Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > Üreticiye yılda 2 milyon lira kazandıracak proje için imzalar atıldı

Üreticiye yılda 2 milyon lira kazandıracak proje için imzalar atıldı

Sosyal Medyada Paylaş

Karaburun’a hayırlı olsun 

Karaburun’a müjde. İnşası tamamlanan Salman Barajı’nın sulama şebekesi için imzalar atıldı. Bahar aylarıyla başlayacak çalışmalar 1 yıl içinde tamamlanacak ve 1790 dekar arazi, modern sulama ile tanışacak. Proje bittiğinde Karaburunlu üretici yılda tam 2 milyon lira daha fazla kazanacak.

 

Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden olan Karaburunlu üreticilere DSİ’den müjde var. İnşası tamamlanan Salman Barajı’nın suyunu 1790 dekar arazi ile buluşturacak şebekenin yapım ihalesi tamamlandı. İmzalar atıldı.

 

Bahar aylarıyla birlikte start alacak çalışmalar 2022 yılı içerisinde bitirilecek. Ve 2023 yılından itibaren şebekeye su verilmeye başlanacak

 

Yıldız “ En kısa sürede bitireceğiz”

 

Bölgedeki yüzlerce üreticinin yıllardır Salman Barajı’nın suyunu beklediğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “ DSİ olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz bir yandan Çeşme Yarımadası’na Karareis ve Salman Barajlarından içme suyu verebilmek için iletim hattı çalışmalarımızı sürdürürken, sulama inşaatına da start veriyoruz. Amacımız planladığımız süre içinde inşaatı tamamlayarak, 1790 dekar araziyi modern sulama ile tanıştırabilmek” diye konuştu.

 

Bölge ekonomisine her yıl 2 milyon Lira katkı sağlayacak

 

2018 yılında tamamlanan Salman Barajı’nın temelden yüksekliği 51.6 metre. 4.1 milyon m³ su depolama hacmine sahip olan baraj’dan iletim şebekesi tamamlandıktan sonra Çeşme Yarımadası’na yılda 900 bin m³ içme suyu temin ederken, 1790 dekar araziyi de basınçlı borulu sistemle sulayacak. Salman Barajı ve Sulama Projesi bölge ve ülke ekonomisine 2021 rakamları ile 2 milyon lira ek katkı sağlayacak.


 

 

Bir yanıt yazın

Top