PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL

Sosyal Medyada Paylaş

Türk Doktor ile Peru’lu üniversite öğrencisi kızın aşkı Foça’da mutlu sonlandı. İki yıl önce Peru’da tanışan çift, iki yıl sonunda, iki ayrı ülkede iki muhteşem düğünle dünya evine girdi.

Erdinç Karaman(42) İzmir’in Bayraklı İlçesi’nde bulunan Küçükyamanlar Aile Sağlık Merkezi’nde görevli bir aile hekimi. 27 yaşındaki Sofi Zuniga ise; Güney Amerika ülkelerinden Peru’nun Cuzco kentinde ekonomist olmak için öğrenim gören Üniversite 2.sınıf öğrencisi. Yolları 2016 yılı Kasım Ay’ında kesişti. Erdinç Karaman katıldığı Güney Amerika turunda, Orta Peru şehirlerinden Cusco’da, bir kafede öğrenim masaraflarını karşılamak için çalışan Sofi ile karşılaşır. Kendi tabirleriyle “ilk görüşte aşık” olurlar. Tanışırlar. Doktor Erdinç turdan sonra Türkiye’ye döner. Ama dayanamaz. Sofi’yi ve ailesini tanımak için birkaç defa daha Peru’ya gider.

2 BİN METREDE EVLİLİK TEKLİFİ

Kıtalararası aşk, 2017 yılı Temmuz’unda ailesinden alınan izinle, gezmek için Sofi’nin Türkiye’ye gelmesiyle sürer. Her ikisinin de benimsediği “bir insanı tanımak istiyorsan birlikte seyahat etmelisin” felsefesiyle Türkiye’nin çeşitli kentlerini gezerler. Seçeceği hayat arkadaşının Sofi olduğuna iyice emin olan Erdinç, evlenme teklifini Fethiye’de 2 bin metre yükseklikte yamaç paraşütünde birlikte uçarken yapar. Evet cevabını alır. Ailelerle görüşülür. Düğün hazırlıklarına başlanır.

PERU’DA ERİK DALI

İlk düğün 2 Haziran 2018’de Peru’da kız tarafının adetlerine göre yapılır. Sofi; damada jest olarak, düğün alanına büyük bir Türk Bayrağı astırır. Her davetli masasına bir Peru birde Türk Bayrağı koydurur. Konuklara kendi hazırladığı minik karton kutularda Türk lokumu ve Türk Gözü diye tanımladığı nazar boncuğu hediye eder. İlk danslarının ardından önceden hazırladığı “Erik Dalı” türküsünü çaldırır ve kaşıkları eline alıp oynar. Gecede Peru müziklerinin yanısıra nedimeleriyle birlikte pistte kendilerinden geçerek oynadıkları Tarkan ve Demet Akalın şarkılarıyla davetlileri coşturur.

Erdinç ve Sofi’nin ikinci düğünü Foça Hanedan Tatil Köyü’nde yapıldı. Türk ve Peru bayrakları düğün bahçesi girişinden masalara kadar her yere yerleştirildi. Hem Türkçe hem İngilizce ibarelerle konukların yönlendirildiği gecede aileler ve konuklar doyasıya eğlendi. Sofi’nin Türk şarkılarına ve oyun havalarına hakimiyeti davetlileri “acaba Türk’mü” dedirtecek kadar şaşırttı. Pasta ve takı törenleri ve eğlencenin ardından gelinle damat mutluluklar dilenen tezahüratlar ve alkışlar arasında araçlarına bindirilerek uğurlandı.

TANIDIKÇA DAHA ÇOK SEVİYORUM

Önceleri ilk görüşte aşka inanmadığını ama başına geldiğini belirten Dr. Erdinç Karaman, Sofi’ ye kültürel değerlerimiz ile ilgili bir şey söylemediğini, ancak onun araştırıp öğrendiklerini teklifsiz uyguladığını görünce çok mutlu olduğunu söyledi. Karaman; “Yemeklerimize hemen alıştı. Ben öğretmeden büyüklerimizin ellerini öpmesi, masadaki büyükten önce yemeğe başlamaması gibi davranışları ülkemize alışmak ve burada yaşamak istemesinin en büyük göstergeleri. Ülkesine göre aşırı sıcak olan havalardan bile şikayet etmiyor. Onu tanıdıkça daha çok seviyorum.” Dedi.

Sofi Türkçeyi sökene kadar İngilizce konuşarak anlaşan ve tanışmalarını seyahatlere borçlu olduklarını söyleyen çift balayı içinde Maldivler’i seçti.

PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL
PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL
PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL
PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL
PERU’LU GELİNE FOÇA’DA TÜRK DÜĞÜNÜ SEYFİ GÜL

Bir cevap yazın