Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI >  Şimdi değilse ne zaman? YAŞAR EYİCE

 Şimdi değilse ne zaman? YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Bunlar soytarıdan beter!

*- Çocuk tecavüzcülerini ne yapmalı?

Nedir bu rezalet!

Yandaş Beyaz TVden bir canlı yayın haberi:

‘Kocamı hep aldatıyorum!’

Kadın rahatça anlatıyor…

Bir başka yandaş Televizyonda yine canlı yayın!

Ve de insanları şoke eden anlar:

‘Babası öz dayısı çıktı!’

Bir zamanlar yasa vardı:

Birinci ve ikinci derece kan ya da akrabalık bağı olanlarla ilgili bu tür haberler kesinlikle yasaktı.

Yoksa hakim karşısına çıkardın…

Hatta bu yüzden polis- adliye muhabirleri ya da sayfa editörleri böyle haberleri kullanırken, yargıç karşısına çıkmamak, hesap vermemek için, ‘Üvey baba’, ‘üvey ağabey’ sıfatını kullanırlardı.

Ama şimdi işler mi değişti, anlayış mı, yoksa gözere perde mi indi belli değil…

Benzer sayısız haberi herhalde benden fazla okuyucular biliyorlardır.

Yetkililer için bir şey diyemem!

*- Şimdi değilse ne zaman?

Yazmayan, söylemeyen, konuşmayan kalmadı.

Hatta Türkiye Spor Yazarları Derneği bile bildiri yayınladı.

TSYD üyelerine gönderdiği, ‘Çocuk susar, biz susmayalım!’ mesajında şöyle dedi:

‘TSYD sivil bir toplum kuruluşudur.

Görevi sade sporla ilgili değildir.

Toplumun sorunlarına el basmak zorundadır.

Bu nedenle son zamanlarda çığ gibi büyüyen, çocuklara yönelik cinsel istismar,  taciz ve tecavüz olayları karşısında kamuoyuna seslenmeyi bir görev biliyoruz:

Kız- erkek, tüm çocuklarımızı koruyalım..

Onların sesi olalım!

Çocuk susar ama biz susmayalım.

Sapıkların bu toplum içinde, elini kolunu sallayarak dolaşmasına izin vermeyelim.

Çocuk istismarcı ve tecavüzlerine en ağır cezaların verilmesi için hep birlikte hareket edelim.

Sessiz kalmayalım!

Haydi TSYD!’

*- Ayırım da olamaz!

Şu yandaş medya ile havuzculardan nedense hiç ses çıkmıyor.

Son yıllarda yıldızları parlayan sözde derneklerden de…

Dini kullananlardan da…

Onlar paralarını saymakla meşguller…

‘Bir defadan bir şey olmaz!’ demekle iğrençlikleri saklayacaklarını, unutacağımızı sanıyorlar.

Oğlan- Kız çocuk ayırımı yapıyorlar.

Ve hepsinden önemlisi ‘tecavüz’ sözcüğünü unutmuşa benziyorlar.

Yazık!

*- Utanılmayacak gibi değil!

Önceki gün; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, son birkaç yıldır başta kadına şiddet olmak üzere, ülkemizde yaşanan cinsel istismar olaylarında gelinen noktadan bir insan olarak, bir baba olarak utandığını söyledi.

Böyle bir ortamda sessiz kalmanın suça iştirak etmekle eşdeğer olduğunu belirten Yorgancılar, ‘Suçu işleyenin de, en ufak bir eğilimde bulunanın da, en ağır ceza demiyorum ibret-i alem için İDAM ile cezalandırılmasını ve bunun için de hemen Adana ve Manavgat vahşetindeki canilerle başlanmasını talep ediyorum. Şimdi değilse ne zaman?’ diye konuştu.

Evet şimdi değilse ne zaman?

*- Diğerleri nerede?

Ender Yorgancılar da,  aynen Türkiye Spor Yazarları Derneği yöneticileri gibi düşünüyor…

Daha doğrusu bizler gibi…

EBSO olarak, Kanundan gelen önceliklerle sanayicilerin hak ve hukukunu gözetmekle birlikte, Bölgemizin ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi her dönemde görevlerinin başında saydıklarını ifade eden Yorgancılar, ‘Ancak, ülkemizde öyle şeyler yaşıyoruz ki, ‘Ben sanayiciyim benim alanımı ilgilendirmez demenin’ çok ötesine geçmiş durumundayız.

