Suikast timi lideri Sönmezateş: “Tutuklu yargılanmak istiyorum”

Sosyal Medyada Paylaş

Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında yargılanan suikast timi lideri Gökhan Şahin Sönmezateş, tutuklu yargılanmak istediğini söyledi.
Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında sanıklar ara savunmalarını yaptı. Ara savunma yapan ilk isim Suikast timi lideri Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş oldu.
Sanıkların savunmaları öncesi Cumhuriyet Savcısı dava ile ilgili mütalaasını verdi. Savcılık makamı Muğla Valisi Amir Çiçek ve İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan’ın tanık olarak dinlenmesini, sanıkların somut deliller göz önünde olması sebebiyle, serbest kalma hallerinde yoğun bir kaçma şüphesi olduğu, sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesini talep etti.

“Savunmalarını 3K üzerine kurmuşlar”
Cumhurbaşkanı Avukatı Halit Çokan, “Sanıklar savunmalarını tek kalemden yapıyor. Savunmalarını 3K üzerine kurmuşlar. Birincisi hakikatları karartma, arkadaşlarını kurtarma, FETÖ’yü koruma üzerine savunma yapmışlardır. Bunlar TSK’ya sızmış haşhaşi bir örgüttür. 15 Temmuz günü köle ruhlu bu teröristler Cumhurbaşkanın öldürmek ve devleti ele geçirmek istemişlerdir” dedi.

“Kimsenin bize gül atmasını, kırmızı halı sermesini beklemiyorum”
Sanıklardan ilk ara savunma yapan isim Suikast timi lideri Gökhan Şahin Sönmezateş oldu. Sönmezateş, duruşma salonuna getirilirken güvenlik endişe yaşadıklarını söyleyerek, “Kimsenin bize gül atmasını, kırmızı halı sermesini ve sevmesini beklemiyoruz. Yaşanan olaylar artık şiddet ve hakarete ulaştı. Ben ne dediğimi biliyorum ve suçumu kabul ediyorum. Ama FETÖ’cü değilim. Bana burada ‘FETÖ’cü olduğunu kabul et bir saat sonra serbest bırakalım deseler’ 90 bin yıl yatarım yine de FETÖ’cü vatan hainliğini kabul etmem. Bütün belgeler devletin elinde. Vakti gelince somut deliller ile adalet önünde hesaplaşacağız. Biz duruşma salonuna getirilirken Kubilay’ı şehit eden, Reina’da insanları katleden zihniyet ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun bir sonraki aşaması silahla vuracaklar, vuran kişiye meczup ilan edecekler. Hepsi esrar çekmiş gibi. Tekbir ile küfür aynı ağızda. Kimseden korkum yok. Fakat olan bizi korumaya çalışan bu gencecik asker ve polislere olacak. Canımdan korkmuyorum, onlardan endişeliyim” dedi.
Tutuklu yargılanmak istediğini belirten Gökhan Şahin Sönmezateş, “Serbest bırakılma gibi bir talebim yok. Suçumu kabul ediyorum. Delilleri bekliyorum. Tutuklu yargılanmak istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın