Soğuk su mi içeceğiz? YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Soğuk su mi içeceğiz? YAŞAR EYİCE

İZSU’nun, 30’ncu yıl kutlama törenlerine katılmıştım.
1 Nisan Cumartesi günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon’da; ‘Suyun izmir’de Serüveni’ konulu butik Sergi’yi de izlemiş, Ekin Dans Topluluğu’nun ‘Üç Mehmet’in Dansı’nı oynayan Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü yönetici ve öğrencilerini yürekten gelen duygularla alkışlamıştım.
Eski yıllarda 1 Nisan Şakası yapardık,
Büyüklerimiz de bizi uyarırlar, ‘Sakın kimseye para vermeyin!’ ya da ‘söylenenlere inanmayın!’ diye…
Gazeteler de 1 Nisan Şakası ile çıkarlardı.
Benim anımsadığım birçok 1 Nisan Şakası var…
Örnek olarak şunları söyleyebilirim:

*- Kaç kişi biliyor?

Büyük Aktör Hüseyin Baradan, Bornova Küçük Park’tan komşumdu.
Sevgili eşi Hayriye Hanım ve biricik Levent ile çoğu zaman sohbet ederdik.
Herkes onu Türk Sineması’nın ‘Kötü adamı!’ olarak tanırdı.
Tanıyanlar nereden bilsinler sevgi dolu bir kalbi olduğunu…
Ve de Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi foto muhabirlerinden biri olduğun kaç kişi biliyor?
Hüseyin Baradan’la biz Aydın Bilgin yönetimindeki gazetede, kısa dönem birlikte çalışmıştık.

*- Filmlerdeki gibi!

Ama onun film sanatçısı olmadan Demokrat İzmir Gazetesi’nde 1960’lı yıllarda 1 Nisan Şakası olarak yaptığı iki fotoğrafından söz edeceğim.
Birinde: Tarihi Saat Kulesi akşam çöktü, yerle bir oldu 1 Nisan Haberi idi…
İnanın, bugünkü imkânlarla birlikte, Hüseyin Baradan öyle bir görüntü hazırlamıştı ki, en usta fotoğrafçı bile ‘gerçek’ diye düşünebilirdi.
Birinde de, Basmane Garı’nda tren faciasını resmetmişti…
Bu tür görüntülere ne isim verilir, bilemiyorum.
Umarım bu konuda da yine üstadımız, ağabeyimiz Aydın Bilgin bizi aydınlatır.
Yanlışlık yapmamak için konu ile ilgili aklımdan geçen sözcükleri yazmak istemiyorum.
*- O gece açıklamıştı

İZSU’nun bu 1 Nisan akşamındaki etkinliklerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ‘Yeni gururumuz Bornova Kaynak Suyu Dolum Tesisi’ demiş ve eklemişti:
‘Tesis, Homeros’un doğal kaynak suyunu, damacanalarla evlere ulaştıracak!’
Acaba 1 Nisan Şakası mı yapıyordu?
Yoksa bir gün sonra, bir bardak soğuk su mu içecektik?
Biliyorsunuz, bugün olduğu gibi çoğu zaman iddialardan sonra kazanan taraf kaybedene ‘Bir bardak soğuk su iç!’ der.

*- Halkın sesi gibi

Tabii ki, konu ile ilgili çeşitli görüşler sürüldü…
Ben önemsediğim bir ismin, bilim adamı Tayfun Özkaya’nın makalesinden bir alıntı yapayım…
Özkaya şunları söylemişti:
‘İzmir’de belediyenin son kaynak suyu satış noktaları da 31 Mart 2017’den sonra kapatılıyor.
Yıllar önce sayıları epeyce idi.
Su şirketlerinin baskısıyla çoğu kapatıldı.
Halk aslında bunlardan memnundu.
Karşıyaka ve Bornova’da açık kalanlar da artık kapatılıyor.
Halk kendi kabını getirerek buralardan litresi 7,5 kuruştan kaynak suyu alıyordu.
Şirketler bunları sağlığa çok aykırı buldular.
‘Dünyanın neresinde böyle bir sistem var?’ diyorlardı.

*- Avrupa’dan bir örnek!

Hâlbuki Roma’da halka getirdikleri kaplarda su sağlayan epeyce merkez görmüştüm.
Hatta birçok sokakta musluklardan su içilebilmekte veya su doldurulabilmektedir.
Roma Belediyesi bu sular için para da almıyor.
Sadece gazlı su için para alınıyor.
Sağlık Bakanlığının ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’nde’ yer alan ‘kaynak sularının şişelenerek satış yapılması’ kararının ardından böyle bir karara gidiliyor.
Kaynak sularının neden mutlaka şişelenmesi gerektiğini anlayabilmiş değilim.
Bu su şirketlerine hizmet ediyor kanımca.
Belediyenin kaynak suyu satış noktaları haftada bir gün kapatılıyor ve bakım yapılıyordu.
Devamlı analizler yapılıyordu.

*- Zararlı olan nedir?

Bu sulardan hasta olmuş bir kişi hatırlamıyorum.
Damacanalardan ise (mavi plastik kaplar) sulara Bisfenol A (kısaca BPA) denilen bir toksik madde geçmektedir.
Bunun insan sağlığına zararlı olduğu birçok araştırma ile saptanılmıştır. Bu konuda yapılan eleştiriler sonucu bakanlıklar bazı önlemler de almaya başlamışlardı.
Ancak bunlar yetersizdir.’
Şimdi; Belediyeyi döneyim…

*- ‘Gönül rahatlığıyla için’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin su satış istasyonlarının yasal zorunluluktan dolayı kapatıldığını, kente damacana suyu ekonomik ve sağlıklı şekilde sunmak için kurdukları İzmir Su –Homeros’un ise kısa bir süre sonra satışa sunulacağını açıkladı.
İzmir’de çeşmelerden akan suların da arıtmadan geçirilerek sürekli kontrol altında tutulduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, ‘Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile şebeke suyundan içebilir’ dedi.

*- Şebeke suyu içilebilir

Sağlık Bakanlığı’nın açıkta su satışını yasaklamasının ardından İZBETON’a ait su satış istasyonlarını kapatmak zorunda kaldıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin el değmeden ürettiği İzmir Su –Homeros’un kısa bir süre sonra satışa sunulacağını belirtti.
Bornova’da 19 litrelik polikarbon damacana kaynak suyu dolum tesisi kurduklarını ve bu sektörde kar marjı olmasına rağmen böyle bir hedefleri olmadığını ifade eden Başkan Kocaoğlu, ‘Biz su satış istasyonlarımızı vatandaşlarımız mağdur olmasın diye damacana dolum tesisimiz kurulana kadar izin alarak uzatmaya çalıştık. Şimdi tesisimiz kuruldu. Su satış pazarına göre vatandaşlarımızın evlerine yüzde 60 – 70 ucuz su ulaştıracağız ‘ diye konuştu.

*- Kaliteli su!

İzmir’e verdikleri suyun ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’ standartlarına göre uygun, içilebilir su kalitesinde olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, ‘Çeşmelerimizden akan sularımızı arıtmadan geçiriyoruz. Düzenli olarak pek çok noktadan numune alarak analiz ediyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile şebeke suyundan içebilir’ dedi.

*-
DİP NOTU:
Kıl payı ‘evet’ oylarının kazanması ve 2,5 milyon oya yapılan itiraz aklıma Yalavo seçimlerini anımsattı. CHP Milletvekili Muharrem İnce günlerce uyumamış ve oyların tekrar tekrar sayılmasına katılmıştı. Ve sonunda zafer onların olmuştu…

***-
GÜNCEL

*- Ege Rallisi öncesi!

2017 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın açış niteliğindeki, ‘Saygılı Rulman 27. Ege Rallisi’ lansmanı ve kahvaltılı toplantısı, 20 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da 360 İzmir’de gerçekleşecek.
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) yöneticileri ve şampiyon sporcuların katılacağı toplantı Salhane’de Hilton Garden in Bayraklı’da yapılacak.

*- Akif, mücadele adamı idi

Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un yazın ve düşün dünyası, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sosyal Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile SKS Edebiyat Topluluğu tarafından düzenlenen etkinlikle çok yönlü ele alındı.
Hayatından yola çıkarak Âkif’in edebiyat dünyasına yolculuk yapan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Bilal Kemikli, O’nun bir mücadele adamı olduğunu söyledi.
‘Umut Şairi Mehmet Akif Ersoy’ başlıklı konferansı, Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Turan Gökçe, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğrul Deliktaş, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, idari ve akademik personel ile çok sayıda öğrenci takip etti.

***-
GICIK

*- Urla’dan İlknur Yayöz, ‘Aileler çocuklarının başarısız olmasından korkar. Ama bir çocuğu başarısızlık değil, mutsuzluk bitirir. Onun için çocuklarınıza arkadaş olun, dinlemesini bilin ve oyun oynayın.’ diyor.
*- İzmirspor’dan Erol Akıncılar, ‘ İnsan insana düşman! Sürekli nefret söylemi. Kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı söylemler. Sonucu ne olur? Düşünün! Birbirimizi yersek hepimizin sonu gelir. Onun için birlik içinde olmamız şart’ diye konuşuyor.
*- Hatay’dan Yasemin Tamer, ‘Üstün yeteneklere ulaşmak için, eğitime küçük yaşta başlamak gerekir. Eğitim; cehalet kapısının anahtarıdır.’ diyor.
*- Akın Yorulmaz’ın gözlemi, ‘Bazı insanlara bakın, ne kadar az düşünüyor ve ne kadar faza konuşuyorlar.’
*-Nihan Yarkent, ‘İnsanların göz bebekleri; korku, heyecan ya da şehvetten büyürken, sadece annelerin göz bebekleri, çocuklarına olan şefkatlerinden büyür.’ diyor.
*-
*-
*- GÜNÜN SÖZÜ: Sıkıntıdan kurtuluşa giden gizli yol, o sıkıntının içindedir.
*- PÜF NOKTASI: Sedir yağı ile hazırlayacağınız doğal bir ilaç gümüş böceğini evinizden kaçıracaktır. Bunun için sedir yağını su ile sulandırarak evinizde bulunan çatlak ve yarıklara püskürtün. Bu yağın çok hoş kokusu var. Tabii sadece bizler için. Böcekler sedir kokusunu sevmezler. Eskilerden belki hatırlarsınız insanlar evlerinde sedir ağacından yapılmış sandıklar bulundururlardı, çünkü bu bitkinin kokusu böcekleri uzak tutuyor. Düzenli uygulamanız sayesinde gümüş böceklerine onları evinizde artık istemediğinizi belli edebilirsiniz.
*- GÜNLÜK BURCUNUZ:
*- KOÇ: İsteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükseliyor. Karşılaştığınız olaylar isteklerinizin artmasına neden olabilir ve olumlu tavırlarınızla beklediğiniz desteği alabilirsiniz.
*- BOĞA: Yeni girişimlerde bulunabilir ve karamsar duygulardan tamamen sıyrılıp yapıcı ve kararlı davranabilirsiniz. Dostlarınızla ilişkileriniz yeni boyutlar kazanacak.
*- İKİZLER: Özellikle yaşam enerjinizin yükselmesiyle birlikte davranışlarınız da değişiyor. Sıcak ve neşeli tavırlarınız ile isteklerinizi ortaya koymanız daha kolay olacak. Bu arada isteğinizin dışında gelişen olayları yapıcı yönde yorumlayabilirsiniz.


Yaşar EYİCE
0532 781 95 18

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com
ve yeyice@mynet.com
Twitter: @Yeyicee
Facebook: yasar.eyice.311

Bir cevap yazın