Reis’in kitabında var ama… Yine de yapılmıyor… *- YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Ege Üniversitesi öğrenci yerleşkesindeki cami inşaatı hızla devam ediyor. Yakında görkemli bir törenle açılacak. Ama kötü bir haber var, o da şu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci yüz günlük icraat programında olan ‘Millet Bahçesi’ yapımı durduruldu.

*- Dört gün içinde iki ayrı açıklama ile ortaya ilginç bir durum ortaya çıktı. Bu arada bazı bölümlerin Aliağa’ya taşınması da gerçekleşemiyor.

*- Şimdi de gözler Güzelbahçe’nin zeytinlikleri içinde yapılacak ‘Go Kart’ pistine döndü… Olacak mı, olmayacak mı? ya da ‘Kim yararlanacak?’ soruları gündemde…

Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü’nde yaklaşık 290 bin metrekare alan üzerinde yapılması planlanan ‘millet bahçesi’ süreçte yaşanan bir takım aksaklıklar nedeniyle programdan kaldırıldı.

Yani; Ege Üniversitesi Yerleşkesi içinde Millet Bahçesi yapımına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmıyor.

İzmir Milletvekilleri dururken, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ‘Ne oluyor?’ diye sordu.

Çünkü Bornova’da yapılacağı açıklanan ve yeri de belirlenin Millet Bahçesi ’Cumhurbaşkanlığı İkinci Yüz Günlük İcraat Programı’ içerisinde bulunuyordu.

Halbuki çay ve kahve ile ikramların bedava olacağı hayaliyle birçok kişi bir an önce açılmasını bekliyordu.

Ama iptalin dışında yeni bir şey daha öğrenmiş olduk…

Millet Bahçesi için Rektörlük ile bir protokol imzalanmamış..

AKP’li rektörün seçimler öncesindeki heyecanlı açıklamalarını da anımsadığım için ‘Nasıl olur?’ sorusunu da kendime soruyorum.

Ancak; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 11 Kasım’da Bakan Murat Kurum tarafından sunum yapıldı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Millet bahçesi projeleri sunumunda İzmir Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü Millet Bahçesi Projesi ‘nin yer aldığını açıkladı.

Bu arada ‘dedikodu’ denilmişti ama bir gerçek daha ortaya çıktı.

‘Millet bahçesi yapılma planı nedeniyle Bornova yerleşkesindeki akademik ve idari birimlerin Aliağa ya da başka bölgeye taşınacağı iddiaları’ yayılınca yine Rektörlük ‘Yok böyle bir şey!’ demişti.

Yani heyecanlanan kalpleri yumuşattı.

Ama; Bakanın açıklamasına göre, Aliağa Belediyesi taşınmazlarının Üniversiteye devrinin TOKİ tarafından uygun görülmediği açıklandı.

Aliağa Belediyesi de ‘kaynak geliştirme projesine’ olumsuz görüş bildirmiş…

Hatırlarsanız;

Daha önce de Ege Üniversitesi’nin o zamanlar AKP’li olan şimdi ise CHP’ye geçen Kemalpaşa ilçesine taşınacağı gündeme gelmişti.

Nedense AKP’liler ısrarla Üniversite ve kampusunun AKP ya da CHP’li olmayan bir belediye sınırları içine taşınması için çeşitli projeler üretiyorlar.

Hayırlı olur inşallah…

Bence; bundan önce sağlıklı ve güvenli çağdaş bir eğitim ve öğretimi ele alsalar çok daha yararlı olurlar.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın değerlendirmesini de paylaşayım:

‘Millet bahçelerinin yeşil alan yaratmak değil yeşil alanları betonlaştırmak olduğunu her fırsatta söylüyoruz ve bu yanlıştan vazgeçmelerini talep ediyoruz.

Üniversite yerleşkeleri kentle içiçe olmalı, kentten kopuk uzak alanlara taşınmaları düşünülmemelidir’

Bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum:

Bakanlık  ‘programdan kaldırıldı, çalışma yapılmıyor’ diyor ancak ‘yapılmayacak’ diyemiyor.

11 Kasım’da TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı bütçe sunumunda EÜ Millet Bahçesi yer alıyor, fakat; 14 Kasım’da önerge yanıtında ‘programdan kaldırıldı’ deniyor.

