Buradasınız
Anasayfa > Genel > Osman ÜLKÜ Ustama / ALAATTİN GÜRIRMAK

Osman ÜLKÜ Ustama / ALAATTİN GÜRIRMAK

Sosyal Medyada Paylaş

BUGÜN FACEBOOK SAYFAM OSMAN ÜLKÜ İLE 15 YILDIR ARKADAŞSINIZ DİYE BİLGİLENDİRMİŞ….OYSA BU AMERİKAN ROBOTU BİZİM 35 YIL ÖNCE AYNI GAZETEDE MESAİ ARKADAŞI OLDUĞUMUZU BİLMİYOR!!!..

-35 Yıl önce Osman Abi ile haber peşinde İzmir kazan biz kepçe idik!!..Sayısız gazete haberlerinin altına ismimizi yazdırmıştık….

5 Yıl önce (25-Ekim-2019) Ege Genç iş Adamları Demeği (EGIAD) Basın danışmanı meslektaşım Ebru Dön daveti ile İzmir’in duayen karikatüristi Mustafa Yıldız ile Cumhuriyet kokteyline davetli idik..
Sayfamdaki son fotoğrafta görüldüğümüz gibi Egiad Başkanı Sayın Mustafa Aslan ile böylesi bir hatıra fotoğrafı çekildik…

Egiad Başkanına bu vesile ile 6 yıl önce (2018) İzmir Etki Yayınevince basılan SMYRNİOTE YANİ İZMİRLİ isimli kitabımı imzalı hediye etmiştim.
Çünkü EGİAD’ın sosyal etkinlikler salonu benim 25 yıl ikamet ettiğim Mezarlıkbaşı semti Havra sokağı komşusu bir noktada yer alıyor. Başkana Hediye ettiğim kitapta da bu çevre Anı yazılarım yer alıyor…

O akşam kokteyl masasında sağ yanımda bir bey dikeliyordu…

Takım elbiseli ciddi görünüşlü bir bey…Herkes tanışırken o beyden çok kalın karta basılı bol renkli bir kartvizit aldım…İsmini ilk kez gördüğüm bir İnternet gazetesi adresi….www.falanmeşkan!.com gibi adresi vardı…
2008 yılında ilçe olan bir semtin gazetecisi olduğunu vurguluyor ve çok eski kıdemli gazetecilerle mesai arkadaşlığı yaptığını ballandıra ballandıra masa etrafında dikilen bizlere anlatıyordu….

Bir ara usulca arkadaş çalıştığım dediğin o eski ünlü gazeteci ile ben uzun yıllar mesai arkadaşlığı yaptım…Seni o yıllar hiç mi hiç gazetelerde çalıştığını görmedim…

İşte hıkta- mıkta tamam tamam dedim sen bu Basın işine yeni girmişin bari eski gazetecilerin ismini referans olarak göstermemelisin….
sen bu genç iş adamları Derneğinin Cumhuriyeti anma kokteyline reklam desteği almak için buradasın deyiverdim….Eğer Basın kartın yoksa meslek kuruluşumuz İzmir Gazeteciler Cemiyetine üyeliğin bulunmuyorsa bu toplantılarda kendini gazeteciyim diye tanıtmayacaksın…İş adamları ile tanışmaya geldim diyeceksin diye öğüt verdim…..
Allah uzun ömürler versin Osman Ağabeyimle geçtiğimiz yıl görüşme imkanım oldu….İzmir Karabağlar Belediyesi Basın Danışmanı eski mesai arkadaşım Müslüm Karaaslan’ın bir sosyal proje kitabı olan “Nerede haber orada biz- 1980’lerden 2000’lere İzmir Basınından, Habercilerden Anılar” isimli kitabın 147’inci sayfasında Osman Abimin “Gazetecilik ve Eczacılık ne Alaka?” başlıklı yazısı ile bendenizde 81’inci sayfasında ” Bir Üçüncü Sayfa haberi” başlıklı anı yazımla yer verilmiştik……BU anı yazılarımızla adeta günümüz genç gazetecilerine tecrübelerimizi aktarma görevimizi yerine getirdik..

Ne diyordum yıllar yıllar önce Osman Abimle İzmir’de aynı gazetede mesai arkadaşlığımda bir çömez Muhabir olan bana Ustalık yapmıştır….O Eczacı ben Fotoğrafçı idim ama İzmir Basınına verdiğimiz emekler alın terlerimizi unutmamız mümkün değildir…

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında internet gazetelerine devletimiz yeni yürürlüğe koyduğu yasa ve hükümleri ile bir çeki düzen verdi…
Ama kanunun uygulamasını da takip etmesi gerekiyor…Çünkü bir domain hesabı alanlar bu sektörün çıraklığını-eğitimini almadan bir internet gazetesi açıp ben gazeteciyim deyip aramızda dolaşıyor….
Onların yaptığı yanlışlıklar ve hatalarda biz Basın emekçilerinin toplumda imajını lekeliyor…Basın sektörünün resmi kurum ve mesleki kuruluşlarca denetlenmesi gerekir.

Sayfamda fotoğraflarımızı gördüğünüz Değerli ağabeyim Osman ÜLKÜ Ustama sağlık sıhhat içinde uzun ömürler dilerim…

ANI YAZI: Alaattin GÜRIRMAK-İzmir, 12.Şubat.2024

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Top