Sel felaketinin yaraları sarıldı

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’de dün meydana gelen sel felaketinin ardından mahalle sakinleri ve esnaf yaralarını sardı. Sel felaketinin meydana geldiği mahallede belediye ekipleri hasar tespit çalışmaları yaparken vatandaşlar da ev ve iş yerlerini temizlemekle uğraştı. Mahallede açıklama yapan Konak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yunak, sel felaketinin nedeninin devam eden çalışmalar olduğunu söyledi.
İzmir genelinde dün akşamüzeri bastıran sağanak yağış tüm şehri etkisi altına alırken en büyük etkiyi ise Gültepe Mahallesi yaşadı. Aniden bastıran yağmurun sele dönüşmesiyle mahallede bulunan ev ve iş yerleri sel suyuyla dolarken mahallede bulunan arabalar da sele kapıldı. Yedi arabanın birbirine girdiği ve büyük hasarın meydana geldiği mahallede bugün erken saatlerde belediye ekiplerince hasar tespit çalışmaları yapılırken, sele kapılan arabalar ve kum belediye çalışanları tarafından kaldırıldı. Ev ve iş yerleri sel suyuyla dolan vatandaşlar ise belediye yetkililerine seslenerek zararlarının karşılanmasını istedi.

“Bir buçuk ay önce taşındım”
Bir buçuk ay önce taşındığını söyleyen ve dükkanında büyük hasar meydana gelen Hasan Gül, “Bütün cihazlar gitti dağılmış. Orkestra cihazlarım vardı onlar gitti. Bütün takım gitti yani. Tamamen bittik yani o şekilde. Nereden baksak 20 bin TL masraf var. Dün perişan olduk burada tüm araçlar buradaydı” dedi.

Arabasını sele kaptırırken dükkanı sel suyuyla doldu
Arabasıyla beraber yaklaşık 30 bin TL zararı olduğunu ifade eden Bekir Horozlar, “Dükkan perişan durumda. Yapacak bir şeyimiz yok şu an. Gerekli mercilere başvuracağız. Zararımızın tanzimi için çalışacağız. Daha önceden de oluyordu ama ilk defa böyle büyük bir şey oldu. Belediyeden gelenler oldu Konak Belediye Başkanı hala buralarda” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Yeni tuttuğu evi kullanılamaz halde
Evi daha yeni tuttuğunu taşınmaya bile fırsatı olmadığını dile getiren Abdullah Gül ise 15 bin TL zararı olduğunu söylerken, yağmurun aniden bastırması üzerine çaresiz kaldıklarını aktardı. Gül, “Ben aşağıdaydım geldiğimde yedi tane araç birbirine girmiş, evim de bu haldeydi” diyerek yardım talebinde bulundu.

Yunak: “Çalışmalar bitseydi bu felaket yaşanmayacaktı”
Konak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yunak, mahallede hasar tespit çalışmalarına katılırken, mahallenin üst tarafında devam eden çalışmaların bitmesi durumunda bu felaketin yaşanmayacağını söyledi. Yunak, “Yağmur yağdı ve ciddi bir sel felaketine dönüştü. Çalışmalar bitmiş olsaydı büyük ihtimalle bu felaket yaşanmıyor olacaktı. Zamansız bir yağmur oldu. Bu sel felaketi İzmir’in sıkça yaşadığı bir sorun. Büyükşehir belediyemiz bu sorunu kanallar yaparak çözmeye çalışıyor. Konak Belediyesi olarak biz de üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Yağmur yağmadan önce muhtarlarımızla konuştuk tedbirlerimizi aldık ama yapacağımız şeyler sınırlı maalesef. Böyle bir felaket karşısında insan çaresiz kalıyor. Can kaybının olmaması bizler için büyük bir teselli. Zarar gören vatandaşların evleri, iş yerleri tek tek tespit edilerek zararlarını karşılayacağız. Başkanımızın bu yönde talimatı var. Şu an tahmini bir rakam söylemek doğru olmaz. Bunların tespitini arkadaşlarımız yapıyor. Sanırım akşamüzeri rakam belli olur. Kanallar yapılıyor, kanallar bitmiş olsa bu sorun ya yaşanmayacaktı ya da bu kadar büyük olmayacaktı. Tabi devam eden çalışmalarda kullanılan mıcırın, kumun sel tarafından aşağıya getirilmesi biraz daha artırdı” dedi.

Bir cevap yazın