Buradasınız
Anasayfa > YEREL > Uşak Banaz ilçesinde göletlere 15 bin yavru balık bırakıldı

Uşak Banaz ilçesinde göletlere 15 bin yavru balık bırakıldı

Sosyal Medyada Paylaş

Uşak’ta Banaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Özel İdaresince yapılan göletlerdeki balık popülasyonunu artırmaya yönelik balıklandırma faaliyetlerine devam ediyor.
Balık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, balık üretiminin ve gölet verimliliğinin artırılması amacıyla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Ünal ve müdürlük personeli, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden getirilen 15 bin adet pullu sazan yavrularını Banaz ilçesindeki Ayvacık, Kavacık ve Paşacık Göletlerine bıraktı.
Balıklandırma çalışmasında kullanılan sazan balığı iç sulardaki en yoğun popülasyona sahip balık türü olma özelliğini taşıyor.
Özellikle yeni balık aşılanan göletlerin en az 3 yıl korunması o göletteki balıkların yaşam döngüsü açısından son derece önemli olduğunu söyleyen İsmail Ünal, Sazan balıkları 3 yaşına geldiklerinde üreme yeteneğine sahip olduklarını balıklandırma yapılan göletlerin çok iyi korunması gerektiğinin altını çizerek, bu konudaki en önemli görevin o göletlerin bulunduğu köylerde yaşayanlara düştüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

Top