidir…

Şimdi Tire’ye gidelim…

Kimlikleri belli olmayanlar bu kez şunları yaydılar…

Tabii ki sosyal medyadan o zamanki alıntıları alıp, iddialarına ekleyerek…

Nasreddin Hoca’ya sormuşlar, ‘Eski ayları ne yaparlar?’ diye, bu kişiler de durup durup aynı yemeği pişirerek önümüze sunuyorlar…

Lafı fazla uzattım…

Yani önemsemeyin diye…

Ama bu gerçeği de bilelim ve özellikle gençlere örnek olması için paylaşıyorum…

Şu kadarını söyleyeyim:

Tirelilerin pek umurunda değil..

Onlar ‘Ne olacak halimiz?’ diyorlar pandeminin verdiği zararlar nedeniyle…

*- Suç değil ama…

Tire’den isimsiz ve imzasız yapılan açıklamada şöyle deniliyor;

‘Daha önce yine bir skandal paylaşımla gündeme gelen CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Ş.’nin yine paylaşımları orta çıktı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya sosyal medya hesabından çağıran Ş., genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’a da hakaret dolu sözlerle paylaşımda bulundu.

Tire belediye başkan aday adayı olan Ş,, Tire’nin İYİ partiye bırakılmasından sonra DSP’den aday olmak için whatsap gruplarında fikir aldığı ve anket yaptığı oraya çıktı.

DSP genel merkezinin Ş.’ın adaylığını kabul etmediği o dönemki Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’i aday yaptığı öğrenildi.

Ş.’nin mevcut yönetiminde daha 1 sene geçmeden birçok ismin istifa ettiği ve ilçe yönetiminde genel bir huzursuzluğun hakim olduğu, yönetim toplantılarının yapılamadığı bunun yerine karar defterine tek tek yönetim kurulu üyelerine gönderilip imzalattığı Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğüne göre %33 cinsiyet kotasının istifalar nedeniyle sağlanamadığı gelen bilgiler arasında.

Tire ilçesindeki bu kaos durumuna bundan önce de yaşandığından dolayı CHP Genel merkezin ve İzmir il başkanlığının Ş.’yi iki kere çağırıp uyardığı şimdi ise nasıl müdahale edeceği merak konusu olmuştur?’

*- Daha çok şeyler duyacağız!

Dün Karşıyaka’da ve bazı ‘millet ittifakının’ olduğu CHP’li belediyelerde, şimdi de yine ‘millet ittifakının’ seçimi kazandığı İYİ Partili Belediye olan Tire’de söylentiler yayılıyor, sözüm ona belgeler çıkarılıyor…

Bu şunu gösteriyor;

Seçime doğru hızla gidiyoruz…

Yani CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ortak ‘erken seçim’ dilekleri tabanda etkisini gösterdi.

Söylem mayası tuttu…

CHP bölünmek isteniyor…

Disiplin mekanizması ile birilerinin önü kesilmeye çalışılıyor.

Aslında hedef bu değil..

Bu söylenenler ve istenenler bir siyaset aracı…

Bu iddialardan hiçbir şey çıkmaz…

Belki başka partilerde olur, sadece ve sadece lider konuşur…

Kimsenin konuşma hakkı yoktur…

Ama ‘Millet ittifakında’ öyle değil…

*-

GÜNCEL

*- Barajlarda seviye biraz yükseldi ama tehlike geçmedi

İzmir’de aylardır süren kuraklığın ardından son dört günde meydana gelen aşırı yağışlar kentin bazı ilçelerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Meteoroloji verilerine göre dört gün içinde metrekareye düşen 194.6 kilogram yağışla, Aralık ayının ortalaması aşıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, barajlardaki yükselişin hala yeterli seviyede olmadığını belirterek “Susuzluk tehdidi, birkaç günlük yağışla ortadan kalkacak bir durum değil. Suyumuzu mutlaka bilinçli ve tasarruflu kullanmak zorundayız” dedi.

İzmir Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre İzmir’de 10 Aralık akşam saatlerinde başlayan ve 14 Aralık’a kadar ara ara devam eden şiddetli yağışta Urla Uzunkuyu Orman Sahası’na 316.6, Karabağlar Kavacık Köyü Bölgesine 246.2,  Balçova’ya 230, Güzelyalı’ya 194.6, Seferihsar’a 191.6, Narlıdere’ye 190.2, Urla ilçe merkezine 181.5, Bergama İncecikler Orman Sahası’na 188.9, Menderes Çileme Mahallesi’ne 180.4, Karaburun’a 177.3, Gaziemir Adnan Menderes Hava Limanı Bölgesi’ne 171.2 kg yağış düştü.

Son 24 saatte Urla Uzunkuyu Orman Sahası’na düşen yağış miktarı ise 147 kilogram oldu.

İzmir’de uzun yıllar Aralık ayı yağış ortalaması (1938 – 2019) 144.3 kilogram olmasına karşın, bu yıl Aralık ayının sadece 14 gününde metrekareye 202.3 kilogram yağış düştü. Son dört günde metrekareye düşen yağış miktarı ise 194.6 kilogram oldu. Meteoroloji uzmanları,  bugün hariç hafta sonuna kadar kent merkezinde yağış beklenmediğini bildirdi.

İzmir’de Aralık ayı yağış ortalamasının bazı bölgelerde sadece bir günde aşılması olumsuzlukları da beraberinde getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU ekipleri yüzlerce noktada kesintisiz çalışarak yaşamı normale döndürmeye çalıştı.

*- Bir aylık yağmur bazı bölgelere bir günde yağdı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kurak dönemlerin ardından aşırı yağışlar görülmesinin iklim değişikliğinin bir yansıması olduğunu belirterek, “Bir aylık bir sürece yayılması gereken yağmur çok kısa sürede düştü. Bu durum ne yazık ki dört gözle beklediğimiz yağışların afete dönüşmesine neden oluyor. Maalesef Menderes ilçemizde acı bir olay yaşandı. Suya kapılan bir otomobilde iki yurttaşımızın yaşamını yitirdiği haberini büyük bir üzüntüyle aldık” dedi.

*- Bir ayda tüketilen su 4 günde geldi

Son yağışların ardından Tahtalı Barajı’na yaklaşık 7 milyon metreküp su geldiğini Tahtalı’daki seviyenin 50 cm kadar yükseldiğini ifade eden Başkan Soyer, “İzmir’in bir aylık tüketimine karşılık gelecek miktarda bir su 4 günlük yağışla kazanılmış oldu. Ancak kısa dönemdeki aşırı yağışlar aldatıcı olmamalı. Kentimizin can damarı Tahtalı Barajı’nın aktif doluluk oranı sadece yüzde 2 oranında arttı. Susuzluk tehdidi, birkaç günlük yağışla ortadan kalkacak bir durum değil. Suyumuzu mutlaka bilinçli ve tasarruflu kullanmak zorundayız” dedi.

*- Havzalarımızı korumalıyız

Başkan Tunç Soyer, susuzlukla mücadele konusunda kısa, orta ve uzun vadeye yayılan stratejik adımlar atmaya hazırlandıklarını belirterek, “Kentimizde susuzluğa karşı alınacak tedbirler kapsamında özellikle Çeşme Kutlu Aktaş ve Tahtalı baraj havzalarının korunması büyük önem taşıyor. Bu iki havzamıza gözümüz gibi bakmak zorundayız” diye konuştu.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

arap porno izle

Bir cevap yazın

Top