*- YALNIZ KUŞLAR İÇİN DEĞİL  YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Simurg Kuş Yuvası Derneği, ‘Havai fişekler olmadan da kutlama yapılır!’ çalışmasını başlattı.

‘Kutlamalarında kullanılan havai fişekler pek çok kuşun kalp krizi geçirmesine ya da havai fişeklere maruz kalarak yanmasına sebep oluyor.’ diyen  Simurg Kuş Yuvası Derneği ayrıca, kedi ve köpeklerde de korkuya bağlı anksiyete bozukluğu yaratan havai fişeklerin yasaklanması için kampanya başlattı.

Biliyorsunuz,  birçok asker ve görevliyi kaybettiğimiz MUSİAD başkanının havai fişek fabrikasındaki patlamalardan sonra İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok CHP’li belediye ‘Kutlamalarda havai fişek kullanmayacağız’ açıklamasını yapmışlardı.

Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama göstermiştir ki üretim aşamasından itibaren havai fişek tüm yaşamı tehdit etmektedir.

İşte bu kuş derneğinin yönetimi, CHP dışındaki belediyeleri de dikkate

 alarak. ‘Havai fişekler tamamen yasaklansın. Bu ilkel ve ölümcül eğlence artık son bulsun.’ diyorlar.

Bir anımsama yapayım:

2020’yi bitirip 2021’e geçtiğimiz gece, Roma’da bir kuş katliamı yaşandı. İnsanların eğlence için attığı havai fişekler, onlarca kuşun ölümüne neden oldu.

Yılbaşı gecesi Ankara’da sokağa çıkma yasağının olduğu bir günde saat 22.00 civarında başlayan havai fişek sesleri gece yarısına kadar devam etti.

Halen düğünlerde, kutlamalarda havai fişekler kullanılıyor.

Belirttiğim gibi; sadece sınırlı sayıda belediye, artık kendi etkinliklerinde hava fişek kullanmayacağını açıkladı.

Bu yeterli olmasa da, başka kutlama türlerinin de mümkün olduğunu gösteriyor.

*- SADECE KUŞLARI ÖLDÜRMÜYOR

Birçok ülkede, havai fişek kullanımı Yılbaşı ve ulusal tatillerde artıyor. Dünya çapında yapılan çeşitli çalışmalarla havai fişek kullanımının hava kirliliğine bağlı halk sağlığını tehdit ettiği, fiziksel yaralanmalara sebep verdiği, duyma ve görme rahatsızlıkları yarattığı belgelendi.

Gecenin sessizliğinde önceden tahmin edilemeyen bir anda yüksek bir patlama sesi (sürpriz etki) ile kuşlarda bir panik meydana geliyor.

Bu panikle uyku tüneklerini terk eden kuşlarda karanlığa ve açığa çıkan dumana bağlı görüş azlığı temelli binalara, enerji iletim hatlarına, ağaçlara çarpıp yaralanma hatta ölüm yaşanırken, hayvanların yanma sebebiyle öldüğü de kanıtlandı.

Üreme dönemlerinde, yuvada yavruları olan kuşlar, gece serinliğinde üşümemeleri için yavrularının üzerinde uyurlar.

Havai fişek patlaması paniği ile yuvayı terk ettiğinde yuvaya geri dönene kadar geçen sürede yuvada kalan yavrular soğuk ve yırtıcılar gibi sebeple hayatları tehlikeye girerken, ebeveyn kuşların panik ile çırpınmaları sonucu yumurtalar ve yavrular yuva dışına itilebiliyor, yuvalar zarar görebiliyor.

Bu gibi durumlar özellikte düşük popülasyon büyüklüğüne sahip kuşlarda, sürü yapan kuşlarda ve üreme kolonisi ile üreyen kuşlarda popülasyonu tehlikeye sokuyor.

Havai fişek kullanımının aktif olmaya başladığı alacakaranlık saatleri birçok kuş türü için önemli bir beslenme saatidir.

Küçük kuş türleri uyku için yoğun çalıların arasına saklanmışlardır ve patlama anında panikle kaçışırken yırtıcılar için de kolay birer av olmaktalar.

*- ÇEVREYE YAYILIYOR

Görsel şölen olarak anılan bu lüzumsuzluk, hava kararınca uygulanıyor. Havanın kararması doğadaki birçok canlı için en önemli saatlerdir. Gündüz aktif kuşlar hava kararmaya başladığında kendilerine geceyi geçirecekleri güvenli bir uyku tüneği arayışına geçiyor ve sonrasında yeni bir güne hazırlanmak üzere uyku/dinlenme haline geçiyorlar. Baykuşlar, çobanaldatanlar gibi türler ise gece aktif kuşlar, gecenin karanlığına ve sessizliğine avlanabilmek için yine ihtiyaç duyuyorlar.

Havai fişek patlaması ile hem insanlar hem de hayvanlar için kanserojen ve zehirli özellikte metalik bileşenler çevreye yayılmaktadır.

Açığa çıkan bu gaz, hava kalitesini etkilemekte ve soluk alıp vermeyi zorlaştırmaktadır.

Astım veya solunum ve kardiyovasküler rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Havai fişek yapımında kullanılan temel bileşen siyah baruttur.

Havai fişeklerde yukarı doğru ilk itme hareketini sağlayan siyah barut haricinde, renkleri üretmek için bakır, baryum, sodyum, kurşun, stronsiyum gibi elementlerin yanında magnezyum, alüminyum ve titanyum gibi elementler de kıvılcım-parıltı amacıyla kullanılabiliyor. Bunun haricinde havai fişek yapısı içerisinde oksitleme bileşikleri olarak da nitrat, klorat veya perklorat’a yer verildiği biliniyor.

*- KORKUYA BAĞLI

Birçok insanımızda korkuya bağlı anksiyete bozukluk riskleri bulunmaktadır.

Hayvanlar için yapılan çalışmalarda araştırmacılar, havai fişeklerin anksiyete, dezoriyantasyon, stres ve korku bozuklukları ile ilişkili olduğunu buldular.

Korku ve anksiyete, kuşlarda vücut postürünü bozmakta olup, kuşların sürekli tetikle olması yeterli iken; alarm ve haberleşme çağrıları, geri yönde kafa hareketleri, etrafında koşma, geriye zıplama, oturma, sallanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Farklı hayvan gruplarının havai fişek kullanımına verdikleri tepkilerin ölçüldüğü çalışma gösteriyor ki evlerimizde beraber yaşadığımız hayvanlar da bu durumdan kötü etkileniyor.

Yani; Havai fişek eğlence değildir!

Tüm yaşamı tehdit eden havai fişek kullanımı yasaklanmalıdır!

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın