YALNIZ BUCALILARI DEĞİL HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR / YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Önceki gün 14 Mart Tıp Bayramı idi…

Akşam saatlerinde, sağlığımı kazandıran doktorlar başta olmak üzere rehberimdeki hekimleri tek tek arayarak kutlamada bulunmayı kararlaştırdım.

Yani seslerini duymak istedim.

Ama ne oldu anlayamadım, konuşma ve bağlantı imkânım koptu…

Sadece Dr. Merih Şam’a bir kutlama mesajı atabildim.

Ama bu arada kendisinden çok önemli bir alıntı yaptım.

Anlatayım, ama önce ‘Buca Metrosu’ ile ilgili çok önemli bir gelişme ile açıklamayı paylaşayım ki, gerçekleri görelim:

*- DİKKATLE OKUMALISINIZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Buca Metrosu’nun yapım ihalesinin iptal kararına ilişkin açıklama:

Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ve Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “İzmir Hafif Raylı Sistemi 5. Aşama Üçyol-Buca Arası (Hattı) Yapım İşi (İzmir Metro Projesi III)” ihalesi ile “İhale Değerlendirme Sonucunun Bildirimine” ilişkin 06.12.2021 tarihli belediyemiz işleminin iptali için açılan davada İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin 202/4 E.- 2022/621 K. Sayılı kararı ile hukuka aykırı bir şekilde dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

*- MAHKEMENİN DAYANAĞI

Öncelikle bilinmesi gerekir ki davaya konu işin ihale süreci mahkemenin dayanak gösterdiği yasal mevzuat çerçevesinin dışında kalmaktadır. (İhaleye teklif veren tüm isteklilerin tekliflerinin incelenmesine, verilmiş olan tekliflerin ciddi ölçüde ‘Dengesiz Teklif’ veya ‘Önden Yüklenmiş Teklif’ ya da ‘Anormal Ölçüde (Aşırı) Düşük Teklif’ olup olmadıklarına yönelik değerlendirmelerin yapılarak ihalenin karara bağlanmasına kadarki ihale sürecine yönelik tüm iş ve işlemler, Türkiye’de yürürlükte bulunan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ikincil mevzuatlarından olan Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği hükümleri ile Kamu İhale Genel Tebliği açıklamalarına ve Yüksek Mahkeme Danıştay da dahil olmak üzere bu konuda verilmiş bulunan İdare ve Bölge İdare Mahkemeleri kararlarına dayalı olarak yürütülmemiştir).

Davaya konu işin finansmanının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankası (BSTDB) ile imzalanan kredi anlaşmaları ile karşılanmış olunması nedeniyle, iki aşamalı ihale süreci Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kurallarına göre ve EBRD’nin elektronik ihale portalı ECEPP üzerinden gerçekleştirilmiştir.

*- İNCELEME YETERLİ Mİ?

Bu sebeple ihale ve ihaleye teklif veren tüm isteklilerin tekliflerinin incelenmesine, verilmiş olan tekliflerin ciddi ölçüde ‘Dengesiz Teklif’ veya ‘Önden Yüklenmiş Teklif’ ya da ‘Anormal Ölçüde/Derecede (Aşırı) Düşük Teklif’ olup olmadıklarına yönelik belirlemeler ve değerlendirmelerin yapılarak ihalenin karara bağlanmasına kadarki ihale sürecine yönelik tüm iş ve işlemler;

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ‘Satın Alma Politikaları ve Kuralları’na,

EBRD’nin Standart Satın Alma Belgeleri (SPDPW)’den olan ve ihale dokümanları arasında yer alan veya atıfta bulunulan;

Birinci ve İkinci Aşama tekliflerin hazırlanmasına, sunulmasına, değerlendirilmesine ve ihalenin karara bağlanmasına yönelik usul, esas ve kuralların yer aldığı ‘Bölüm I:  İsteklilere Talimatlar (ITP)’a,

Birinci ve İkinci Aşama Tekliflerin Değerlendirilmesine ilişkin usul, esas ve kuralların belirlendiği ‘Bölüm III: Değerlendirme Yöntemi’ne,

Anormal Derecede Düşük Tekliflerin belirlenmesi ve değerlendirilmesine ilişkin usul, esas ve kuralların yer aldığı 01 Ağustos 2019 tarihli ‘İş Sözleşmeleri İçin Anormal Düşük Tekliflerin Değerlendirilmesi Kılavuzu (Rehberi)’ ve ekindeki Analiz Formatına (Ek:1- Birim Fiyatların Detaylı Analizi için Örnek Form.),

İdare tarafından hazırlanıp ihale dokümanları arasında ihaleye telif verecek tüm isteklilere verilen ve ihale konusu İş’in yapımını oluşturan İş Kalemleri ile miktarlarına yer verilen Fiyat Çizelgelerine ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm ihale dokümanlarına ve EBRD mevzuatına göre yürütülmüş ve ihale sonuçlandırılmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir.

*- DOĞRU KARAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi bilimsel gerçeklerin ışığında ve yasal çerçevede en doğru kararı vermiştir. Hukuki sürecin en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna önemle duyurulur.’

Yorumu uzmanlara ve vatandaşlarımıza bırakıyorum…

Ama bir önemli konuyu da belirtmeden geçemeyeceğim…

Şimdi bir gün önceye yani 14 Mart Pazartesi gününe gidelim:

*- 3 YIL SONRA YANIT GELDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdikleri borçlanma talebine ilişkin yazının 3 yıl sonra yanıtlandığını açıkladı.

Otobüs alımı için 14 milyon TL’lik borçlanma talebine bakanlığın 2020’de onay vermesine rağmen karar yazısının 2022’nin Mart ayında gönderildiğini söyleyen Soyer, “Biz o gün, o yetkiyi alabilsek, 14 milyon TL ile 24 otobüs alabilecektik ama 16 otobüs alabildik” dedi.

belediyelerimizden istirham ediyorum; tohum fiyatlarındaki artış nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Mümkünse ilçe belediyelerimizden de benzer kararların alınarak üreticiye destek olunmasını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na otobüs alımı için gönderdikleri borçlanma izin taleplerine 3 yıl sonra gelen onay yazısını okudu.

7 Kasım 2019 tarihinde İZULAŞ bünyesinde toplu ulaşım araçlarının alımı için 14 milyon TL’lik borçlanma yazısına aradan 3 yıl geçtikten sonra 9 Mart 2022 tarihinde yanıt verildiğini belirten Soyer, geçen sürede yanıt alınamadığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yetkisiyle, meclisten onay alarak 9 milyon 375 bin TL’lik banka kredisi kullandığını dile getirdi. Başkan Soyer, “Tanesi 585 bin TL’den 16 solo otobüs aldık, 24 ay taksit yaptık. Bu ay son taksiti öderken, bize borçlanma yetkisi yeni geldi. Biz o gün, o yetkiyi alabilsek, 14 milyon TL ile 24 otobüs alabilecektik” şeklinde konuştu.

Şimdi yazımın başına, bir doktor arkadaşımın anlatımını paylaşayım, belki biraz da olsa hiçbir zaman yalnız olmayacağımızı bazılarına anlatırız.

Çünkü Atatürk bizim beynimizde var…

Atatürk kalbimizden silinemez, hafızamızdan her görüntü ya da fikir gitse bile…

İşte gerçek!

*- UNUTAMADIĞI TEK KİŞİ

Amiral Paşa birden yattığı yerden fırladı telâşla.

Odanın loş ışığında doğruldu ve saatine baktı.

Saat 03: 00’dı.

Bir gayretle doğruldu ve parmak uçlarına basarak sessizce banyoya yöneldi.

Tıraş takımını çıkardı aynanın karşısında günlük sakal tıraşını oldu, elini yüzünü yıkadı ve saçlarına bir şekil vererek yine parmak uçlarında yürüyerek elbise dolabını açtı.

Her törende giydiği üniformasını çıkarıp yatağın üzerine koydu.

Özenle pijamalarını katlayıp yatağın üzerine bıraktı.

Üniformasını giyerken bir şey fark etti.

Biraz kilo almıştı, pantolonun beli biraz sıkmıştı.

Kendi kendine ‘emir astsubayına söyleyeyim de yeni bir üniforma için terziyi getirsin!’ diye düşündü.

Özenle bembeyaz üniformasını giydi.

Harp okulunu birincilikle bitirdiğinde aldığı sapsarı işlemeli kılıcını özenle kuşandı.

Ayna karşısında son bir kez kendine baktı ve ayna karşısındaki görüntüsüne selam vererek kapıya doğru sessiz adımlarla ilerledi. Kimseyi uyandırmak istemedi.

Hafifçe kapıyı çekti ve merdivenlerden dikkatlice inmeye başladı.

Sokağa çıktığında saatine bir kez daha baktı ve onu bekleyen silah arkadaşları ile buluşacağı yere doğru ilerledi.

Nasıl olsa vakit var daha dedi ve sakin adımlarla aklındaki o buluşma yerine yürümeye başladı. ..

Evde herkes uyuyordu; oğlu Barbaros ve gelini saatin alarmı ile uyandılar.

İki torunu vardı; Mustafa Deniz ve Kemal Ege odalarında bir gün öncenin yorgunluğu ile derin bir uykuda idiler.

Gelini Rengin mutfağa girdi önce ve çay suyu koydu ocağa.

Daha sonra banyoda elini yüzünü yıkadı.

Bir ara babasının açık olan oda kapısını gördü ve içeri usulca baktı yatak her zamanki gibi toplanmıştı.

Balkona doğru gitti ‘orada mı?’ diye, fakat balkonda da yoktu salonda da yoktu telâşlandı.

Eşinin yanına gitti telâşla. ‘Barbaros kalk babam yok!’

Adam uyku sersemi yataktan fırladı.

Telâşla kapıya koştu.

Ayakkabılarının yerinde olduğunu ama beyaz ayakkabılarının olmadığını görünce telâşla çocukların odasına gitti ve büyük oğluna sordu;

‘Gece sen geldikten sonra kapıyı kilitlemedin mi?’

Genç adam ‘Baba unuttum.’ dedi, üzgün..

‘Ben kaç kere söyleyeceğim dış kapı kilitlenecek!’ diye bağırdı…

Saat 9 30 olmuştu.

Adam bir yandan giyiniyor, bir yandan da söyleniyordu, ‘Niye dikkat etmiyorsunuz!’

Adam henüz giyinmişti ki telefonu çaldı.

Heyecanla telefonda konuştu, adresi doğruladı, ‘evet’ dedi.

Aradan 5 dakika geçti kapı çaldı.

Evin bütün sakinleri kapı önünde toplandı.

Kapıyı açtıklarında iki resmi kıyafetli polis ve ortalarında bembeyaz üniforması ile babası duruyordu, dimdik gururlu.

Babasına sarıldı Barbaros sıkıca.

‘Babam canım babam!…’

İçeri aldılar amiral Yavuz Paşa’ yı.

Adam polislere dönerek, ‘Babamı nerede buldunuz?’ dedi.

Polislerden biri “Saat 06.00′ da ‘Atatürk heykelinin önünde subay kıyafetli bir şahıs var’ diye anons duyduk. Gittiğimizde beyefendiyi Atatürk’ ün önünde durduğunu ve ağladığını gördük. Bir müddet bekledik. Sonra kendisine sorular sorduk.

Arkadaşlarını beklediğini ve bugün Mustafa Kemal’ in askerlerinin burada toplanacağını söyledi.

Biraz sohbetten sonra durumu anladık kolundaki bileklikte adres ve alzheimer hastası yazısını gördük.” dedi.

Barbaros babasının rahatsızlığını ve durumu izah etti.

‘Kendisi emekli amiraldir. Bizleri torunlarını kimseyi tanımıyor. Unutmadığı tek şey Mustafa Kemal ATATÜRK…”

*-

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir cevap yazın