Bu çelişki değil de nedir?

*- Kim ve kimler için?

Şimdi İzmir ile ilgili bir konuyu da gündeme getirelim.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, zeytin bahçelerinin olduğu alana Go Kart pisti yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u yöneltilen sorular şunlar:

1) Tarım arazisinin Go Kart pistine dönüştürülmesinin sebepleri nelerdir?  Yapılacak bu pistle ilgili yeterli fizibilite çalışması yapılmış mıdır?

2) Go Kart pisti söz konusu yöre için ihtiyaç mıdır?

İhtiyaç ise yörede bu ihtiyacı karşılayacak  ‘zeytinli tarla’ vasfı taşımayan, spor alanına uygun başka bir arazi yok mudur?

3) Tarım alanlarının azaldığı dönemde, böyle bir pistin yapılarak tarım alanlarının yok edilmesine hangi gerekçelerle izin verilmiştir?

4) Projenin hayata geçirilmesinde bölge halkının görüşü alınmış mıdır? Çevre halkının yaşayacağı ses ve gürültü kirliliği göz önünde bulundurulmuş mudur?

5) İzmir’de yapılaşmaya açılacak tarım arazileri var mıdır?

Varsa hangileridir?’

Bu zeytinlik alan neresi?

Bilen var mı?

Ben söyleyeyim:

Güzelbahçe…

Zeytin bahçelerinin yerine Go Kart pisti yapılması akıl alır bir şey mi, değil mi?

Kararını siz verin?

Bir ara Güzelbahçe’ye, tüm yarımadanın ihtiyacını karşılayacak ‘mezbaha’ yapılacaktı, hem de Büyükşehir’in imkanlarıyla….

Ama halk istemeyince iptal edildi.

Go Kart pisti söz konusu yöre  yani Güzelbahçe için ihtiyaç mıdır?

Kimler istiyor, kimler ticaretini yapacak yani buradan yararlanacak?

Tahmin etmişsinizdir…

*- Rakamlar incitiyor

Hükümetin tarım politikalarının ne kadar yanlış olduğunu her fırsatta dile getiriyorum.

Toplam işlenen tarım alanı miktarlarına baktığımız zaman İzmir’de durum içler acısı… 2004-2018 yıllarını kapsayan zamanda toplam işlenen tarım alanı miktarı her geçen yıl azalmış.

Toplam işlenen tarım alanı 2004 yılında 214.989 hektar alan iken 2018 yılında 176.212 hektar alana gerileyerek %20 azalmıştır.

Yani her 5 çiftçimizden 1‘i, ailesini geçindirebilmek için köyden kente göç etmek zorunda kalmış, her 5 üreticimizden 1’i yokluğa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

Tohum ve gübre başta olmak üzere pek çok ürünün ithal edilmesi, üreticimizi üretmemeye zorlamaktadır.

Tarım arazilerinin amacının ve ihtiyacın dışında kullanılması; tarım arazilerimizin çoraklaşmasına, üretimin ve toprak veriminin düşmesine sebep olmaktadır.

Zeytinli tarla vasfı taşıyan arazide üretim yapmak yerine verimli topraklar üzerine açık spor tesisi alanı, Go Kart eğitim pisti yapmak akıl alır şey değildir.

Bölge insanlarının ihtiyaçlarını görmezden gelerek Go Kart pistinin yapılması yeni bir rant kapısı mı oluşturulmak istenmektedir?

Bu soruları da yine CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat soruyor ve anlatıyor…

****-

GÜNCEL

*- Kitap söyleşisi

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği 21 Kasım Perşembe akşamı saat 18.30 da Konak Belediyesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Doç.Dr.Bilgin Çelik’i ‘Kitap Söyleşisi’nde konuk ediyor.

Son kitabı ‘Balkan İttifakı ve Osmanlı Diplomasisi’  kitabını yazan Bilgin Çelik’in katılacağı söyleşinin konusu ‘Balkan Savaşı Öncesi Osmanlı Diplomasisi’ olacak.

*- Ürettiler, kazandılar, bağışladılar

Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları öğrencileri tarımsal üretim ürünlerinin satışından kazandıkları para ile ihtiyaç sahibi okulun bilgisayarlarını satın alarak armağan ettiler

Daha önce çeşitli okullara engelli sınıfı, kütüphane gibi bağışlarda bulunan öğrenciler yaz boşunca tarımsal ürünlerini yöresel pazarlarda satışa sunarak kazançlarını biriktirdiler.

