Önemli olan doğru haber… Yalan haber pompalayanlar var…

Sosyal Medyada Paylaş

*- Bir zamanlar önümüze ‘mevzuat hazretleri’ çıkıyordu… Şimdi ise ‘ödenek yokluğu’. Ama buna rağmen güzel haberler alabiliyoruz, örneğin: cami avlusundaki konteynerde eğitimini yapan öğrencilerimizin çilesinin bir ay içinde giderilmesi gibi…

*- AKP Milletvekili M. Atilla Kaya Gaziemir’de de yine tekrarladı; ‘CHP’nin millete hizmet derdi yok!’ CHP’li Sındır ise Bergama’da, yakında iktidar olacaklarını söyledi.

*- Bir güzel haber yine İzmir’den ihracatçılarımız rekor kırdılar..Ama ya başka yerlerdekiler?

*- Bu arada hanüz teyit ettiremediğim bir İstanbul söylentisini paylaşayım: İyi yıkanmamış, ya da sağlıksız suda yıkanmış ıspanak yiyenlerden bazı vatandaşlarımız hastanelik oldu… Umarım yalan yanlış bilgidir. Daha birkaç gün önce yazmıştım, ‘Bilgi kirliliğine dikkat!’ diye…

Güzele haberler duymaya hasret kaldık.

Örneğin; ihaleyi alan firmanın konkordato ilan etmesi sebebiyle yarım kalan, Belenbaşı’ndaki okulun inşaatına devam edildiği açıklandı.

Geçen Aralık’tan beri okulsuz kalan yaklaşık 60 öğrenci, eğitime cami avlusuna koyulan konteynerde devam ediyor.

Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ikili eğitimi sonlandırmak için İzmir’de kaç okul yapıldığını ve İzmir’deki ‘yıkılıp yeniden yapılmasına’ karar verilen okulların akıbetini soran Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan’a yanıt geldi.

İzmir Valiliği imzalı cevapta, İzmir’de ‘ikili eğitimi sonlandırmak için’ 2017, 2018 ve 2019 yıllarında (Eylül ayı dahil) 58 okulun yapımına başlandığı, bu okullardan 26’sının yapımının tamamlandığı, 32 okulun ise yapımının devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

İzmir’de 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında (Eylül ayı dahil) ‘yıkılıp yeniden yapılmasına’ karar verilen 28 okuldan 24’ünün yapımına başlandığı ve devam ettiği belirtildi.

İl Yapım Programı ve Devlet Yatırım Programında yer alan projelerin ise ödenekler çerçevesinde yapımlarının sürdüğü bildirildi.

Yarım kalan okul inşaatlarına dair sorularını cevapsız bırakılırken, sadece okulların yapımının devam ettiği ifade edildi.

Güzele güzel demeliyiz, değil mi?

Ama açıklamada bir sözcük dikkatimi çekti.

‘Ödenek!’

İzmirli olarak bıktık bu ‘ödenek’ sözcüğünden…

Nedense önümüze önemli konularda hep bu ödenek kelimesi çıkıyor, çıkarılıyor.

Bir zamanlar ise ‘mevzuat hazretleri’ni çok duyuyorduk.

Hatta bir iki yıl önce bu konuda da uzun bir yazı yazmış, yorum yapmıştım.

Şimdi yine konuya girelim:

*- Doğru bilgi çok önemli…

‘Kamuoyuna açık olunmalı ve İzmirliler doğru bilgilendirilmeli!’

Bu cümle bir İzmir milletvekilinin, tabii ki bizim de olabilir.

Konuyu baştan ele alalım, CHP’li Millletvekili Bakan gibi…

İzmir’de ikili eğitimi ortadan kaldırmak için son üç yılda 58 okulun yapımına başlanmış yarısına yakını tamamlanmış, kalanının yapımı da sürüyormuş…

Son dört yılda ise, yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen 28 okuldan 24’ünün yapımına başlandığı ve devam ettiği ifade edilmiş.

