KEMAL ANADOL 10.BASKISI YAPILAN ROMANINI FOÇADA İMZALADI

Sosyal Medyada Paylaş
“BÜYÜK AYRILIK”A YAZILDIĞI VE YAŞANDIĞI TOPRAKLARDA BÜYÜK İLGİ
Eski milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekillerinden yazar Kemal Anadol 10.Baskısı yapılan “Büyük Ayrılık” adlı romanını İzmir’in Foça İlçesi’nde (Aganta Kırtasiye ve Kitabevi’nde) okurlarına imzaladı. Kitabın yazıldığı ve öyküsünün ağırlıklı olarak yaşandığı ve Kemal Anadol’un halen yaşadığı yer olan Foça’da yazar ve kitabına büyük ilgi gösteren okurlar imza için kuyruklar oluşturdu.
HEM İMZA HEM SOHBET
Foça İlçesi’nde düzenlenen imza gününe geçtiğimiz yıllarda İzmir’in çeşitli ilçe ve beldelerinde görev yapmış belediye başkanları, bazı belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yazar Hüseyin Yurttaş, Foça eski Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile torunları Kemal Anadol’a eşlik edenler arasında yer aldı. Kitabını imzalarken okurlarıyla kısa söyleşilerde yapan Anadol, yeni baskılarda bazı eklemeler, notlar bulunduğunu, bunların neler olduğunu da anlattı. Sağlık durumunu, merak edip soranlarla paylaştı.
OSMANLININ EN ÖNEMLİ 22 YILINI ANLATIYOR
Kitabının yeterince tanıtılmamasına rağmen gördüğü ilgiden çok mutlu olduğunu belirten Kemal Anadol yeni eserler üretmeye, yazmaya devam ettiğini söyledi. Kemal Anadol; “Büyük Ayrılık onuncu baskısını yaptı. Büyük Ayrılık Osmanlı’nın 1900 ile 1922 yılları arasındaki en önemli 22 yılını dile getiren bir roman. Belgesel roman, siyasal roman, tarihsel roman unsurlarını taşıyor.
Ve yakın geçmişe bugünden bir bakış. İki senede yazdım. Dört defa Midilli’ye gittim. Ayvalık, Foça , Nazilli, Ege. Ama merkezi Foça olmak üzere uzun çalışmalar yaptım. Sözlü tarih çalışması yapmasını öğrendim, tarihçi arkadaşlardan. Ve bugün çok mutluyum. Onuncu baskısını yaptı. Ve onuncu baskısının bu duruma gelmesi , onuncu baskıya ulaşması, fazla tanıtım yapılmamasına karşın, beni mutlu etti. Gördüğüm ilgi de yurttaşlardaki yakın tarihe bilinci gösteriyor. Çok memnun oldum. Bundan sonra da aynı şekilde kitap çalışmalarına devam edeceğim” dedi.
Seyfi GÜL
NOT : BÜYÜK AYRILIK ROMANI
“Büyük Ayrılık”, Kurtuluş Savaşı öncesinde Foça-Ayvalık-Midilli üçgeninde yaşanan ve Ege’nin her iki yakasında oturan iki halkın belleklerinde derin izler bırakan olayları gerçekçi ve son derece yalın bir dille anlatıyor. Yirminci yüzyıla malî açıdan “Düyunu Umumiye”nin yönetiminde giren Osmanlı İmparatorluğu, yanlış yönetimler yüzünden çöküşünün son aşamasına gelmiştir. Ülke içindeki azınlıkların kazandığı imtiyazlı durum, giderek iç dengeleri de değiştirmiştir. Hinterlandı nedeniyle, liman kenti İzmir ve başta Foça olmak üzere çevresi, imparatorluğun dünyaya açılan en zengin ticaret kapısıdır. Bu çerçevede, ticaretle uğraşan Anadolu, özellikle de Ege Rumları, iç içe yaşadıkları Türklere göre, ekonomik hayatta daha ön plandadır. “Büyük Ayrılık”ta her şey, bağları, bahçeleri ve tarımsal alanlarıyla son derece verimli bir Ege kasabası olan 1900’lü yıllar Foçası’nda başlıyor. “Mutlakıyet” başlıklı ilk bölümde yazar, Foça’nın tarihsel, kültürel ekonomik özellikleriyle gündelik yaşamından canlı ve renkli sahneler aktarır. Merkezî otoritenin zayıflığını fırsat bilen Türk ve Rum eşkıyadan, Sultan II. Abdülhamit’i devirme planları yapan gizli İttihat ve Terakki örgütü de medet ummaktadır. “Meşrutiyet” başlıklı ikinci bölümde ise iç iktidar kavga ve çatışmalarının imparatorluğun hassas bölgelerindeki yansımaları, Osmanlı yönetimine karşı bağımsızlıkçı ayaklanmalar ve çözülmenin ilk işaretleri anlatılır. Romana adını veren “Büyük Ayrılık” başlıklı üçüncü bölümde ise Birinci Dünya Savaşı ve onu izleyen Kurtuluş Savaşı’yla başlayıp günümüze kadar süren Türkler ile Rumların büyük kopuşunun öyküsü yer alır. “Büyük Ayrılık”, çok sayıda yazılı belge, yayımlanmamış anı ve sözlü tarih tekniğiyle düzenlenmiş, çok sayıda tanıkla yapılmış konuşmalardan derlenen gerçeğe dayanarak kurgulanmış bir tarihî romandır. “Büyük Ayrılık”ın geçtiğimiz aylarda 10.baskısı yapılmıştır.

Bir cevap yazın