Buradasınız
Anasayfa > EKONOMİ > “Rusya’dan 1 Haziran’da uçuşların başlaması için temaslarımızı sürdürüyoruz”

“Rusya’dan 1 Haziran’da uçuşların başlaması için temaslarımızı sürdürüyoruz”

Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rus basınına yaptığı açıklamada Türkiye’de düşen vaka sayılarına dikkat çekerek turizm güvenliğini yerinde görmeleri için Rus yetkilileri Antalya’ya davet etti.

Büyükelçi Samsar, Rus Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Turizm, Türkiye ve Rusya arasında gerek ekonomik gerek insani anlamda karşılıklı faydaya dayalı ve büyük önem taşıyan bir işbirliği alanı.

Bu alanda ilişkilerimizi geliştirmek ve Türkiye’de tatil yapmayı gönlüne koymuş milyonlarca Rus vatandaşını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en iyi, sağlıklı ve güvenli koşullarda Türkiye’de misafir edebilmek için Türkiye olarak her türlü çabayı gösterdiğimizi ve işbirliğine açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

1 Haziran itibariyle uçuşların normale dönebilmesi ve Rus dostlarımızı yaz döneminde en güvenli koşullarda ağırlayabilmek için şimdiden ilgili Rus makamlarıyla her düzeyde temaslarımızı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda geçtiğimiz Nisan ayında yapılması planlanan ancak ertelemek durumunda kaldığımız Türk-Rus Turizm Güvenliği Alt Çalışma grubu toplantısının Mayıs ayının ikinci yarısında Antalya’da yapılması ve Rus yetkililerin alınan tedbirleri yerinde görebilmeleri ve akıllarda soru işareti kalmaması için resmi davet mektubumuzu geçen hafta ilettik.

“Dışişleri ve Turizm bakanımız Moskova’ya gelecek”

Ayrıca Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy, Rus mevkidaşlarının olabilecek kaygılarını gidermek ve gerekli bilgilendirmede bulunmak üzere Rus tarafı için Mayıs ayında uygun olacak tarihlerde Moskova’yı ziyaret etmeye hazır olduklarını dile getirmişlerdir.

Önümüzdeki dönemde Rusya’daki aşılanma oranları arttığında ve Sputnik V aşısı Türkiye’de de kullanılmaya başlandığında Rus turistlerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testinden muafiyeti gündeme gelebilecektir.”

#RUSYA

KAYNAK “Rusya’dan 1 Haziran’da uçuşların başlaması için temaslarımızı sürdürüyoruz” – Haberler – Turizm Gazetesi

Bir yanıt yazın

Top