15 Okunma

KİTAP KULÜBÜNDE FOÇANIN ANTİK DÖNEMİNİ ANLATTI Seyfi GÜL

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’in Foça İlçesi’nde çalışmalarını sürdüren Foça Kitap Kulübü aylık söyleşi programı kapsamında turizmci, yöre tarihi araştırmacısı Sebahattin Karaca’yı konuk etti. Karaca, ilçenin ve çevre yerleşim birimlerinin antik çağdan orta çağa uzanan tarihini ilginç detaylara değinerek anlattı.

İlçe Halk Kütüphanesi’ndeki söyleşiye Foça Kitap Kulübü üyelerinin yanısıra benzer konularda araştırmalar ve çalışmalar yapan, İzmir’in değişik ilçelerinden gelen konuklarda katıldı. Sebahattin Karaca yaklaşık 2 saatlik söyleşide antik çağda yörede yaşayan halkların yaşam biçimleri,kültürel ve sanatsal faaliyetleri, ticari ilişkileri, dönemden günümüze ulaşan eserler, bunların sergilendiği yurtiçi ve yurtdışındaki müzeler gibi konularda bilgiler aktardı. Antik Foça ve Aliağa’nın Ege Adaları ve kıyı Avrupa ile ilişkilerine de değinen Sebahattin Karaca, söyleşisini adaların fethi ile ilgili olarak Osmanlı döneminde ki tarihi olaylar ve ilginç öykülerle destekledi. Bazı konuşmacılarda ilgi ve çalışma alanlarıyla ilgili konularda açıklamalarıyla söyleşiye katkı yaptı.

Söyleşi sonunda Foça Kitap Kulübü Başkanı Ayla Karatekin yaşadıkları bölgenin tarihiyle ilgili önemli bilgiler aktardığını belirttiği Sebahattin Karaca’ya teşekkür etti. Karatekin; “ Kitap kulübümüz sadece kitap temin etmeye, dağıtmaya ve okumaya özendirmeye değil konularında uzman çok değerli konuşmacılarla kültürel yaşamımıza katkı sunmaya devam edecektir.” Dedi.

Bir cevap yazın