Biz, dünyadaki değişimin, dönüşümün peşinde iken, ülke olarak nasıl uyum sağlarızı araştırırken, mesaimizi buna harcarken ne yazık ki, gözümüzün önünde toplumumuzun olumsuz yöndeki dönüşümüne engel olamamışız’ dedi.

Az önce belirttim…

Sadece ‘ekonomiden’ ve ‘kazançtan’ söz edenler, kendilerinden başkasına, hak hukuk tanımayanlar…

Kahredici olaylara, iğrençliklere göz yumup, çanak tutanlar nerede?

Bilmem bazılarına mesaj verebildim mi?

Kadınlarımıza, gelecek umudumuz çocuklarımıza yapılan bu vahşete sessiz kalmayalım!

Güçlü bir Türkiye ne sadece ekonomisi ile ne de sadece askeri kuvvetleri ile güçlüdür.

Güçlü bir Türkiye, üreten bir ekonomi, düşmanlarını korkutan bir Ordu ve tabi ki, beşeri sermayesi ile yani ruhen ve bedenen sağlıklı, eğitimli, nitelikli insanı ile birlikte güçlüdür.

Bu üçlüden bir tanesi eksikse, topaldır.

İçerde huzursuzluk yaratan, uluslararası arenada ülke imajımıza zarar veren bu ve benzeri toplumsal ahlakın zayıflamasına asla ve asla müsaade edilmemelidir.

Güzel ülkemiz, güzel insanlarımız bunu hak etmemektedir.

*-  Sağlıklı değil!

Beslenme Uzmanı Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu Beslenme ve sağlıklı zayıflama modeli olarak günde üç ana öğün yemek yemenin yeterli olduğunu söyledi.

Zayıflama adına yapılan diyetlerin en temel prensibi olarak bilinen ara öğünler kişiyi zayıflatırken o kişinin metabolizmasını bozuyor.

Doktor Müstecaplıoğlu kiloyu oluşturan malzemenin kemikler, kaslar, bağ dokuları, iç organlar, yağlar ve su olduğunu, ancak bu malzemelerden sadece bedensel yağın, bizi hasta ettiğini, hipertansiyon, kalp, diabet gibi önemli hastalıklara neden olduğunu belirttikten sonra, sadece bedensel yağ oranını azaltarak zayıflamanın doğru olduğunu savundu.

*- Çağın problemi; erken ergenlik

Uzmanlar uyarıyor:

‘Fast food ve hormonlu gıdalardan uzak durun!’

Erken ergenlik dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek büyüyen bir problem.

Modern hayatın getirdiği yeni sorun olarak görülen erken ergenlik ve başlıca nedeni olarak görülen beslenme bozuklukları son günlerde çok ele alınıyor.

Uzmanlar özellikle çocuk ve gençlerin beslenmesinde doğal yollarla üretilmeyen sebze meyvenin yanında hormonla büyütülen hayvanların et ve yumurtalarının tüketiminde dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

*- Yediklerimize hormon ekliyorlar

Dünyada son 15 yılda, ülkemizde de son 10 yılda dikkati çeken oranda artan erken ergenlik sorunları da beraberinde getiriyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Dereli Akdeniz, Beslenme ve Diyet Uzmanları; Özge Hacıarifoğlu ve Işkın Akçam ‘Çocuklar ve gençlerde beslenme bozuklukları ve erken ergenlik’ ile ‘Hepimiz nasıl beslenmeliyiz’ başlıklarında önemli uyarlarda bulundular.

Büyüme hormonu eklenerek yetiştirilen meyveler (çilek vs) sebzeler (domates, brokoli vs), yine hormon (özellikle östrojen) eklenerek hızlı büyütülen tavuklar ve yumurtalar, etler ve sütler çocuklarda hormon uyarısına neden olarak erken ergenlik sürecini başlattığını söylediler.

Fast food tarzı ve yapay endüstri ürünleri ile beslenme alışkanlıklarının obeziteye neden olarak vücut yağ oranını arttırmak koşuluyla erken ergenliğe neden olabildiğine belirten uzmanlar, ailelerin çocuklarını fast food gıdalardan uzak tutması gerektiğini özellikle vurguluyor.

*- Güzelbahçe’den güzellikler…

Son zamanlarda en faal ve hızlı çalışan bir Sivil Toplum Örgütü var…

Güzelbahçe Türk Kadınlar Birliği’nin çalışmaları dikkatimi çekiyor.

