Buradasınız
Anasayfa > ASAYİS > Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Yeni Asır’a konuştu

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Yeni Asır’a konuştu

Sosyal Medyada Paylaş

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Yeni Asır’a konuştu: Ne pahasına olursa olsun o hastane yapılacak

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, ilçeye yapılacak hastane ve öğrenci yurdu gibi devyatırımlara engel olmaya çalışan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ateş püskürdü. Kiraz’da yeterli donanıma sahip bir hastane olmadığı için babasını gözü önünde kaybeden Özçınar, “Ben o hastaneyi ne pahasına olursa olsun yapacağım” diye konuştu.

‘YEPYENİ PROJELER YOLDA’
Kiraz’da iki dönemdir büyük özveri ile çalışıyorsunuz. Bu dönemi nasıl değerlendirdiniz?
Son 2,5 yılda pandemi etkisi ile planladıklarımızın hepsini devreye sokamadık ama sözünü verdiğimiz Kiraz Belediyesi Cem Yazan Çok Amaçlı Pazar Yeri’ni hizmete açtık. 50 bin metrekarelik parke taşı döşememiz devam ediyor. 5 milyon liralık taş ihalemiz bitmek üzere. Her gün sıcak yemek dağıtımı gibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlaşma anlamındaki desteklerimiz 2022 yılında da devam edecek. Hayvan pazarı, hayvan barınağı, gençlik merkezi ve halı sahalarımızın ihalesini başlattık. 2022’de gümbür gümbür projelerimiz olacak.

Kiraz Belediyesi’ne ait arsadaki hastane projeniz ne durumda?
Eski başkan Aziz Kocaoğlu döneminde yol kat etmiştik. Askıdan inmiş, planlamalar bitmişti. İhale sürecinde dönem değişince Büyükşehir Belediyesi mahkemeye gitti, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin orada itiraz ettiği noktalarda biz zaten tekrardan çalışmalarımızı yapıp yeniden planlama yaptık. Sürekli ‘Siyasi rant’ diyorlar. Anlamadıkları konu bu planlamayı bakanlık yapıyor. Eğer ben rant düşünüyor olsaydım, evimin yanındaki küçük hastaneyi genişletir oraya yapardım. Ticari alanı bahane ediyorlar ama ticari alan yapmak zorundayım. 2,5 saat uzaklıktaki köylerden buraya gelen vatandaşlara dinlenme alanı ve misafirhane yapıp, eczaneleri oraya taşımak zorundayım. Buradan gelecek kira gelirleri benim cebime değil, belediye kasasına girecek. 6 ay oldu, karşımızda 1/5 bin’lik planlarımızı onaylamayan bir belediye var.

■ Siz ne düşünüyorsunuz?
İtiraz gerekçeleri gerçekten çok komik, hatta eğlenmek için oturdum birkaç defa okuyup güldüm. Ada parsel bazında ‘Çöp alanı var’ diyorlar, transfer merkezi yapıldı. O alan bizim diyorlar ama Hazine’nin. Kuru marjinal tarım arazisi diyorlar, Bakanlığın ‘Yapabilirsin’ görüşü var. Harita dışında kalan alanları biz okuyamadık diyorlar, okuyamadıysan niye itiraz ediyorsun? Tunç Soyer bir konuşmasında ‘Biz hukuk belediyesiyiz’ diyordu. Ne demek istediğini o zaman anlamamıştım. Galiba ‘Hizmet yaptırmam, her yolda mahkemeye gider, süreyi uzatırım, beklersiniz’ demek istiyormuş.

‘BEN BABAMI KAYBETTİM’
Hastane Kiraz için neden önemli?
30 yataklı hastanede uzman sayısı 5. Yatak sayısı ile orantılı olduğu için 6’ncı uzmanı getirtemiyorsunuz. Köyünden 2,5 saatte vatandaşım buraya cebindeki 5 lira ile gelecek, ben onu buradan Ödemiş’e göndereceğim, belki oradan da İzmir’e gidecek. Her gün personelimiz 1 araba hastayı en az 150 kilometrelik İzmir’e taşıyor. Ben donanımlı hastane olmadığı için buradan İzmir’e gidinceye kadar babamı nefes alamadığı için kaybettim. Bir kız evladının gözünün önünde babasını bu şekilde kaybetmesi acı bir şey. Bu yüzden bir kız evladı anne babasını ya da bir anne baba, evladını acı içinde kaybetmesin diye ben o hastaneyi ne pahasına olursa olsun yapacağım.
‘Tek isteğim bana engel olmasınlar’

Yurt projeniz ne durumda?
Yıllardır Kiraz Belediyesi’nin kullandığı alan sırf içinde mezbaha var diye Büyükşehir’e devredilmiş. İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na itiraz ettik. ‘Mezbahane DSİ alanındadır, o alan bize aittir’ dedim. Haklı görüp bize geri devretti. O alana yurt yapacağız ama Büyükşehir önce kamu malını kamulaştırmaya çalıştı, şimdi mahkeme kararı ile yeri elimizden alıyor. Sizin gareziniz Kiraz’daki öğrencilere mi yoksa Kiraz’a mı? Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile yurt yeri konusunu hallettik. Tek isteğim engel olunmasın, herkes görev alanındaki görevleri yapsın.

‘AZİZ KOCAOĞLU İLE BÖYLE DEĞİLDİK’
TUNÇ Soyer Kiraz’a şaşı mı yoksa kör mü bakıyor bilmiyorum ama Aziz Kocaoğlu döneminde böyle değildik. Aziz Bey devlet adamıydı. Halen kendisini arar, sorarım. Tunç Bey en düşük oy aldığı Kiraz’ın Dokuzlar Köyü’ne geliyor, bize bir haber bile vermiyor. Kendisine ‘Vasıfsız bir eleman değiliz, keşke haber verseydiniz. Aziz Bey’i yollarda karşılıyorduk’ dedim ama halen geldiğini vatandaştan duyuyorum. Bu saatten sonra muhakkak kendisine eşlik edecek Başkan Yardımcılarımız vardır ama kimse kusura bakmasın ilçem adına engel olduğu her dakika adına benim iyi düşünmeme vesile olacak bir durum yok.

METİN BURMALI

KAYNAK Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Yeni Asır’a konuştu: Ne pahasına olursa olsun o hastane yapılacak (yeniasir.com.tr)

Bir yanıt yazın

Top