Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Sırada kaç kişi var? YAŞAR EYİCE

Sırada kaç kişi var? YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*-  Aklımızı başımıza almalıyız!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen konuşmasını Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptı…

Son zamanlarda daha doğrusu Pandemi’den bu yana belki de ilk defa önce kararları anlattı, sonra da her zaman olduğu gibi ‘Bay Kemal’e ve ‘CHP’ ye çattı…

Bir noktada meydan da okudu…

Biliyorsunuz, geçen hafta içinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşaner ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ‘Hodri Meydan’ diyerek seçim istediklerini açıklamışlardı.

Tabii ki bu arada TUİK’in verileri var…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz-Eylül dönemini kapsayan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri doğrultusunda, Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüdü…

Anlatılana göre biz şu anda tüm Avrupa ülkelerinden de daha ilerideyiz, kalkınma yüzdesinden söz ediyorum…

Bildiğim şu;

Yüzde, yani yatırımlar arttıkça, işsizlik azalır…

Umarım evdeki hesap çarşıya uyar…

Baksanıza daha Reis konuşma yapmadan yandaş dernekler ‘pozitif’ yani ‘Pembe haberleri’ basın açıklamaları ile belirttiler.

*- Daha açığı olur mu?

Kararları hepimiz biliyoruz…

Zaten ‘bilmiyorum’ diyen, ceza öderken öğrenir…

Bakın, ‘Nur Banu Molla’ ne yazmış?

Tabii ki bir iki gün öncesinde…

Tabii ki, tüm uyarıcıları dikkate almamız için…

En iyisi lafı fazla uzatmadan paylaşayım ki, ciddiyeti artık öğrenmeyen kalmasın!

‘Bugün bir yakınımıza, covid olmayan bir sebeple İstanbul hastanelerinde yatak aradık. Koç Üniversitesi Hastanesi’nde, annemin çıktığı yatağa onu aldıralım dedik, “O yatağın sırasında üç kişi var” dediler. Aldıramadık.

Parayla olur sandık, en pahalı yerlere giriştik.

Olmadı!

Yatak yok.

Yoğun bakım asla yok.

Altınızdaki arabayı, malın mülkün tapusunu verseniz yok.

İnsan kalp krizi, trafik kazası geçirebilir.

Bunlara bile yer yok.

Gözümle gördüm, bizzat yaşadım.

İnternet efsanesi değil.

Akıllı olun.

Ev ziyaretlerini kesin.

Maske takmayana girişin.

Sopayla ama; Virüs bulaşmasın!’

Yazımı bitirmeden önce okuduğum ve çok beğendiğim bir yazıdan alıntı yapayım;

Tabii ki anlayana saz, anlamayana bilmiyorum:

*-  Nedense göremiyoruz!

Sufi düşüncesinin kendisi; dinin nerede bittiği ve insan unsurunun nerede başladığı konusunda oldukça inceliklidir.

Bir tasavvufi hikâyede, bilge biri Allah’a sokakta dilenciler ve sakatlar olduğundan ve Allah’ın onlar için hiçbir şey yapmadığından şikayet eder.

‘Bir şey yaptım!’ diye yanıtlar Allah;

‘Seni gönderdim!’

***-

GÜNCEL

*- Performans düşüyor

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak,  ‘Bir sağlık çalışanın vefatı, hepimizin sağlığından bir parçanın ölmesi demektir.’ dedikten sonra sözleri özetle şöyle sürdürdü:

‘Her geçen gün artan covid-19 vakaları yüzünden sağlık çalışanları çok büyük bir yükün altında. Hastaneler birinci basamak sağlık kuruluşları tam kapasite ve hatta kapasitelerin üzerinde çalışmaktadır. Vatandaşlarımızın tedbirlere uymaması bizim gücümüzü azalttığı gibi bizlerin de sürekli virüse maruz kalmasından dolayı hastalanan veya ölen sağlık çalışanlarının sayısını artırmakta.

Bir sağlık çalışanı hastalandığında; Yoğun bakımda görev yapan bir sağlık çalışanın hastalanması 3 ila 20 ağır hastanın alacağı hizmetin veya tedavinin aksaması, Covid servisinde görevli bir sağlık çalışanının hastalanması 10-30 arası kişinin tedavisinin aksaması, Hastane acil servisinde görevli bir sağlık çalışanın hastalanması acil servise başvuran 20 ila 40 kişiye müdahalenin gecikmesi, 112 Acil yardım ambulansında görevli bir sağlık çalışanının hastalanması 15-20 kişinin alacağı acil sağlık yardımının gecikmesi, Filyasyon ekiplerinde çalışan bir sağlık personelinin hastalanması 20 ya da 30 aile veya bireyin tedavisinin gecikmesi, Bir sağlık çalışanı hastalandığında tüm bu hizmetlerin, tedavilerin belirttiğiniz kişi sayısı kadar en az 7 ila 21 gün arası alınamaması veya gecikmesi demektir.

Sayılar bu istatistikleri verirken biz sağlık çalışanları hala hak ettiğimiz değeri maalesef görmüyoruz.

Biz hala hakkımız olan; Ek göstergeyi, Kadrolu iş güvencesini, Tek kalemde ödenen bir maaşı, Makul bir yıpranma payını, Tüm ek ödemelerin emekliliğe yansımasını, Vefat eden sağlık çalışanı arkadaşlarımızın şehit sayılmasını, Liyakatsiz idarecilerin yaptığı mobbingin bitmesini bekliyor, artık hasta veya yakınları tarafından darp edilmek öldürülmek istemiyoruz.

Az önce bahsettiğimiz bir sağlık çalışanının görevini yapamaz hale gelmesi bu hizmetlerin 7 ila 21 gün arası yapılamaması halini alıyor. Tabii ki sağlık çalışanları hizmetin aksamaması için, geride kalan diğer sağlık çalışanlarımız, zaten çok fazla olan iş yüküne ek bu hastaların da tedavilerini sağlıyorlar.’

*- İzmir’de son çadır da kaldırıldı

İzmir’i sarsan depremin birinci ayı dolarken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu çadır alanındaki son çadır da kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tek bir aileyi bile yaklaşan kış mevsimi öncesi çadır köşelerinde bırakmayacaklarının sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Halkın desteği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ve devletimizin gücüyle el ele vererek başarı bir hikayesi yazdık” diye konuştu.

*- Destek miktarı 40 milyonu geçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısı ile başlatılan Bir Kira Bir Yuva kampanyası kapsamında destek miktarı 40 milyonu geçti.

Böylelikle ilk etapta kiraya çıkmak isteyen depremzede ailelerin 5 aylık kira gideri karşılanmış oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de bir yıllık kullanım için depremzedelere açtığı dört bloktaki 224 konuttan 112’sine aileler yerleşti. 

Beyaz eşyadan koltuk takımına kadar her türlü ihtiyacın giderildiği dairelerde kalan depremzedeler konutlardan ayrılırken mobilyaları ve beyaz eşyaları da yanlarında götürebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 380 odası depremzedelere açılan, geçmişte Hilton oteller zincirinin işlettiği ve sözleşmesi bitince boşalttığı 5 yıldızlı otel binasına da depremzede aileler yerleşmeye devam ediyor.

Binada toplam 83 kişi kalıyor.

Otelde ücretsiz olarak üç öğün yemek servisi de yapılıyor.

Ayrıca Bir Kira Bir Yuva kampanyası kapsamında boş evlerini paylaşan ailelerin evine de 3 aile yerleşti.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

office 2019 mac lisans satın al

Bir cevap yazın

Top