Yanıttan anlaşılan; yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen okullardan tamamlanan olmamış, 4 okulun ise akıbeti belli değil.

Bu okulların listesi nedir, ne zaman yıkıldı, ne zaman yapımına başlandı, ne zaman tamamlanması öngörülüyor?

Yani;

Kamuoyuna açık olunmalı ve İzmirliler doğru bilgilendirilmeli.

Okulları yıkıldığı için evlerinden uzakta başka okullara gitmek zorunda bırakılan, okulsuz bırakılmak suretiyle konteynere mahkum edilen öğretmen ve öğrencilerin mağduriyeti bir an önce giderilmeli” diye konuştu.

*- Bir değil iki ay…

Bugün öğrendik ki okulun inşaatı tekrar başlamış ve 2 ay içinde tamamlanacağı bekleniyormuş.

Ben önce bir ay diye algıladım ama yanlış hesap etmişim…

Memnuniyet duyduk.

Kış gelmeden inşaatın tamamlanmasını, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin eğitim öğretime yeni binada devam etmesini hepimiz diliyoruz.

***-

GÜNCEL

*- İzmir’in Film Festivali başlıyor

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali 4 Kasım Pazartesi günü başlıyor.

Bu yıl 20.kez düzenlenen festival, özel seçkilerle beraber 300’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken; atölye çalışmaları ve söyleşilerle festival boyunca sinemaya dair etkinliklere ev sahipliği yapacak.

*- İsviçreli zeytinyağı firması da TOSBİ’de

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ), modern alt yapısı, düzenli planlaması ve başta süt ve ürünleri olmak üzere gıda kümelenmesi nedeniyle Avrupalı büyük firmaların ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

Fransız Leana firması ve Belçikalı çikolata markası Bemchimmko bir süredir proje ve inşaat faaliyetlerini sürdürürken, son olarak İsviçreli zeytinyağı firması Kölla da TOSBİ’yi seçti.

Böylece TOSBİ’de faaliyet gösteren ülke sayısı da 9’dan 10’a yükseldi.

*-  millete hizmet derdi yok

AKP, MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Karabağlar’da kanaat önderleriyle buluştu, esnaf ziyaretleri yaptı, vatandaşlarla bir araya geldi. Beraberinde Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, ilçe yöneticileri ve partisinin belediye meclis üyeleriyle gün boyu Yunus Emre Mahallesi’nde mesai yapan Kaya, istek, talep ve sorunları dinledi.

Karabağlar’da CHP’li belediye yönetiminin hiçbir hizmet üretmediğini, hizmet üretmediği gibi hükümet tarafından yapılacak işlere de engel olduğunu hatırlatan Kaya, CHP’nin vatandaşa hizmet etme derdi olmadığını belirtti.

*- ‘Partimiz iktidara yürüyor’

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bergama İlçe Örgütü’nce düzenlenen üye katılım töreninde, yeni üyelere rozet taktı, yaklaşan kongreler öncesi partililerine seslendi.

Sındır, ‘Ailemiz sizlerle büyüyor, partimiz adım adım iktidara yürüyor. Kongre süreçlerinin öncesinde ve sonrasında küskünlüklere, kırgınlıklara asla yer vermeyeceğiz. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde Türkiye CHP iktidarının provasını yaptı. Türkiye CHP iktidarına, CHP de iktidara hazır’ dedi.

*- Ata Evi’nde keyifli buluşma

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ilçede yaşayan 60 yaş üstü yurttaşların sosyalleşmeleri, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ne konuk oldu.

 Ata Evi’nde Türk halk müziği çalışmaları yapan üyelerin ay sonu etkinliğine katılan Başkan Arda, bendir çalarak keyifli gösteriye eşlik etti.

*- Rekor kırdılar

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Ekim ayında 1 milyar 255 milyon 634bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Ocak – Ekim döneminde 11 milyar 55 milyon dolar ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri, son 1 yıllık dönemde, 13 milyar 282 milyon dolarlık ihracatı kayda aldı.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın