Turizm denilince Türkiye YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- İzmir’de Küresel salgının ardından kentteki turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için Turuncu Çember sertifikası uygulanmaya başlıyor.

*- Kovid-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz aylarda durdurduğu sayaç okuma işlemlerini 1 Haziran’da yeniden başlatan İZSU, Nisan ve Mayıs aylarının ödenmemiş faturalarındaki bazı kalemleri 6 taksite bölerek tahsil edecek.

*- İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı ve Gültepe semtinin ardından Bayraklı Özkanlar ve Karşıyaka’nın Girne semtinde iki Halkın Bakkalı şubesini daha hizmete açtı.

*- Gündem; Denizli- Aydın otoyolu…

*- Genç İşsizlik’ nasıl düşer?

*- Soyer’den Ayyıldız’a veda ziyareti…

*- İzmir’de amatör kulüpleri arasında yer alan Torosgücü alt yapısında oynayan 12 yaşındaki Taylan Önal hayatını kaybetti.

*-

YAŞAR EYİCE

*- İzmir artık ‘Turuncu Çember’ içinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kentteki turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için Turuncu Çember uygulamasını başlattı.

Turizm Hijyen Kurulu’nun belirlediği hijyen standartları, İzmir’deki belediye ruhsatlı konaklama ve yeme içme tesislerinde uygulanacak ve bu standartlara sahip işletmeler Turuncu Çember sertifikasıyla ödüllendirilecek.

*- Yeme içme tesislerinde asgari puan 100 üzerinden 75

Turuncu Çember hijyen kriterleri yeme içme tesisleri ve konaklama tesisleri olarak iki kategoride verilecek.

Yeme içme tesisleri kategorisinde 100 üzerinden asgari 75, konaklama tesisleri kategorisinde ise 200  üzerinden asgari 150 puan alan işletmeler Turuncu Çember almaya hak kazanacak.

Yeme içme tesisleri kategorisinde ekmeklerin ambalajlı olarak servis edilip edilmediği, suların ağzı kapalı şişelerde sunulup sunulmadığı, klima filtrelerinin yetkili şirket tarafından düzenli olarak temizlenip temizlenmediği gibi 52 kriter bulunuyor.

 Konaklama tesisleri kategorisinde ise otelde eldiven, maske, dezenfektan gibi koruyucu ekipman bulunup bulunmadığı, otele girişte misafirlerin vücut ısısının ölçülüp ölçülmediği gibi 101 kriter bulunuyor.

*- Turizm Hijyen Kurulu Nedir?

İzmir Turizm Hijyen Kurulu normalleşme sürecinde turizm faaliyetlerinin devam edebilmesi için belediyeye bağlı konaklama ve yeme-içme işletmelerinde uygulanacak hijyen ve güvenlik kriterlerini belirlemek amacıyla oluşturuldu. Kurul, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı eş güdümüyle faaliyetlerini sürdürüyor.

*-  Gündem; Denizli- Aydın otoyolu

Haberi önce hastane odasından, Gazeteci arkadaşımız Ergün Uyar’dan aldım…

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi  ‘Algloji’ servisinde yüzüstü yatmak mecburiyetindeyken şu mesajı gönderdi:

‘Hadi yak buradan! Aydın- Denizli otoyolu ihalesi yine ertelendi, 3 Temmuz 2020 tarihine!’

Hâlbuki aynı saatlerde,  Dilek Bozdemir AKP Millletvekili Barış Aydın’ın ‘Ekonomide canlanma hız kazandı’ başlıkla haberini servis yapmıştı, bize…

Habere bir göz atalım;

*- Ekonomide olumlu etki!

AKP Ankara Milletvekili Aydın özetle şöyle diyordu;

‘Kredi faizlerindeki düşüş başta inşaat ve konut piyasası olmak üzere tüm sektörlerde olumlu etkisini hızla göstermeye başladı.

Yeni yatırımlar hız kazanacak, konut sektöründe yapısal dönüşüm yaşanacak.’

Kamu bankaları tarafından açıklanan düşük faizli 4 farklı kredi paketinin başta konut ve otomobil olmak üzere pek çok sektöre olumlu yansımasının görüldüğünü ifade eden Aydın, ciddi anlamda canlanma başladığını belirtti.

Aydın, ‘Tüm dünya gibi biz de pandemiden etkilendik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetimizin doğru hamleleri vatandaşlarımızın da dikkat ve özverisi ile çok şükür bu zor dönemi geride bıraktık.

