Buradasınız
Anasayfa > SAĞLIK > Sarımsak kel bölgelerde saç çıkartmıyor

Sarımsak kel bölgelerde saç çıkartmıyor

Sosyal Medyada Paylaş

Saç sağlığıyla ilgili insanların kafasında oluşan mitler, yanlış görüş veya inançlar olduğunu belirten Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, sarımsak sürerek kel bölgelerde saçların çıkacağı görüşünün doğru olmadığını söyledi.
Saçlara bakım yapmak, sağlıklı kılmak veya kel bölgelerde yeni saç çıkartmak için uygulanan birçok yöntemin zararlı olduğunu belirten Yasemin Gülgör, saçlar için düzenli masajı önerdi. Masajla kan dolaşımının hızlanacağını ifade eden Gülgör, “Saçlarımıza bakım yapmak uğruna uygulanan kulaktan dolma bakımlar saçta iltihaplara neden olabilir. Her duyduğumuz saç bakım kürleri ve yağların saçlara uygulanmasını önermiyoruz. Saçlarımız için düzenli masaj yapabilir, kan dolaşımını bu şekilde artırabilirsiniz” dedi.
Saç kıran rahatsızlığında o bölgede saçların dökülerek bozuk para büyüklüğünde alanlar açıldığına dikkat çeken Gülgör, “Sarımsak sürerek saçların yeniden çıkacağı ve gürleşeceği hakkında kulaktan dolma bilgilerle hareket eden insanlar var. Sarımsağın içerisinde tahriş edici bir takım maddeler var. Sürülen bölgelerde bir nevi tahriş ederek kıl köklerini uyarabilir. Ama bu bir çözüm değildir. Saçlarınıza ve saç derisine zarar vermeden uygulanabilecek tıbbi ve medikal olarak saç dökülmesini ötelemek ve saçlı deriyi sağlıklı hale getirebilecek tedavi ve ilaçlara yönelmektir” şeklinde konuştu.
Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayanların saçlarını kazıtabildiğini ifade eden Gazi Hastanesi Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Yasemin Gülgör, “Saç kazıtmanın bilimsel olarak hiçbir yararı yoktur. Bu uygulama mantıklı da değildir; çünkü saç dökülmesi problemi saç köküyle ilgili bir olay değildir. Vücudu terk eden saçlar cansız bir yapıdadır. Saç kazıtmak saç dökülmesinin önüne geçmez” diye konuştu.
Saçları her gün yıkamanın da saç sağlığı açısından faydalı olmadığını anlatan Gülgör, üç günde veya 2 günde bir yıkamanın yeterli olduğunu, ılık su ile yıkayıp soğuk su ile duşun bitirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

Top