SENDİKALI OLMAK SUÇ DEĞİLDİR / GERÇEK HABERCİ

Sosyal Medyada Paylaş

Sendikalı olmanın suç olmadığına vurgu yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti. TGS üyesi 45 gazetecinin işten çıkarılmasını kaygı verici bir durum olarak değerlendirdi

GERÇEK HABERCİ- Hürriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikasına (TGS) üye olan 45 gazetecinin işten atılması sonrasında yazılı bir açıklama yayınlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti, yaşanan durumun kaygı verici olduğuna dikkat çekti.
Türkiye’de medya sektörü içinde uzun yıllardır unutturulan sendika fikrinin yeniden filizlenmesi basın özgürlüğü mücadelesine de demokrasiye de ciddi katkılar sunacağına vurgu yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasının tamamı şu şöyle; 
GAZETECİLİKTE SENDİKALI OLMAKTA SUÇ DEĞİLDİR
“Tıpkı gazetecilik suç değildir dediğimiz gibi sendikalı olmak da suç değildir. Hürriyet gazetesinde geçtiğimiz ay sonu yaşanan işten atmalar anayasanın çiğnenmesi anlamına gelmektedir. Tek ortak noktaları TGS üyesi olmaları olan 45 kişinin evlerine giden tebligatla işten atılmaları sendikal hakları çiğnemekten başka bir şey değildir.”
Türkiye Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamada; “Bizim mücadelemiz, annesinin işsiz kaldığı gün dünyaya gelen bebeğin daha iyi bir gelecekte yaşaması içindir” diyerek sendikalaşma çalışmalarının bir insan hakkı olduğunu belirtmektedir.
Anayasamızda, kanunlarımızda sendikalı olmanın suç olmadığı açık bir biçimde belirtilmektedir. Ancak Hürriyet yönetimi sadece sendikaya üye oldukları için 45 gazetecinin işine son vererek yasaları çiğnemiştir.
Biz aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri Hürriyet yönetimini işten atılan gazetecileri işe geri almaya ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile masaya oturmaya çağırıyoruz.


İzmir Gazeteciler Cemiyeti
Ankara Gazeteciler Cemiyeti

Bir cevap yazın