‘Sendikacılar artık hiç mutlu değil…’EGE TELGRAF

Sosyal Medyada Paylaş

Birleşik Kamu İş İzmir Temsilcisi ve Tüm Yerel Sen 2 No’lu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gündem Özel programında İsmail Kazım Erkmen’in sorularını yanıtlayan Güler, “Şu anda hemen hemen her iş kolunda sorunlar var. Bizler de adeta bu sorunların içinde debeleniyoruz” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun memur sendikası olduğunu ve şu anda 7 iş kolunda görev üstlendiğini belirten Güler, “Tüm Yerel Sen olarak 2013 yılında kurulduk. ‘Emek, vatan ve Cumhuriyet’ şiarı ile yola çıktık. Aslında bu sendikaların doğuşunun en önemli nedenlerinden birisi emek cephesinde emekle ilgilenmek ve siyasallaşmamak. Maalesef ki artık birçok sendika bir siyasi parti ile direkt olarak anılmakta. Halk tabiri ile ‘Yandaş sendika’ lafını sıklıkla duymaktayız. Bize göre sendika, işverenle tartışmak değil; haklarımızı almaktır. Kaos yaratmamak, iç barışı sağlamak sendikaların birinci görevidir. İş yerlerinde memur arkadaşlarımızın çok ciddi sorunları var. 657’de değişmeyen bir bölüm kalmadı. Mevcut iktidarın da bizi ‘sözleşmeli’ statüsüne geçirme çabaları da malum. Şuanda işçiyi işverenin adeta kölesi haline getirmek istenilen bir sistem var” dedi.

tamer-yigit-kimdir

“2019’DAN SONRA…”

Tüm Yerel Sen’de geride bıraktıkları 5 yılda çok ciddi adımlar attıklarını ve kazanımlar elde ettiklerinin de altını çizen Tamer Yiğit Güler, “Toplu sözleşmeler imzaladık, emekçilerimizin hakkını aradık ama ‘Mutlu musunuz?’ diye sorarsanız, değiliz. Darbe yediğimiz ilk olay, 2010 yılında yapılan referandum öncesinde memurlara toplu sözleşme hakkı verileceği söylenmişti. Bizim memur arkadaşlarımız ve bazı sendikalar da buna ‘Yetmez ama evet’ dedi.

Pazarlık nasıl yapılacak?

Biz buna karşı çıkmıştık ama kimseyi inandıramadık. Sürecin sonunda 4688 sayılı Toplu Sözleşme Yasası çıkarıldı. Bunun ardından zimmetle karşı karşıya kaldık. Hiçbir toplu sözleşmede tavan tutar yoktur. Pazarlık nasıl yapılacak? O zaman da sendikacılık yapmamıza gerek yok. Bu kanun çıkmadan önce en azından hukuksal bir sıkıntı yaşamıyorduk. Şimdi bu kanunla birlikte bütün belediyelerimiz Sayıştay zimmeti içerisinde. Ayrıca yasadaki kopuk maddeler de bize çok sıkıntı yaratıyor. İzmir Büyükşehri Belediyesi’nde çalışan bir memur ile Hakkari’de çalışan memurun maaşı aynı. Ev kirası, geçim standartları farklı ama ikisi de aynı maaşı alıyor. Yemek kartlarımız da iptal oldu. 2019’da bu yasa tamamen devreye girdiğinde artık toplu sözleşme hakkımız da olmayacak” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

Bir cevap yazın