Buradasınız
Anasayfa > Genel > KÖPRÜBAŞI’DA TUTKUNLAR ZEYTİNYAĞI FABRİKASINDA ZEYTİN SIKIMINA BAŞLANDI.  / ADİL AKA

KÖPRÜBAŞI’DA TUTKUNLAR ZEYTİNYAĞI FABRİKASINDA ZEYTİN SIKIMINA BAŞLANDI.  / ADİL AKA

Sosyal Medyada Paylaş

Manisa’nın coğrafi işaretli çileğiyle ünlü Köprübaşı ilçesinde zeytin hasadı ve zeytin sıkımı hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda fabrikada makinalar çalışmaya, oluklardan zeytinyağı akmaya başladı.

Bölgenin en büyük zeytin ve zeytinyağı işleme tesisi olan Tutkunlar Zeytinyağı Fabrikası sorumlu müdürü Cihat Mergen, Küresel ısınmanın etkileriyle rekoltenin geçen yıllara göre düşük olduğunu belirtti. Mergen, ”Fabrikamız Günlük 330 ton işleme kapasitesine sahip.” dedi.

 

Polat marka makinalarla hizmet verdiklerini anlatan Mergen, “ Zeytinyağı çıkartmak isteyen bölge
halkımızı son sistem makinelerle donattığımız bölgenin en büyük fabrikamıza bekliyoruz.

 

Yağlık olarak. değerlendireceğimiz zeytinlerimizin yağ çıkartmaya hazır olduğunu nasıl anlayacağıma gelince,
ağacımızda hiç yeşil zeytin kalmadı ve sertliğini kaybederek el ile sıktığımızda eti ve çekirdeği kolayca ayrılıp, sap çukurundan suyu çıkıyorsa , yağ oranı en yüksek seviyeye çıkmış ve zeytinlerimiz sıkıma. hazır demektir. Zeytinlerimizi olgunlaşmadan hasat etmeyiniz. Hasattan sonra zeytinleri asla bekletmeyin “ dedi.

 

Kendi markaları Merge ve olivart dışında Bozelli, Pallas, Genius, Lea, Zayto,Olivart, Kordona,Mistik gibi dünyaca meşhur markalarda yağlarını fabrikalarında çıkardığını hatırlatan. Mergen, ”Köprübaşı zeytin ve zeytinyağında tarımsal üretimde büyük bir öneme sahip ve dünyada
adından söz ettiriyor.

Bölgemiz Ege Üniversitesi tarafından zeytin ağacının yetişmesi için en ideal. coğrafyalardan biri olarak ifade edildi" dedi.
Mergen, ”Tesisimizde çay ocağı yemekhane mevcut. Gelen üreticilerimize çay, meşrubat ve yemek ikram olarak veriliyor.

Üreticilerimizin evinden, bahçesinden zeytini alıp evine kadar yağı teslim eden servisimiz var. Soğuk sıkım işlemede bölgenin en iyisi biziz. Koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkemizdir”  dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

Top