24 Okunma

Suriyeliler yine gündemde YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Artık mırıldanmalar arttı…
*- Açık ve seçik yurttaşlar Suriyelilerin artık ülkelerine dönmelerini istiyor
*- CHP’li Bolu ve diğer belediyeler gibi İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu da, konuyu öncelikle ele alacağını açıkladı
*- Çinli turistleri de İzmir’e getirme çalışmaları başladı
*- Suriyelilerin Bayram’da 3’er bin lira harçlık alarak memleketlerine tatile gitmeleri Türkiye’de büyük tepki yarattı.
Bunun üstüne, askerlerimizin şehit haberleri gelirken, Suriyeli gençlerin plajlarda keyif çatmaları da üzerine tuz serpti.
Birkaç belediye ise buna tepki gösterdi.
Hatta plajları don gömlek dolduran tuhaf kılıklıları yasak koydu.
Konuyla ilgilenenler, mültecilerin yüzde 80’inin kadın ve çocuklar olduğunu vurguluyor.
Bizim bildiğimiz, Türkiye’de doğum yapan Suriyeli kadınların, Türk kadınlarını fersah fersah geçtiği…
Bunlara ‘çocuk makinesi’ diyenler de var.
Peki mültecilerin hakları gerçekte nelerdir?
Avukat Elvan Kılıç, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’ne özel bir yazı kaleme almış…
Yazdıklarını bizlerle paylaşan Avukat Elvan Kılıç şunları söylüyor:

*- Kimlere denir?

Mülteci, savaş ve zulüm gören ya da göreceği endişesine kapılma gibi sebeplerinden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ve başka ülkelere sığınma başvurusu yapan ya da yapmak isteyen bütün yabancılara denmektedir.
Her bireyin sahip olması gereken temel ihtiyaçların mültecilere sağlanması en büyük haklarıdır.
Mültecilerin sığınma başvurusu yapmak zorunda kaldıkları ülkelerde yaşayan diğer yabancılara sağlanan eşit haklar, yardımlar, temel ihtiyaçlar mültecilere de verilmelidir.
Kendi ülkelerinde nasıl ki sosyal ve ekonomik haklardan, eğitim, sağlık gibi hizmetlerden faydalanabiliyorlarsa sığınma talep ettikleri ülkelerde de aynı şartlarda yaşamalıdırlar.

*- Bizden başka kimler koruyor?

Mülteciler, 1951 sözleşmesinde belirtilen hükümler gereği devlet tarafından korunur.
Mülteci statüsü alabilmeleri için da geldikleri ülke tarafından sığınma taleplerinin kabul edilmiş olması gerekmektedir.
Sığınma talebi kabul edilen kişiler, mülteci statüsü alır.
Mültecilerin 1951 sözleşmesine göre ayırıma tabi tutulmaksızın vatandaşı olduğu ülkeye uygulanan istisnai tedbirlerden muaf olarak din özgürlüğü, medeni haklardan yararlanma özgürlüğü, menkul ve gayrimenkul edinme hakkı, fikri ve sınai mülkiyet hakkı, dernek hakları, mahkemelerde taraf olma hakkı, çalışma hakkı, tarım, sanayi, sanat ve ticaret sahalarında iş yeri açmak ve şirket kurma hakkı, ihtisas mesleğini icra etmek hakkı, vesika (karne) hakkı, mesken edinme hakkı, eğitim hakkı, sosyal yardım hakkı, sosyal sigorta ve çalışma mevzuatından yararlanma hakları vardır.

*- Eğitim!

Sadece belirli durumlarda istisna uygulanabiliyor; bu istisnai durumları da örnek verecek olursak büyük ölçekli mülteci akımlarında devletler dolaşım ve çalışma özgürlüğü ve tüm çocukların düzgün biçimde okula yerleştirilmesi gibi bazı hakların kullanımı konusunda kısıtlama koyabiliyor.
Sadece günümüzde değil uzun zamandır sıklıkla yaşanan kadınların toplumsal sorunları, ünlü, sanatçı, iyi bir meslek sahibi, iş kadını olması veya olmaması fark etmeksizin devam ediyor.
Bunun yanı sıra zulüm gördükleri ülkelerden kaçıp mülteci olarak geldikleri ülkeden de darbe yiyen kadınlar çok fazla.
Mülteci nüfusunun yüzde 80’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.
Bu sebeple yaşanan en ufak olayda ilk etkilenen yine kadınlar ve çocuklar oluyor.
Kadınlar cinsiyete dayalı şiddete maruz kalıyor, eşlerinin istismarından başlayıp zorla askere alınmaya kadar zorluklarla karşılaşabiliyorlar.

*- Çalışmalarına gerek kalıyor mu?

Mültecilerin özellikle Suriye’den Türkiye’ye gelen nüfusun geçimlerini nasıl temin edecekleri, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının nasıl giderileceği, ucuz iş gücü kaynağı olarak kullanılmadan normal şartlar altında nasıl çalışabilecekleri konusunda devletin ürettiği çözümler bulunmuyor. Bugün Türkiye’de küçük Suriyeli çocuklar dilenerek ya da günde 15-16 saat çalışarak cüzi bir rakama çalıştırılıyorlar.
Bunun yanı sıra yabancı olarak ve hor görülüyorlar.
İnsanların devlet tarafından korunması ve haklarını koruması temek bir haktır.
Mülteciler de gittikleri ülkede yaşayan her vatandaş gibi bu haktan yararlanmak zorundadır. Böylece, mülteciler düşünce ve dolaşım özgürlüğü, işkenceye ve onur kırıcı muameleye tabi olmama gibi temel medeni haklardan yararlanırlar.
Bu hükümetin tercih yapacağı bir mesele değildir. Ülkemizde de mülteci kabul esaslarında düzenleme yapılması gerekli ve son derece önemlidir.’
Kağıt üzerinde her şey güzel, sorunsuz görülüyor değil mi?
Madalyonun diğer yüzüne de Türklerin gözüyle bakılırsa çok şeyin farklı olduğu görülebilir.
DİP NOTU: ‘Millet ittifakı’ adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu önceki gün Mülteci konusunu değindi, AKP iktidarının çüzümü için bir adım bile atmadığını,konuyu uluslararası arenaya getirip, misafirlerimizi güvenli şekilde ülkelerine gönderecek çalışmayı başlatacağını açıkladı.

***-
GÜNCEL

*- 96 Milyon yerli turist

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çin içinde Ejderha Kayığı Festivali’nin üç günlük tatili süresince toplam 95,98 milyon turistin yolculuk gerçekleştiğini bildirdi.
Festivalde seyahat eden turist sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 7,7 oranında artış gösterdi.
Cuma-Pazar arası üç günde turizmin getirisi 39,33 milyar yuana (takriben 5,7 milyar ABD doları) ulaşarak, geçen yıla kıyasla yüzde 8,6’lık bir yükseliş gösterdi.
Bakanlığın açıklamasına göre, bu yılın Cumartesiye denk gelen Kültürel ve Doğal Miras Günü tüm Çin’de sahnelenen değişik etkinlikler yoluyla kutlandı ve çok sayıda turist çekti.
Öte yandan bu tatilde sahil kentlerine akın akın gidildiği de belirtildi.
Bunları bir Ege’ye çekebilsek, ne kadar iyi olur değil mi?
Bildiğim kadarıyla duayen turizmci Muzaffer Tağıl bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

*-

Bir cevap yazın