Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > Lafla peynir gemisi yürümüyor   YAŞAR EYİCE

Lafla peynir gemisi yürümüyor   YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

Lafla peynir gemisi yürümüyor   YAŞAR EYİCE

*- Bilmeden konuşuyorlar

Bu arada laf olsun diye politika üretenleri, ya da işçilerden yana imiş gibi tavır takınanları da anlamakta zorluk çekiyorum.

Öncelikle söyleyeyim:

Ben işçi, daha doğrusu personel çıkarmalarına kesinlikle karşıyım.

Ama işçiyi Köle Saura gibi çalıştıranlara da…

Hatta bu günü kadar bayram günü, yılbaşı günü işten çıkarılan çok kişiye tanık oldum.

Bu yüzden, çalıştığım işyerlerine biri alınırken, ya da tavsiye edilirken şunu söylerim:

‘Birlikte çalışmadan ya da performansını görmeden kesinlikle birini tavsiye etmem… Özellikle belediyelerin ya da resmi dairelerin durumları da ortada. Mutlaka ve mutlaka herkes buralara  kendi ifadeleri ile kapak atmaya çalışıyor. Ondan sonrası, ebedi çalışan emeklilik. Salla başını al maaşını. Örnek çok. Bilmeyen de yok. Patronlara da şunu söylerim; eğer işine yaramayacaksa ya da kısa süre sonra işine son vereceksen kesinlikle görev verme, Yani işe alma…’

Çoğu zaman taktir ettiğim  İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkanvekili Bilal Doğan, 50 kadar personelin performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten atılmasına dair açıklamalarda bulunup karşı çıkmış.

Ekmekle oynanılmaz kabul.

Ama ya bunlar bizim şikâyet ettiğimiz tipler iseler.

Seçim zamanları neredeyse tüm adaylar ve partiler benzer ifadeleri kullanır, ‘Hiç kimsenin işine son vermeyeceğiz’ diye…

Ben ise aksini savunurum, ‘Kim tüm personelin işine son vereceğini söyler, yeniden adama göre iş değil de, işe göre adam alacağım’ derse oyum onun…’

Belki hatırlayan olur.

Aliağa Belediye Başkanı MHP’li Serkan Acar seçilmeden evvel ‘İlk işim bankamatik işçileri atmak’ demişti…

Sözünde de durdu…

Belki kurunun yanında yaş da yandı ama o günlerde Aliağa’ya gidip, vatandaşla konuşmuş ve herkesin belediye başkanından yana olduğunu görmüştüm.

Şimdi nasıl İzmir’e AKP’liler Kocaoğlu’na çatıyorsa, o günlerde de CHP’liler aynı tepkiyi gösteriyordu.

Dedim ya, ‘Allah,  hele şu devirde hiç kimseyi işsiz, ekmeksiz bırammasın!’

Ama işe yaramayan, verileni yapmayan, birilerine sırtını dayayanlara bizim vergilerimizle maaş verilmesine kesinlikle karşıyım…

Halkın değişiyle lafla peynir gemisi de yürümüyor…

Çok yıllar önce Cengiz Bulut Bornova belediye başkanı iken, tanımadığım biri, ‘Allah’tan başka torpilim yok!’ diyerek, Tepecik SSK Hastanesi’nden, Bornova Belediyesi’ne yatay geçiş yapmak istemişti.

Gerek Tepecik SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Hilmi Kumcuoğlu gerekse Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut, dileğimi kırmadılar.

Sonuç mu?

Altı ay kadar sonra Başkan Bulut, ‘Senin tesviyenle işi aldığımız amirlerini dinlemeyip, Ben Başkanın torpiliyim’ diyormuş, diyerek şikâyetini bildirdi…

Benim ağzımdan ise şu cümle çıktı:

‘Atma imkânın varsa kullan!’

Yani hiç kimse boşu boşuna işinden atılmaz…

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz!

*- Zeytin hayattır

‘Destekçimiz ol, doğa kazansın!’ diyen Sanem, Yiğit ve Erhan’dan sonra ‘Zeytin Hayattır’ diyenlerin sayısı 290 bini aştı.

Binlerce kişinin desteğiyle, Türkiye zeytinliklerinin sonunu getirecek yasa tasarısı şu an için geri çekildi.

Mutluyuz, umutluyuz ama unutmamak gerekir ki önümüzdeki aylarda tekrar gündeme gelme olasılığı bulunan yasa tasarısı için yapılması gereken çok şey var.

Belirttiğim gibi, aramızda ‘Zeytin Hayattır’ diyen on binlerce kişi var. Mücadelesinin başarıya ulaşması için bıkmadan usanmadan çalışan onlarca çevre dostu kampanyacı ve onlara destek veren yüz binlerce çevre dostu üye var.

*- İmzanız sayesinde…

Çevre konusu, platformlarda 2016 yılında verilen imzalar sayesinde en çok başarının kazanıldığı alanlardan biriydi.

Şimdi, çevreciler, ‘birlikte daha fazlasını yapabiliriz’ diyor…

Çok daha fazla kampanyanın başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için yardımına ihtiyacı olanları bulmanız gerekiyor.

Bu yüzden sizi, ben de, çevre platformlarını takibe davet ediyorum.

Böylece; Çevre Dostu olarak düzenle destekle platformların, çevre alanında açtığı kampanyalar sayesinde doğa ananın kahramanı bile olabilirsiniz.

*- Sabırsızlığımız sürüyor

Özgür, güçlü ve herkes için erişilebilir kampanyalar sayesinde çevre için çok daha fazlasının başarıya ulaşmasına yardım edebilirsin.

Biz seni de Çevre Dostu destekçilerin arasında görmek için sabırsızlanıyoruz.

Birlik ve beraberlikten güç çıkacağına inanıyoruz.

Bir televizyon programında ellerimi çırptıktan önce sonrasında şunları söylemiştim:

‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var!’

Şunu kesinlikle unutmayınız; Vereceğiniz destek fark yaratacaktır. Unutmadan söyleyelim:

Desteğini elbette istediğin zaman sonlandırabilirsin.

Yani her şey senin kendi elinde ve hür iradende…

*- Birlik başarıyı getiriyor

Çevre alanında başarıya ulaşan bazı kampanyalar var…

Bunlardan bir iki örnek sunayım:

43 bin 381 kişinin imzasıyla Bozcaada’nın bakir koylarını imara açmak isteyen ihale durduruldu.

Bozcaada’nın doğal güzellikleri kurtuldu.

94 bin 888 kişi bir araya geldi ve Antalya Phaselis Antik Kenti’nin tarihi ve doğal zenginlikleri, imara açılarak yok olmaktan kurtuldu.

Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki 3 bin metrekarelik alana yapılması planlanan 12 katlı otel projesi, gelen tepkiler ve 7779 kişinin desteğiyle iptal edildi.

Birçoğunu da siz biliyorsunuzdur.

Her zaman söylüyorum, birey olarak herkes kendi kampanyasın başlatabilir, milyonların ve bizlerin de desteğini alarak haklı olduğunuz davayı, her türlü olumsuzluklara rağmen kazanırsınız.

*- Her zaman yanınızdayız…

Ramazan ayı ile birlikte hayırseverlerle birlikte belediyeler de yardıma koştular.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu görevi yıllardır sürdürüyor.

Selçuk Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Ramazan ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına koştu.

Ramazan ayı sebebiyle 500 aileye erzak paketi dağıtıldı.

Sosyal Market’ten yapılan ve yardımlaşma duygusunun üst düzeye çıktığı bayram öncesinde ayakkabı ve kıyafet bağışları da ihtiyaç sahipleriyle buluşturulmaya devam ediyor.

Selçuk Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı gereği ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olmaya Ramazan ayı sonrasında da sürdürecek.

İhtiyaç sahibi vatandaşların daha önce verdiği dilekçelere istinaden yapılan incelemeler sonucunda temel gıda maddelerinin bulunduğu gıda paketleri yardıma muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşların evlerine teslim edildi.

Yaklaşık 500 ailenin aldığı gıda paketlerinin yanı sıra Sosyal Market’ten de ihtiyaçların karşılanmasına devam ediyor.

Selçuk’ta olduğu gibi Bornova’da da, kullanılabilir durumdaki kıyafet ve ev eşyalarının bağışlandığı Sosyal Market’ten ihtiyaç sahibi vatandaşlar faydalanabiliyor.

Bornova Kazımdirik Mahallesi’nde eski muhtarlık binasında, eski muhtar Mustafa İduğ yönetiminde, bir avuç yardımsever yıllardır, özellikle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yatan hastalar ile yakınlarının ihtiyaçlarını da karşılıyorlar.

*- Bayramı huzurlu geçirmek için

Yapılan tüm yardımların sosyal belediyecilik anlayışının olmazsa olmazı olduğunu belirten İzmirli belediye yetkilileri, Bayram öncesinde, ‘Her zaman diliminde olduğun gibi bayram öncesi de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındayız. Ramazan ayında yardımlaşmak ayrı bir önem kazanıyor. Bizlerde tüm bu yardımlar yapılırken kurum olarak üzerimize düşen vazifeyi en uygun şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın Sosyal Market e yapmış olduğu ve kısa sürede ihtiyaç sahipleriyle buluşturduğumuz bağışlar içinde kendilerine teşekkür ediyoruz’ dediler.

Bu arada, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi 21 bin 332 ailenin banka hesabına Ramazan Bayramı öncesinde 200’er lira yatırdı.

21 Haziran Çarşamba’den itibaren ‘bayram parası’nın çekebileceği duyuruldu.

Büyükşehir’in dağıtacağı 4 milyon 267 bin TL’lik yardımın, Bayram öncesinde esnaf cirolarında ciddi bir hareketlilik getirmesi bekleniyor.

*- Suriyeli görünümlü dilenciler!

Bayraklı Belediyesi zabıta ekipleri, emniyet güçleriyle birlikte ilçenin farklı noktalarında dilenenlere yönelik operasyon düzenleyerek vatandaşların dini duygularını sömürerek haksız kazanç elde edenlere yönelik işlem yaptı. Denetimlerde kendilerini Suriyeli olarak tanıtan bazı dilencilerin Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Geçenlerde bir dilencinin üzerinde 40 bin liraya yakın para, banka hesabında da 300 bin lira çıkmıştı.

Yani merhamet sömürücülerine değil, çevremizde bildiklerimize veya güvendiğimiz kurumlar sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaşmalıyız, yoksa sokaklarda, köşe başlarında, cami önlerinde dilenenlere değil.

*- Gerçekten çok zor ama…

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü idi…

İzmir’de bulunan Mültecilerle Dayanışma Derneği yaptığı açıklamada;

2016’da her 3 saniyede bir kişi, her dakika 20 kişi ve bir günde 29 bine yakın kişi zorla yerinden edildi.

2016 Sonunda zorla yerinden edilmiş kişi sayısı, en az 65.6 milyon oldu. Bunların 25 milyondan fazlası başka ülkelere sığındı.

Suriye’deki çatışmaların yedinci yılında ülke nüfusunun %65’ini oluşturan 12 milyon Suriyeli yerinden edilmiş durumda;

6 milyona yakını başka ülkelerde mülteci oldu. Zorla yerinden edilen 7.7 milyon Kolombiyalı, 4.7 milyon Afganistanlı, 4.2 milyon Iraklı var.

Türkiye ile kara sınırına duvar ören Yunanistan ve Bulgaristan, Türkiye üzerinden gelen sığınmacıları yasal olmayan bir şekilde geri itiyor. Avrupa’da liderlerin, siyasi partilerin mülteci karşıtı nefret söylemleri ırkçılığı, nefret suçlarını körüklüyor.

***-

GÜNCEL

KİTVAK’la bayram kutlaması

KİTVAK, Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı;  Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören onkoloji hastası çocuklar, aileleri, hastanede görevli sağlık çalışanları ve Kitvak Yönetim Kurulu Üyelerinin de katılacağı geleneksel, ‘Şeker Bayramı Kutlaması’na davet ediyor.

21 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 13.30’da gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında Bayram Abla Animasyon Takımı hasta çocuklarımızla oyunlar oynayacak, bayram pastası kesilecek. Etkinlik sonunda Kitvak Yöneticileri tarafından hasta çocuklara sürpriz bayram hediyeleri verilecek.

Kitvak Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Soncul, gönül dostlarımızı da kutlama programına davet ederken ‘20.Yılımızı geride bırakıyoruz. Bir taraftan onkoloji hastaları ve yakınlarının yararlanabileceği kalıcı eserleri bağışçı ve hayırseverlerimizin katkı ve destekleriyle hayata geçiriyor, diğer yandan hasta ve hasta yakınlarının yüzlerinde küçücük de olsa bir gülümseme yaratabilmek için yoğun bir biçimde çalışmaya devam ediyoruz’ dedi.

*- Mavi bayrak alan ülkelerin sıralaması

Dünya genelinde 49 ülkede uygulanan mavi bayrak programı kapsamında, Türkiye’nin geçen yıl 444 olan mavi bayrak sayısının 2017 yılında 454 mavi bayrakla dünya üçüncüsü olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanan bültene göre, İspanya 579 mavi bayrakla ilk sırada bulunurken, Yunanistan 485 bayrakla ikinci, Türkiye’nin ise 454 mavi bayrakla üçüncü sırada olduğu tespit edildi.

İtalya 342, Portekiz de 320 mavi bayrakla listede dört ve beşinci sıralarda yer aldı. Bu yıl Türkiye’de 454 plaj, 22 marina ve 13 yatta mavi bayrak dalgalanacağı belirlendi.

*- En fazla Mavi Bayrak Antalya’da…

Bu yıl mavi bayrak dalgalanan plajlarımızın illere göre dağılımına baktığımızda Antalya 200 plaj 5 marina ve 5 yatla ilk sırada yer alırken, Muğla 101 plaj 7 marina ve 3 yatla ikinci, İzmir ise 51 plaj 3 marina 1 yatla üçüncü oldu.

Mavi bayrak uygulamasında öne çıkan diğer iller ise Balıkesir, Çanakkale ve Mersin olarak belirlendi.Yaşar EYİCE
0532 781 95 18
Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
 

Bir yanıt yazın

Top