Buradasınız
Anasayfa > Genel > Milli Birlik Komitesinin son üyesi hayatını kaybetti

Milli Birlik Komitesinin son üyesi hayatını kaybetti

Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye’de, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası kurulan Milli Birlik Komitesinin (MBK) son üyesi emekli Yüzbaşı Ahmet Er (90), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Yaşlılığa bağlı olarak yaklaşık 2 aydır Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde tedavi gören Ahmet Er, bugün saat 13.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu. 27 Mayıs 1960’da iktidarı ele geçiren askerlerin kurduğu Milli Birlik Komitesi içerisinde Albay Alparslan Türkeş önderliğindeki 14’ler grubunda yer alan Yüzbaşı Ahmet Er’in yarın (salı) öğle namazını müteakip yaşadığı Sünnetçiler Mahallesi camisinde cenaze töreni düzenlenecek.
Öte yandan, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ahmet Er’i telefonla arayarak, ’geçmiş olsun’ dileklerini iletmişti.

Ahmet Er kimdir ?
Ahmet Er, ilkokulu doğduğu köyde bitirdi, ortaokulu Akhisar’da tamamladı. 1947 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesinden mezun olup aynı yıl Kara Harp Okuluna girdi. 1950 yılında Kara Harp Okulundan Teğmen rütbesi ile orduya ve jandarma sınıfına katılan Ahmet Er, memleketin birçok yerlerinde ordunun çeşitli kademelerinde görev ifa etti. 27 Mayıs 1960 harekatı içinde de görev aldı. Ahmet Er, Milli Birlik Komitesi üyesi olarak hizmet etti sonra otuz sekiz kişilik Milli Birlik Komitesi üyeleri arasında meydana gelen ihtilaf sonucu yurt dışına gönderilen “Ondörtler” grubu arasında yer aldı. 13 Kasım 1960’da Libya Büyükelçiliği Devlet Müşavirliğine atandı. 1962’de yurda dönüp doğduğu köye yerleşti. 31 Mart 1965’te Alpaslan Türkeş’le birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde (CKMP) siyasete atıldı. CKMP’nin 1969 Şubat ayında Adana’daki kongresinde MHP’ye dönüşümüyle birlikte, bu partinin 12 Eylül darbesine kadar genel başkan yardımcılığını yürüttü. 12 Eylül’den sonra, cuntanın mahkemelerinde yargılandı. Yapmış olduğu tarihi bir savunmayla darbecilere meydan okudu. Tahliye olduktan sonra uzun bir dönem siyasetin dışında kaldı. Milli değerlere bağlı ülkücü gençliğin yetişmesi amacıyla düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı. 7 Temmuz 1992’de Milliyetçi Çalışma Partisi’nden (MÇP) ayrılan Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kurdukları Büyük Birlik Partisi’nde tekrar siyasete girdi. Partinin Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer aldı. Uzun bir dönem bu partinin genel başkan yardımcılığı görevini sürdürdü. Şairler Yazarlar Sanatseverler Derneği üyesi olan Ahmet Er, Türk-İslam kültür ve medeniyeti üzerindeki inceleme ve araştırmalarına devam ediyordu.

Bir yanıt yazın

Top