Öğrenciler elde ettikleri gelirle bu defa Güzelbahçe ilçesi Çamlı’daki Mustafa Saadet Alanyalı ilk ve ortaokuluna bilişim dersliği için bilgisayar satın alarak armağan ettiler.

*- Türkiye’de ilklerin markası

Tüketicilerine her zaman en iyiyi sunan Pınar Su ve İçecek, Avrupa Birliği tarafından geliştirilmiş ve Uluslararası Vejeteryanlar Bİrliği’nin verdiği V-label vegan sertifikasına sahip Türkiye’nin ilk limonatası olan Pınar Limonata’yı, ilk gazlı içeceği olan Pınar Frii ‘yi ve ilk fonksiyonel içeceği olan  Pınar Yeni Nesil Yaşam Pınarım’ı sergileyerek katılımcılara tanıttı.

*- ‘Metruk evler’ fotoğraf severlerle buluştu

Esen Özay’ın İzmir’in Tire ilçesindeki terk edilmiş yapıları fotoğrafladığı ‘Metruk’ isimli fotoğraf sergisi, 16 Kasım Cumartesi günü açıldı. Karşıyaka’daki Kafe Bengisu Sanat Galerisi’nde gerçekleşen açılışta ziyaretçiler, QR kodları (kare kodları) akıllı telefonları ile okutarak fotoğraf karelerindeki metruk mekânların içine girdi.

360 derece fotoğraflar ile konukların o anda, o mekânda olmasına olanak tanınan sergide, fotoğraflardan nesneler de yer aldı.

Böylece ziyaretçiler iki boyutlu fotoğraf deneyimini üçüncü boyutta da yaşama şansı buldu. Özay açılışta konuklara evlerin hikâyelerinden bahsetti.

*- Gürer Aykal’ı ağırlayacak

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, uzun bir aradan sonra Devlet Sanatçısı Şef Gürer Aykal’ı ağırlamanın heyecanını yaşıyor.

 22 Kasım Cuma günü saat 20:00’da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirlilerle buluşacak olan Ş’f Gürer Aykal, unutulmaz bir ‘Brahms Akşam’ sunacak.

Almanya’nın önde gelen sanatçılarından biri olan Brahms’ın 2. Senfonisi ve Macar Dansları sergilenecek.

*- Mandi Festivale Eşi Mandila İle Katılacak

Geleneksel Gümüldür Özdere Mandalina Festivali’nin maskotu Mandi bu yıl festivalde eşi Mandila ile birlikte yer alacak.

Menderes Belediyesi tarafından Gümüldür satsuma mandalinasının tanıtımına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında festivalin maskotu Mandi’ye eş geldi. Bu yıl ilk kez Mandila da eşi Mandi ile birlikte 23 Kasım Cumartesi günü Gümüldür Eski Köy Merkezi’nde gerçekleşecek festivalde yer alarak vatandaşlarla buluşacak.

*- Baro’dan açıklama

18 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla İzmir Barosu,  8 Kasım 2019 Pazartesi (Bugün), Saat 17.00’de, Türkan Saylan Kültür Merkezi Önü Kıbrıs Şehitleri Caddesi / Alsancak adresinde bir açıklama yapacak.

*- Başka şekli olamaz!

Venedik’in Ünlü San Marco Meydanı Sular Altında

Venedik’in ünlü turistik mekanlarından San Marco Meydanı Pazar günü suların yükselmesi nedeniyle kapatıldı

*- Oto galericilerin yeni binası

İzmir Oto Galericileri Odası, kendi mülkü olan yeni hizmet binasının açılış törenini gerçekleştirecek.

Siyaset dünyasının, yerel idarecilerin,  İzmir Esnaf Teşkilatının başkan ve yöneticilerinin oluşturacağı zengin protokollü açılış 19.11.2019 SALI günü saat 13.00’de  Şehit Fethi Bey Cad. No: 45 K: 1, Kızılkanat İş Merkezi-Pasaport , (Birlik Plaza, İŞKUR binalarının yanı) yapılacak.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın