Buradasınız
Anasayfa > ASAYİS > MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR FOÇADA 2.KORVET FİLOTİLLASINA SANCAK VERDİ / Seyfi GÜL

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR FOÇADA 2.KORVET FİLOTİLLASINA SANCAK VERDİ / Seyfi GÜL

Sosyal Medyada Paylaş
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İzmir’in Foça İlçesi’nde yeni oluşturulan 2.Korvet Filotillasına sancak tevcih törenine katıldı. Akar törende yaptığı konuşmada Gara Harekatı’ndan Nato Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmeye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin bölge barışını tehdit eden tutum ve davranışlarından çevresel diğer sorunlara kadar pek çok konuya değindi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Foça Deniz Üssü’nde Batı Görev Grup Komutanlığı bünyesinde yerli v e milli üretim Ada sınıfı 4 korvetten oluşturulan 2.Korvet Filotillası’na sancak verdi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, İzmir Valisi Yavuz Selim Koşger de katıldı.
TCG Heybeliada, TCG Burgazada, TCG Kınalıada ve TCG Büyükada isimli korvetlerin yer aldığı Filotillanın Sancağı Komodor Deniz Albay Gökhan Temizöz’e teslim edildi. Albay Temizöz sancak teslim alma andını gemilerin önünde tabura geçen bütün personeliyle birlikte içti. Ant içilmesinin ardından imzalanan ilk teslim tutanağı Milli Savunma Bakanı Akar tarafından onaylandı.
Törende bir konuşma yapan Hulusi Akar bölgesel ve küresel olarak hassas, kritik ve yoğun bir süreçten geçildiğine vurgu yaptı. Hulusi Akar; “ Türk Silahlı Kuvvetleri olarak başta FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ olmak üzere ülkemize ve asil milletimizin güvenliğine yönelik tüm tehdit ve tehlikelere karşı, azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz. 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, 83 milyon vatandaşımızı, asil milletimizi terör belasından kurtarmakta kararlıyız. En son teröristi etkisiz hale getirene kadar mücadelemizi taarruz bir anlayışla sürdürmekte kararlıyız. Geçtiğimiz hafta Pençe Kartal – 2 harekatını icra ettik. Halkımızı ve hudutlarımızı korumak amacıyla GARA’ya yapılan bu harekat 10 Şubat saat 02.55’te uçaklarımızın faaliyetiyle başladı. Toplam 40’tan fazla uçak görev aldı. 48 hedef büyük bir başarıyla vurularak tahrip edildi. Tüm komşularımızın olduğu gibi Irak’ında toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Dost ve müttefiklerimizle koordineli bir şekilde yapılan bu harekat başarıyla tamamlandı. 75 kilometreye 25 kilometre çaplı bir alandaki tüm hedefler başarılı bir şekilde tahrip edildi. PKK terör örgütü kaçacak bir yeri kalmadığını çok iyi anladı. İnleri bulundukları yerlerde başlarına yıkıldı. 4’ü sözde üst düzey sorumlu olmak üzere 53 terörist etkisiz hale getirildi. Örgütün sözde üst düzey yönetiminde gerçekten ciddi bir panik ve derin endişe olduğu örgütün harekat kabiliyetinin artık ciddi biçimde sınırlandığı gelen istihbarı bilgiler arasında yer almaktadır. Teröristlerin büyük bir darbe aldıklarını ve panik içinde olduklarını yine istihbarı bilgilerden öğreniyoruz. Teröristler bundan sonra kendilerini hiçbir yerde güvende hissedemeyecekler.”
“Bu harekat sırasında 3 arkadaşımız açılan ilk ateş sırasında şehit oldular. Alıkonulan 12 vatandaşımız, ilk teması müteakip biri yabancı olmak üzere toplam 13 evladımız şehadet mertebesine erdiler. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Tüm milletimizin başı sağ olsun”
“Terör küresel bir beladır. Terörün her türlüsüne karşı olmak hepimiz için insanlık görevdir. Nato Genel Sekreteri Stoltenberg yaptığımız görüşmede müttefiklik ruhuna yaraşır ve güçlü bir şekilde katliamın sorumlularını PKK terör örgütünü kınadı. NATO’nun Türk halkı ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti. “
SURİYEDE ANAYASA ÇALIŞMASI YAPILIYORSA TÜRKİYE SAYESİNDEDİR
“ Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı, Barış Kalkanı Harekatları geçtiğimiz dönemde başarılı bir şekilde icra edildi. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak terör koridoru da orada engellendi. Bugün Suriye’de Anayasa çalışmaları yapılabiliyorsa bunun Türkiye tarafından yapılan operasyon ve faaliyetlerin sayesinde olduğunu kimse unutmamalıdır. “
“Tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı iyi niyet ve saygı ve diyalog çerçevesinde müzakere ile barşçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden yanayız. Diyaloğa daima açığız. “
YUNANİSTAN BAŞKALARINA GÜVENMESİN
“Yunanlı komşularımızın güven ve güvenlik arttırıcı önlemler çerçevesindeki dördüncü toplantı için Türkiye’ye gelmelerini bekliyoruz.”
“ Yunanistan olayları, bir şekilde Türkiye ABD ve Türkiye AB arasında sorunlar varmış gibi çarpıtmaya devam ediyor. Bu hususun ABD ve AB tarafından bilindiğine dair ciddi işaretler var.”
“Yunanistan’ın silahlanma çalışmalarının gerginliği tırmandırmasının yanısıra Yunan halkının refahının aleyhine bir takım harcamalar ve beyhude çalışmalar olduğunu söylemek mümkün. Yunanistan bir takım yanlış anlaşılmalara neden olacak açıklama ve eylemlerden kaçınmalı. Başkalarına güvenmeyip geçmişten ders alarak hareket etmeli. Ön koşulsuz olarak görüşmelere hazırız. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Haklarımızdan vazgeçmeyeceğimiz de herkes bilmeli. Şehit oluruz gazi oluruz ancak hiçbir oldu bittiye izin vermeyiz ”
KIBRISTA ÇÖZÜM İKİ AYRI DEVLET
“ Kıbrız Barış Harekatı adaya barış, huzur ve istikrar getirmiştir. Türkiye, İngiltere ve Yunanistan ile birlikte garantör bir devlettir. Adada Türk Askeri bulundurma amacını hukuki temelinden farklı bir şekilde gösterilmeye çalışılması gerçeği yansıtmamaktadır. Bu haksız itham ve davranışlar Yunan ve Rum tarafına hiç bir fayda sağlamayacaktır. Rumların uzlaşmaz tutumlarından vazgeçmesi, AB’nin stratejik körlüğü bir kenara bırakması gerekmektedir. 50 yıldır başarısız müzakere sürecini tekrar tekrar konuşmak zaman kaybından başka bir şey doğurmadı. Adada artık iki devletli çözümden başka bir çıkış yolu olmadığını görüyoruz. Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı Kıbrıs’la ilgili hiçbir projenin yaşama şansı yoktur. ”
“Can kardaşımız Azerbaycan ve Libya’nın haklı davalarında yanlarında olmaya devam edeceğiz. “
DÜNYA ORDULARI ARASINDA EN DÜŞÜK COVİD ORANI TSK’DA
“Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Covid oranı övünçle ve gurula söyleyebiliriz ki dünya orduları arasında en düşük seviyede olmaya devam ediyor. Aşıyla birlikte koruma tedbirlerimizde devam edecek ve temizlik, maske, mesafe konusunda taviz vermeyeceğiz. Bu tedbirleri salgın tamamen bitti deninceye kadar sürdüreceğiz. “
BU TOPRAKLAR ALPARSLANDAN ATATÜRKE BİN YILDIR BİZE VATAN
“Peygamber ocağı ordumuz asil Türk Milleti’nin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle görevini, ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla ciddiyet ve samimiyetle yerine getirmeye devam edecek, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere bu seviyeler gelmemize emeği geçen tüm devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı bu vesileyle bir kez daha saygıyla anıyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Şu anda karada, denizde, havada her türlü zorlu iklim ve arazi koşullarında görevlerini başarıyla icra etmekte olan tüm silah ve mesai arkadaşlarıma kazasız belasız hayırlı başarılı görevler diliyorum. Barbaros’un torunları siz denizciler; Denizleriniz Sakin Pruvanız neta olsun. Yeni sancak hepinize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Konuşma ve törenin ardından Bakan Akar ve beraberindekiler limanda bulunan TCG Gür Denizaltısını ziyaret ederek incelemelerde bulundular.
Seyfi GÜL

Bir cevap yazın

Top