Türk Kadınlar Birliği Güzelbahçe Şubesi yöneticileri ve üyeleri ile Ege Kadın Buluşmaları Platformu ve Bornova Belediyesi işbirliğinde hazırlanan  ‘Kentimizi Tanıyalım’ projesi ile  Bornova kültür turuna da çıktılar.

Amaç; İzmir’e göç ile gelen kadınların  kentle bütünleşmesini, kentlilik bilincinin oluşmasını sağlamak..

Sanıyorum; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de benzer konularda önemli çalışmaları var.

Kadınların yerel yönetimlerde yer almasını özendirmek teşvik etmek, Kadınların yaşadıkları kente karsı aidiyet duygusunun yaratılması sağlamak kadar güzel bir şey olamaz.

Birkaç gün önce ise, Türk Kadınlar Birliği Güzelbahçe Şubesi Güzelbahçe Belediyesi işbirliğinde ‘Köy köy toplumsal cinsiyet seminerleri’ projesinin ilkini Çamlı köyünde gerçekleştirdi.

Bu proje ile toplumsal cinsiyet rollerini köylü kentli demeden yıkmaya kararlı.

Türk Kadınlar Birliği Başkanı H. Güldeniz Tokat, Seminerde belediyenin desteği ile katılımcılara  ‘çay servisi’ gibi ‘kadın işi’ denilen görevlerin erkek arkadaşlar tarafından gerçekleştirilmesi gösterdi ki Güzelbahçe’de toplumsal cinsiyet rolleri kırılmaya başladı’ diye konuştu.

Bu arada çalışmalarını takip eden ve Egelilere duyuran Haber Ekspres’e de teşekkür etti.

*- Urlalı kadınlar

Güzelbahçe’den sonra komşu ilçe Urla’ya da uğrayalım..

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Torasan Mahallesi Semt Evi’ndeki kadınlara ‘Kooperatifleşin’ önerisinin ardından Semt Evi’nde eğitim çalışmalarına başlanıldı.

Torasan Semt Evi’nde düzenlenen eğitim çalışmalarına katılan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı eğitmeni Sema Kaya bölgedeki 20 kadına ‘Kooperatifçilik İlkeleri, 1163 Sayılı Kanun Hakkında Bilgilendirme, Kooperatif ortaklarının hak-sorumluluk ve görevleri, kooperatifin şirketlerden farkları’ konularında açıklamalarda bulundu.

Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce planlanan eğitim 3 saat sürdü.

*- 77 yaratıcı fikir geldi

Sosyal inovasyon platformu ‘imece’nin ‘kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi’ meselesi için açtığı ikinci destek programı ön-finalistleri belli oldu.

Toplam 77 başvurunun içinden seçilen 10 takım, imece’nin mentorluğunda Nisan ayındaki jüri elemesine hazırlanacak.

İstanbul’dan Diyarbakır’a, Muğla’dan ve Mardin’e kadar Türkiye’nin farklı illerinden 290 kişinin oluşturduğu 77 takım arasından sürdürülebilir bir iş modeline dönüştürmek üzere seçilen 10 projeden üçü, 120’şer bin liralık hibenin de sahibi olacak.

*-

GÜNCEL

*- Kahraman şehitlerimizin anısı yaşatılacak

Ege Üniversitesi organizasyonu ve ev sahipliğinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Türkiye Atletizm Federasyonunun desteği ile ‘Kahraman Şehitlerimiz Adına Şehit Polis Fethi Sekin Yol Koşusu’nun ikincisi 1 Mart 2018’de gerçekleştirilecek.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın katılımıyla koşu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 27 Şubat 2017 Salı günü saat 11.00’da Ege Üniversitesi Rektörlüğü Yeni Senato Salonu’nda ‘Basın Toplantısı’ düzenlenecek.

NOT: Hayret, bu kez adı patron ya da yönetici olanları özel davetle çağırmadılar, ya da ben bilmiyorum. Gerçek haberci ve basın emekçilerine çağrı yaptılar. Ama yine de ‘Sayın yönetici’ diye başlamayı unutmamışlar!

Bu arada bir ekleme daha yapayım; yemeklerden, davetlerden eksik olmayan ve de burunlarından kıl aldırmayanlar v ar ya, onlar sadece yalakalık ve kibiri bilirler, adlarını bile yazamazlar. İsterseniz sıradan tanıdığınız bir gazeteciye sorabilirsiniz…

*-

 

Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın

Top