Normalleşme süreci ile birlikte vatandaşlarımız bekleyen, ertelenmiş ihtiyaçlarını karşılama çabasına girdi. Sektörlere can suyu olan krediler ekonomimizin de canlanmasını sağladı’ diyerek, örnekler de veriyordu açıklamasında…

Tabii ki hızla toparlanma sürecini de anlatıyordu.

Bu açıklama ile görüşe ekleyecek bir lafımız yok..

Ama bir de bölgemiz olduğu için Denizli’ye gidelim, bakalım orada neler oluyor?

*- Urhan da, ‘Neden?’ diye soruyor…

Kısa adı DEGİAD olan Denizli Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Urhan ise şu açıklamayı yaptı:

‘Aydın- Denizli otoyolu ile ilgili 11 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan ihale 3 Temmuz 2020 tarihine ertelenmiştir.

Şehrimize ve bölgemize sayısız faydalar sağlayacak bu projenin birçok kez dile getirdiğimiz üzere yakından takipçisi olacağımızı bildirir, ertelenme kararı ile ilgili vekillerimizden ve yetkililerden gerekçeli bir açıklama yapılması beklentimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.’

Yani gerekçe nedir?

İstanbul’da Kanal İstanbul için ihale en zor şartlar altında yapılırken, Denizli ve Aydın kadar tüm Ege hatta Türkiye ilgilendiren bu otoyol ihalesi neden ileri bir tarihe ertelendi?

Herhalde bugün yarın öğreniriz.

Denizlispor’un eski başkanlarından Selami Urhan’ın büyük oğlu Hakan Urhan da, Denizli’de ilk kez yapılan lüks konut inşatlarından tanınıyor.

Ve DEGİAD başkanlığına adaylığını koyduğunda, mevcut yönetim bir başka adayı destekliyordu.

Buna rağmen seçimi kazanarak, Denizli’de dikkatleri üzerine çekmişti.

Şimdi güncel ekonomi haberleri ile yolumuza devam edelim, ama önce bir alıntı:

*- Satır arası gibi…

Bilgenin sesizce söylediği sözler;

Akılsızların arasındaki önderin bağrışlarından iyidir.

Bilgelik silahtan iyidir.

Ama bir deli çıkar her şeyi berbat eder.

Yaşayanlar için ümit her zaman vardır.

Yaşayanlar öleceğini biliyor; ama ölüler hiç bir şey bilmiyor

Onlar için artık ödül yoktur..

Şimdi bu satırlara ‘tamam ama burada ne alaka?’ diyenler çıkacaktır.

Ben de bilmiyorum, beğendim aldım işte…

Satır aralarına serpiştirilir ya, ben de bölüm arası yaptım, düşünceleri dağıtmak için..

*-  90 ülkenin üstüne çıkmayı hedefliyor

Endüstriyel kilit sektöründe 90 ülkeye ihracat yapan Mesan Kilit, 2020’de yüzde 20 oranında büyüme hedefliyor.

Şirketin Global Satış Direktörü Hasan Eğin, Covid-19 nedeniyle birçok ihracat pazarının kapandığını ancak buna rağmen ilk çeyrekte yüzde 22,5’lik büyüme yakaladıklarını söyledi.

Endüstriyel kilit sektöründe 90 ülkeye ihracat gerçekleştiren Mesan Kilit, ilk çeyrekte yüzde 7’si ihracattan olmak üzere yüzde 22,5 oranında büyüme kaydetti.

Mesan Kilit Global Satış Direktörü Hasan Eğin, şirketin 2020 perspektifini ve şirketin ‘Yeni Normal’deki hedeflerini aktardı.

*- Güçlerini birleştiriyor

 Münchener Reasürans’ın eş şirketi olan Ergo, Çinli sigorta şirketi Taishan Property & Casualty şirketiyle ortaklık yapmaya hazırlanıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; Ergo, Çinli şirkete yüzde 24,9 oranında bir sermaye artırımı garanti ediyor.

Düsseldorf’ta yerleşik Ergo’nun patronu Marhus Riess, küresel portföyleri içinde Çin’in merkezi bir yer işgal ettiğini belirtti. Merkezi Shandong’da bulunan devlet yatırımı Sasac’ın sahibi olduğu Taishan’a katılımı, Ergo’nun Almanya dışındaki en büyük yatırımı olacak.

TÜİK’de önemle değişiklikler oldu…

Tabii ki bu da çeşitli yorumlara yol açıyor.

Her zaman olduğu gibi vatandaşlar gibi yorumcular da ikiye ayrıldı.

Şimdi konu ile ilgili bir ara gazı verelim, yani Ali Güreli büyüğümüze bir ironi yaptıralım sonra işin uzmanından konuyla ilgili bir yorum rica edelim:

*- Üretim düşerse büyüme artar mı?

Enflasyon yüzde 2 ye düştü yıllık bazda .

Tabi bu beklenen bir sonuçtu , faizler düştü ve Corana ile ilgili yapılan test sayısı çok arttı .

Açıklanan son verilere göre işsizlik çok düştü, bunu da bekliyordum doğrusu.

Tuik müdürleri işten atılınca rahatlamıştım ve arkadaşlara ‘Bakın şimdi işsizlik nasıl düşecek?’ bile demiştim .

Büyüme hızı OECD içinde en çok artan ülke olduk resmi ağızlar açıkladı. Yani belki size ters gelecek ama bunu da tahmin etmiştim.

Zira binlerce iş yeri kapanınca, ihracat falan düşünce büyüme hızı artar benim gibi iktisat okuyanlar bilir arada bir ters orantı vardır, üretim düşerse büyüme artar .

Demokrasi paketi de yolda, dar bölge vs vs diyorlardı al sana dar bölge geliyor, ülke barajı yüzde 10 devam edecek ama dar bölge barajı yüzde 20 oluyor.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan sorunu böylece çözülüyor ve parlemento dışı kalıyorlar, ayrıca bazı siyasi partiler de kapatılıyor ve bunun ekonomiye çok olumlu yansımaları olacak tabi.

 Z kuşağı denilen 20 li yaşlardakilerde bütün bu olumlu gelişmelere rağmen ittifakın oy oranı yüzde yirmilerde, belki milletvekili olabilme yaşı yine 18 de kalırken, oy kullanma yaşı 25 e çıkartılabilinir

 Zincirler kırılacak Ayasofya açılacak kampanyası sonuçlandığında gelir dağılımı adaleti süratle sağlanacaktır mutlaka.

Bütün bu olumlu şartlar ışığında ülke yabancı sermaye ve turist akınına uğrayacaktır.

16 gün içinde salgın sıfırlanacağı için turistler için en güvenli ve tercih edilen ülke olacağımız kesindir. Sadece eğitime verilen ara biraz ( bir kaç yıl ) uzatıldığı vakit başka bir tedbire gerek kalmayacaktır .

 Her şey çok güzel olacak 2023 veya 2071 de. Amarika bizi kıskanacak ve biz haykıracağız eyyyyy Covid diyeceğiz misal ( dış güç ) sen kimsin?

*-  ‘Genç İşsizlik’ nasıl düşer?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı işsizlik rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalışla yüzde 13,2 oldu.

 İşsizlik rakamlarını değerlendiren Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, istikrar kalkanı paketinin önemine değinerek gençlerin potansiyelinden sanayi sektöründe yararlanılması gerektiğini dile getirdi.

*- İşgücüne katılım oranında azalma var

Şubat ayına göre işsizlik rakamlarında 0,4 puanlık bir düşüş yaşandığını belirten Prof. Dr. Alçın, koronavirüs salgının Türkiye’de başladığı dönemde çok fazla işten çıkarmalar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Alçın, ‘Bu durumun işsizlik oranlarına yansımamasının temel nedeni istihdam oranı azalırken son bir yıl içinde işgücüne katılım oranında da azalmanın olmasıdır.

Geçen yıl mart ayına göre istihdam, 1 milyon 662 bin kişi azalmış.

Daha yüksek oranda işgücüne katılım da azaldığı için olumlu bir seyir ortaya çıktı.

İstihdam, sanayi sektöründe 26 bin kişi artmış.

Tarımda 538 bin, inşaatta 248 bin ve hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı ise 903 kişi azalmış.’ İfadelerinde bulundu. 

İşgücüne katılmayan, eğitimine de devam etmiyor

*- Rakamlar durumu yansıtmıyor!

Mart ayı işsizlik rakamlarının tam olarak reel ekonomideki durumu yansıtmadığını belirten Prof. Dr. Sinan Alçın, ‘Genç işsizlikte, geçen yıl aynı dönemde yüzde 25,2 olan oran, bu yıl 24,6’a düşmüş durumda. Eğitimde de istihdamda da olmayanların oranı ise artıyor.

Bu oran 2019’un mart ayında yüzde 23,7 iken şimdi yüzde 27,9’a kadar çıkmış durumda.

Yani işgücüne katılmayanlar, ağırlıklı olarak eğitimlerine de devam etmiyor.

İş arama sürelerinde 1-2 ay iş arayanlar yüzde 34,2’yi oluşturuyor.

İkinci sırada bir yıl ve daha uzun süre iş arayanlar var.

Uzun süre iş bulamayanlar, iş arama ümidini yitiriyor.

Geçen yıl iş arama ümidini yitirenler 563 bin kişi olarak açıklanmıştı.

Bu yıl bu rakam 1 milyon 174 bine çıkmış.

Ama göstergeler bize hizmet sektöründe istihdam kayıplarının olduğunu işaret ediyor.

Pandemi döneminin en önemli özelliklerinden biri bütün dünyada yaygın ve sürekli istihdam kayıplarının olmasıdır. Türkiye’de de aynı durum geçerli.’ diye konuştu.  

*- Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle alınacak önlemler önemli

Alınacak önlemlerin bir kısmının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adıyla kamuoyuna açıklandığını hatırlatan Prof. Dr. Alçın, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ama tam hali henüz oluşmamış olan paketle de alınacak önlemler önemli.

Bu önlemler arasında kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını, ücretsiz izin uygulamasının uzatılmasını gösterebiliriz.

Bu konularda da beklentiyle uyumlu kararlar alındığını görüyoruz.’ diyerek sözlerini sürdürdü.

Yapısal olarak sektörel geçişin sağlanması konusunda da görüşlerini dile getiren Prof. Dr. Alçın, ‘Özellikle Y ve Z kuşağı ile mevcut işsizlik rakamlarında ağırlıklı kitle oluşturan gençlerin genel olarak bilgi ve becerilerini sanayi ile buluşturmak gerekiyor.

Yeni dönemin çoklu yetenekleri 21. yüzyıl yetkinliklerini içerecek biçimde sanayi sektöründe dönüşmelidir’ dedi.

*- İşsizliği azaltmak için sektörler arası geçiş olmalı

Sektörel geçişin sağlanması gerektiğine de vurgu yapan Prof. Dr. Alçın, ‘Hizmet sektöründeki istihdam kaybının yerine konulması mümkün görünmüyor.

O yüzden sanayi sektörünün işsizliği kapatacak şekilde genişlemesi gerekiyor. Buna yönelik adımlar atılmalıdır.’ dedi.  

Nitelikli ürünlerin rekabet edeceği küresel bir ekonomiye ilerliyoruz

Pandemi sonrası dünyada fiyat rekabetinin belirleyici olmayacağını aktaran Prof. Dr. Alçın, ‘Bunun yerine nitelikli ürünlerin birbiriyle rekabet ettiği bir ekonomik küresel görünüme doğru ilerliyoruz.

Buraya hazırlıklı olunabilmesi için de gençlerin potansiyelinden sanayide yararlanılmalıdır.

Bunun olmadığı durumda, bütün dünyada ve Türkiye’de, hizmet alanları bir anlamda köpük olarak son 40 yılda aşırı genişlemiş durumda. Buralarda istihdam kaybının yakın dönemde yerine konulmasını beklememek gerekiyor.’  diye konuştu.  

*- İstihdam için yapısal önlem şart

Yapısal önlemlerin istihdam piyasası açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sinan Alçın, ‘Açıklanması düşünülen paket içerisinde yer aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edilen bir diğer uygulama da emeklilik sigortası.

Ücretsiz izin döneminde sadece sağlık sigortası yatırıldı. Fakat bu ücretsiz izinde geçirilen 3 aylık süre içerisinde belki bir 3 ay daha geçirilecek süre emeklilik hesabına katılmıyor.

Sanırım bununla ilgili bir uygulama yapılacak.

Eğer öyle bir uygulama hayata geçerse en azından ücretsiz izin döneminde bin 170 lirayla geçinme durumuyla karşı karşıya olan yurttaşlar, bu süreci en azından emekliliklerinde saydırabilecekleri bir süre olarak hesaplayabilecek.’ ifadelerinde bulundu.

*- 5 bin istihdam sağlayacak

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde çalışmaların devam ettiği Bergama’da 5 bin kişiye yeni iş kapısı açılacak. Belediye Başkanı Hakan Koştu, ‘İlçemizde hayata geçireceğimiz tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgemizle üretimden kesime, bakımdan pazarlamaya kadar her aşama tek noktada birleşecek. Bu tesiste yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilecek. Aynı zamanda bu tesis bölgemizde büyükbaş hayvancılığın da lokomotifi olacak’ dedi.

*- Paralar nereye harcandı?

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Covid-19 salgınıyla birlikte yaşanan ekonomik buhranı Meclis gündemine taşıdı.

 Özellikle küçük esnafın çok zor durumda olduğunu belirten Polat, ‘Hangi esnafa dokunsak bin ah işitiyoruz. İBAN gönderen ve destek paketi açıklayan iktidar, gelen parayı nereye harcadı? Yine zenginlere mi can suyu olundu?’ dedi.

***-

Güncel

*- Soyer’den Ayyıldız’a veda ziyareti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görev yeri değişen İzmir Valisi Erol Ayyıldız’a veda ziyaretinde bulundu.

Son yayınlanan Valiler Kararnamesiyle Eskişehir’e atanan Ayyıldız’la makamında buluşan Soyer, İzmir’e yaptığı hizmetler ve görev süresince sergilediği yapıcı yaklaşım nedeniyle teşekkür etti. 

Vali Ayyıldız da Başkan Tunç Soyer’e teşekkürlerini sunarak, 2016 yılından bu yana görev yaptığı İzmir’in meslek yaşamında çok özel bir yeri olduğunu dile getirdi.

*- Biriken faturalara ödeme kolaylığı

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında sayaç okuma faaliyetlerini Mart ayı içinde durduran ve bu süreçte su tüketiminin en az olduğu Aralık, Ocak ve Şubat aylarının ortalama değerlerine göre faturalandırma yapan İZSU Genel Müdürlüğü, biriken toplam bedelli faturalar için ödeme rahatlığı sağlayacak yeni bir düzenlemeye gidiyor. Normalleşme dönemiyle birlikte 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle yeniden başlatılan sayaç okuma işlemleri sonucunda çıkacak faturalardaki su tüketimi dışında kalan bedellerin 6 taksite bölünerek sonraki aylara yansıtılmasına karar verildi.

*- Sosyal mesafeye uygun bank tasarımı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kontrollü sosyal hayat düzenlemelerini hayata geçirmeye başladığını belirten Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Sosyal mesafenin korunmasına yardımcı olacak şekilde tasarladığımız bankları kendi imkanlarımızla ürettik. Öncelikle hastane personelimiz ve misafirlerimizin kullanımına sunduğumuz banklarımızı, kısa süre içerisinde tüm yerleşkelerimize dağıtacağız” dedi.

*- Bayraklı ve Karşıyaka’ya da açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka bir tarım mümkün” vizyonunun önemli bir ayağı olarak hayata geçirdiği Halkın Bakkalı, Kemeraltı Balıkçılar Meydanı ile Gültepe semtindeki Millet Mahallesi’nin ardından Bayraklı Özkanlar ve Karşıyaka’nın Girne semtinde hizmete alındı.

Başkan Tunç Soyer, “Halkın Bakkalı, halkımıza sağlıklı, ucuz ve güvenilir gıda ulaştırma konusundaki gayretlerimizin bir örneği. Halkın Bakkalı’nı İzmir ve Türkiye geneline yayacağız” dedi.

*- Halkın Bakkalı nedir?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim dönemi vaatleri arasında yer alan Halkın Bakkalı, kooperatiflerin ürünlerini pazarlayabilmesi, tüketicilerin de sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesini amaçlıyor.

Böylece hem küçük üreticinin desteklenmesi hem de yurttaşın korunması hedefleniyor.

İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden üretici kooperatiflerinin ürünleri aracısız olarak Halkın Bakkalı’nda satışa sunuluyor. Halkın Bakkalı şubelerinde meyve sebze, et, süt ürünleri, çeşitli kahvaltılıklar, bakliyat, zeytinyağı, baharat ve kozmetik gibi ürün gruplarından 300 farklı ürün bulunuyor.

Ürün çeşitliliği, ülke genelinde kooperatiflerden temin edilen ürünlerle her geçen gün artıyor.

*- Torosgücü’nün acı günü

İzmir’deki amatör lig takımlarından Torosgücü’nde forma giyen 12 yaşındaki futbolcu Taylan Önal hayatını kaybetti. Genç oyuncunun ölümü camiayı yasa boğdu.

İddiaya göre ağrılı bir şekilde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine giden Taylan ve ailesi yapılan tetkik ve muayene sonrasında geri gönderildi. 

İlerleyen saatlerde ağrı dayanılmaz olunca yine aynı hastanenin acil servisinde müşahede altına alınan Taylan’ın apandisitinin patlamış olduğu anlaşıldı ve tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Torosgücü’nün sosyal medya hesabından yayımlanan başsağlığı mesajında: ”Torosgücü Kulübümüzünde yıllarca futbol oynayan Erkan Önal kardeşimizin oğlu aynı zamanda Altyapımızda oynayan 2008 doğumlu Taylan Önal evladımız ahirete intikal etmiştir. Tüm Toros’un ve Torosgücü camiasının başı sağolsun” denildi.

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın