Buradasınız
Anasayfa > ÇEVRE > Karşıyaka’da birileri yanılıyor ama kimler? YAŞAR EYİCE

Karşıyaka’da birileri yanılıyor ama kimler? YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Marmaris’in birlikteliği ‘ticari zihniyeti’ yıktı, denizin güzelli ile belki de gelecek kurtarıldı.  Foto muhabire Kenan Sevenle Marmaris’in son 30 yılını konuşurken bazı gerçekleri anımsadık. 3 Mayıs 2017 tarihinde Marmaris’e getirilen, turistik ve ticari amaçlarla batırılmasının planlanan geminin batımını çevreciler önledi…

*- Herkes bilet derdinde iken, iki koltuğun iki AKP milletvekili tarafından tutulmasını CHP’li belediye başkanı olumsuz bulurken, AKP’liler de söylemine tepki gösterdi. Kim haklı, okuyun karar verin?

*- Ayrılıkçılığı anlatmaya çalışmış, İyilik var!’ diyenlerden kıyı temizliği, Emanet” Ödemiş’te seyirci ile buluştu, oliVelo için başvurular başladı, Yardım gecesine ünlü yağdı!, Her bilet bir fidana döndü… Hepsi bu yazıda…

*-YAŞAR EYİCE

*-

İsabet bu kadar olur…

Çarşamba akşamı Tayfur Göçmenoğlu ile Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) İzmir Şubesi tarafından, ‘Türk futboluna ve vatana hizmet ödülünü’ aldıktan sonra Urla’ya yine usta gazeteci ve foto muhabirlerinden Kenan  Seven’le gittik.

Yolda Ünal Tümin’i de aldık,

Yani ikimizi de evlerimize bıraktı…

Bu arada yıllar önce ‘Yeşil Marmaris’in sponsorluğunu yaptığı yat festivaline katılmıştık.

Neredeyse 30 yıl önceki ‘Marmaris Yat Festivali’ne bugüne kadar görülmemiş derecede ilgi vardı.

Dünyanın hemen her köşesinden tekne meraklıları ve de tekne imalatçıları İzmir Enternasyonal Fuarına katılıyor gibi gelmişlerdi.

O günleri anarken, çok sonra bir hurda gemiyi birileri çekerek Körfezin girişine demirlemişlerdi.

Bu hurda gemi Körfezin girişine getirildi ve ‘otel olarak’ hizmet edeceği söylendi…

Kimi ‘kumarhane olacak!’ dedi…

Kimisi başka şeyler söyledi….

Gazetelerde de bu hurda için methiyeler yazdı.

Hiç kimsede ‘çevre bilinci’ yoktu….

Dünyadan habersizdik…

Bu arada nelere kandık, kandırıldık nelere?

Geçenlerde, ‘Gölün altında altın var!’ diyenlerin devletin valisini aldattıkları gibi…

Ancak kazın ayağı başka idi…

Neyse hepsini geçelim…

Gelişmeleri de…

Son sözü de bizim, Bahri Vreskala’nın başkanlığını yaptığı TÜRFAD İzmir Şubesi tara         fından, önceki Bakanlar, vali, başsavcı gibi protokolun da önünde, ‘İnsanlar Yaşarken de Anılmalıdır’ etkinliğinde ödüllendirilirken Muğla’dan şu haber gelmişti:

‘Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde dalış turizmine yönelik olarak hurda bir tankın denize batırılmak istenmesine karşı çıkan çevrecilere Marmaris Kaymakamlığı destek verdi.

Kurumlara kaymakamlığın bilgisi dışında işlem yapılmaması yönünde talimat veren Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy’a çevreciler teşekkür etti.’

*- Deniz de canlılar da…

Denizde kirlilik yaratacağı, deniz canlılarına zarar vereceği, deniz eko sistemini olumsuz etkileyeceğini öne sürerek 2 buçuk yıldır tankın batırılmaması için mücadele eden Marmaris Sualtı Gönüllüleri (MARSAG) ve Sığla Sanat Kültür ve Çevre Derneği üyeleri adına açıklama dernek başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Hakkı Çopuroğlu imzasıyla yapıldı.

*- Madalyonun tek yüzü gösterildi

Söz konusu hurda savaş tankının 3 Mayıs 2017 tarihinde Marmaris’e getirildiğini, turistik ve ticari amaçlarla batırılmasının planlandığını hatırlatan Hakkı Çopuroğlu 1941 yılı yapımı M48 A5T1 tipi tankın yapısında; çelik, demir, sertleştirilmiş alüminyum,krom gibi malzemelerin dökümüyle oluşturulan homojen zırh kullanıldığını, yapımında %5 ila 24 arasında kullanılan krom’un,radyoaktif özelliğe de sahip bir element olduğunu, uzun yıllar boyunca deniz suyuna karışarak deniz ekosistemini olumsuz etkileyeceğini iddia etti. 

Ana alaşım olarak kullanılan çelik’in ise zamanla çözünmeyle içerdiği korozyondan dolayı ortamın oksiyen yüzdesinin düşmesine sebep olacağını ve ortamda zararlı mikroorganizmalar oluşturacağına dikkat çekti.

*- Deniz çayırları ve canlılara tehdit

Hakkı Çopuroğlu; ‘Tankın, Marmaris Körfezi içerisinde batırılmaması konusunda 2.5 yıldır çaba harcayan ve süreci başından itibaren titizlikle takip eden MARSAG Grubu’nun girişimleri neticesinde 30 Mayıs 2017 tarihli Muğla Valiliği kararıyla hurda tankın körfezde batırılmasına onay verilmemişti.

Tankı batırmak isteyen ticari çevrelerin sonraki girişimleri sonucu tankın İçmeler ile Turunç arasındaki Sarı Mehmet Kayası Mevkii’nde belirtilen koordinatlarda batırılması planlandı.

Ancak MARSAG üyesi arkadaşlarımız tankın batırılacağı nokta ve yakın çevresindeki 3000 m2 alanda yaptığı deniz dibi zemin ve sualtı habitatı araştırmasında birçok tabiat varlığının yanı sıra,  parçalar ve geniş kümeler halinde sağlıklı posidonia oceanica deniz çayırlarının olduğunu tespit etti. Akdeniz endemiği, 2 bin’den fazla canlıya evsahipliği yapan, kıyı erozyonunu önleyen, bulundukları alanın çevresel kalitesinin de bir göstergesi olan, 1976 Barcelona sözleşmesi ile korumaya alınmasına rağmen çoğu insan kaynaklı çeşitli çevresel baskılar altında olan ve sahillerimizdeki dağılımı giderek azalan posidonia oceanica çayırları başta olmak üzere orfoz dahil onlarca balık türü, onlarca pina kabuklusu ile değişik türde binlerce küçük deniz kabuklusuna rastlandı.

Konuyla ilgili olarak araştırma raporu düzenlenerek Muğla Valiliği, Marmaris Kaymakamlığı ve Marmaris Milli Park Müdürlüğü’ne sunuldu. Yapılan incelemeler bizi haklı çıkardı.

Başta kaymakamımız olmak üzere, emeği geçen üyelerimiz ile diğer kurum, kuruluş ve kişilere minnetarız.

Marmaris asla sahipsiz değildir.

 Denizi ve ormanı ile milli park içerisinde yaşadığımızın bilincindeyiz. Cennet Marmaris’i koruyarak gelecek kuşaklara tertemiz bırakma sorumluluğumuz vardır.’ dedi.

Seyfi Gül’e de bu bilgilendirmesinden ötürü teşekkür ediyorum.

Şimdi İzmir’e, Karşıyaka’ya gidelim…

*- Karşıyaka ‘da sular durulmuyor

AKP’lilerin açıklamasını dikkatle inceledim.

‘Doğru mu, yanlış mı?’ diye kendimce tarttım.

Çünkü son zamanlarda CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı için çeşitli söylentiler çıkarmışlar, iddialarda bulunmuşlardır.

Hepsinin yanıtı anında verilmişti…

Yani ‘şehir efsanesi’ idi…

Şimdi son açıklamayı birlikte okuyalım, sonra kararımızı verelim, yani düşüncemizi söyleyelim:

*- ‘Dedim dedi’ bitecek gibi değil

‘Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın katıldığı bir televizyon programında, AkP’li milletvekillerimizin Pınar Karşıyaka’nın basketbol maçında protokol tribününde oturmasından rahatsızlık duyduğunu ifade etmesini, hayretle karşıladık.

Sayın Cemil Tugay, Pınar Karşıyaka müsabakasına gelen Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ ile İzmir Milletvekilimiz Sayın Alpay Özalan’dan neden rahatsız oldun, neden hazmedemedin?

Merak Ediyorum.

Sen Alsancak sokaklarında çay kahve yudumlarken, İzmir’in değeri olan Hamza Dağ, Karşıyaka Stadı’nın yenilenmesi ve ihaleye çıkması için kendini siper ediyordu.

Senin makamın, ‘Bu stat yapılmasın!’ diye ter dökerken, ‘Yalı’ya stat yapılması Karşıyaka’ya ihanettir’ diyenlerin sesi yankılanırken  Hamza Dağ, Karşıyaka Spor Kulübü için yılmadan mücadele ediyordu.

Sen daha spora merak sarmamışken, Alpay Özalan sadece İzmir’in değil, bu memleketin milli sporcusu, milli gururu olarak gönüllerde taht kuruyordu.

*- Eşsiz olur mu?

Saygıdeğer eşin, Hükümet Konağı önünde milli bayramlarda bile protokol kurallarını ihlal edip senin yanında durmaya çalışırken, herkes sizi anlayışla karşılıyordu.

Hem ‘protokol hevesim yok!’ diyeceksin hem de ‘eşim protokolde oturamadı1’ diye böyle basit bir konuyu gündeme taşıyacaksın.

Hem her eleştirimize, bir bardak suda fırtına koparmayın diye açıklama yapmaya çalışacaksın hem de İzmir’in iki milletvekilini protokol tribününde görmeyi hazmedemeyerek, kulüp ile belediye ilişkilerini gereceksin.

Aile şirketi yönetmiyorsunuz Sayın Tugay. Bu kulüp hepimizin değeri!’

*- Siz ne diyorsunuz?

Belki birçok kişiye göre Belediye Başkanı haklı…

Belki birçok kişiye göre de AKP’li yöneticiler haklı….

Aslında ben gündeme almasam, unutulacak gidecek..

Çünkü kimle konuşsam haberi yok…

Birkaç kişi de, ‘artık siyaset bu kadar ayağa mı düştü!’ gibisinden söz etti.

Maçı anımsıyorum, çünkü ‘kapalı gişe’ oynandığını, biletlerin çok önceden tükendiğini bana gelen eş dost telefonlarından biliyorum.

‘Bilet bulur musun?’ diye sordular ve spor yazarlığı da yaptığım için torpil yapabileceğimi sandılar.

Beni tanıyanlar: zamanında lisanslı basketbol oyuncusu, lisanslı basketbol hakemliği ve yine lisanslı Coach’lık yani koçluk yaptığımı biliyorlar.

Herhalde bu sıfatlarımın kendilerine yararlı olacağını düşünmüş olacaklar.

*- Kısasa kısas

Hoşgörüden yana olmama rağmen, bazen ‘kısası kısas!’ diyenlerdenim…

Hatta daha da ileriye giderek, ‘Dayak Cennetten çıkmadır!’ bile diyebiliyorum…

Ama; gelmiş geçmiş bir olaydan sonra yapılan açıklamaları hoş karşılamıyorum.

Yöneticiler benim ve bizim gibi olmamalı…

Ve kesinlikle ortalığı germemeli…

Buna tamam da…

Yine siyasetçiler. ‘incir çekirdeğini doldurmayacak’ laflar etmemeli, toplumu  germemelidirler.

Bu konular konuşularak giderilir…

Yoksa ‘sen bana ben sana!’ diye günlerce belki de aylarca sürer…

***-

GÜNCEL

*- Koz olarak kullanıyor

ABD’nin başta Çin olmak üzere birçok ülkenin içişleriyle ilgili sorunlara müdahil olması üzerine bir makale kaleme alan CRI Türk yazarı gazeteci Mehmet Ali Güller, ayrılıkçılığın içinde bulunduğumuz siyasal çağın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

“Örneğin bugün Kürtlerin bir bölümü Türkiye’den, Katalanların bir bölümü İspanya’dan ve Uygurların bir bölümü de Çin’den ayrılmak istiyor. Örneğin ABD, Türkiye’den ayrılmak isteyen Kürtleri ve Çin’den ayrılmak isteyen Uygur Türklerini destekliyor ama İspanya’dan ayrılmak isteyen Katalanlara ciddi bir destek vermiyor!

Diğer yandan tersine, Çin’den ayrılmak isteyen Uygur Türklerini destekleyen ABD, zaten ayrı olan Kıbrıs Türklerini ise Kıbrıs Rumlarıyla birleşmeye zorluyor’ değerlendirmesini yaptı.

Kısa bir süre önce bir toplantıda bir yorumcuya Türkiye’de 910 kişiye bir cami düşerken, Xinjiang’da 530 kişiye bir cami düşüyor bilgisini verdiğini belirten Güller, ‘Bu bilgi üzerine o yorumcu, ‘Ama camilerde Xi Jinping’in resimleri var’ yanıtını verdi’ dedi. 

Güller makalesini ayrılıkçılığın yalanları, en sonunda birliğin ihtiyacı ve gerçekliği önünde eriyecektir sözleriyle bitirdi.

*- ‘İyilik var!’ diyenlerden kıyı temizliği

Çoğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu gönüllü ekip, farkındalık yaratmak için Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na kadar kıyı temizliği yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Yaren Yıldırım, amaçlarının toplumu bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

‘İzmir’de İyilik Var’ etkinliği Yaşar Üniversitesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle dördüncü kez düzenlendi.

Gönüllüler, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan biri olan ‘Karasal Yaşam ve Ormansızlaştırma’ya dikkat çekmek için bir araya geldi.

Bu etkinlik kapsamındaki kıyı temizliğine ise Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) destek verdi.

*- Her bilet bir fidana döndü

Konak Belediyesi Tiyatro Günleri kapsamında sahnelenen ‘Bavul’ ve ‘Memleketin Kısmeti’ adlı oyunlar için alınan 10 TL’lik her bilet, İzmir’de kök salacak birer fidana dönüştü.

Konak Belediyesi, İzmir’de geçtiğimiz ağustos ayında meydana gelen ve 53 saatte 5 bin hektarı aşan ormanlık alanı kül eden yangının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ağaçlandırma kampanyasına Tiyatro Günleri’yle destek oldu.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde sahnelenen Bavul’u izleyen 494 kişiden ve 8 Kasım’da sahnelenen Memleketin Kısmeti’ni izleyen 462 kişiden elde edilen, toplam 9 bin 560 TL’lik gelir, ‘İzmir Küllerinden Doğuyor’ kampanyasına bağışlandı.

Böylece 956 izleyicinin 10 TL’ye aldığı her bilet, İzmir’de yeşerecek birer fidan oldu.

*- Yardım gecesine ünlü yağdı!

Mutluluğunadresi Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından ilki Feriye’de, Ceylan Saner sunuculuğu ile önceki akşam gerçekleştirilen Mutluluğun adresi Farkındalık veSosyal Sorumluluk ödülleri gecesi iş, sanat ve spor camiası tarafından büyükbir ilgi gördü.

Birçokünlüyü bir araya getiren gecede, down sendromlu, otizmli özel çocuklarındefilesi ve dans performansları geceye damgasını vurdu.

7 yıldır faaliyetgösteren dernek Feriye’nin ev sahipliğinde Word Of Fashion ana sponsorluğunda özelçocukların el işçiliklerini açık artırmaya çıkardı.

Dernek başkanı Abdullah Özkan, ‘Bu gecede ki temel amacımız özel çocuklarımızın ciddi bir eğitimle ve bir şans verildiğinde sosyal hayatta neler yapabildiğini göstermek onların İş hayatına iştiraki ve elbette hayallerini gerçekleştirebilmeleri bizim için çok önemli,  bunu Mutluluğun adresi olarak çok önemsiyor ve destekliyoruz, gece tamamen onların yararına düzenlendi’ dedi.

*- oliVelo için başvurular başladı

 İzmir Büyükşehir Belediyesi oliVelo Ekolojik Ortak Yaşam Alanı için tasarım yarışması açtı.

Yarışmanın son başvuru tarihi 14 Şubat

Güzelbahçe Yelki Mahallesi’ndeki bisiklet ve zeytin rotasının kesişiminde bulunan özel nitelikli alanın korunarak oliVelo Ekolojik Ortak Yaşam Alanı’na dönüştürülmesi için tasarım yarışması açıldı.

Avrupa Bisiklet Yolları Ağı (EuroVelo) ile birleştirilerek önemli bir bisiklet istasyonu haline gelecek oliVelo Ekolojik Ortak Yaşam Alanı’nın üretim, ekonomi, ekolojik değer ve yaşam pratikleri açısından kent kültürüne katkı sunması hedefleniyor.

Projenin amaçlarından bir diğeri de 57 hektarlık bu özel nitelikli alanın korunarak kültürel ve doğal miras niteliğindeki zeytin konusunda farkındalık yaratmak olarak belirtiliyor. Bu alanda çoğu zeytin olmak üzere toplamda 11 bin 720 ahlat, menengiç, Anadolu Palamut Meşesi ve kızılçamdan bulunuyor.

*- Emanet” Ödemiş’te seyirci ile buluştu

Ödemiş Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında ‘Emanet; bir inancın destanı’ adlı tiyatro oyunu Belediye Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluştu.

Büyük Önder Atatürk’ün hayatını anlatan oyun büyük ilgi gördü.

Hasan Özaşlamacı’nın yazıp yönettiği Doruk Şengezer, Sinem Akyüz, Nagihan Yıldız, Yeliz Kömürcü, Yılmaz Kutlu Semiz ve şarkılarıyla Seza Kırgız’ın sahne aldığı oyunda 1917-1938 yılları arasında Mustafa Kemal’i Atatürk yapan yaşanmışlığın ve kavganın hikâyesi anlatıldı.

Atatürk’ün sevdiği türküler ve marşlar eşliğinde sahnelenen oyun için Belediye Kültür Merkezi büyük salon tamamen doldu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş ve belediye meclisi üyeleri gösteriyi hep birlikte izledi.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir yanıt yazın

Top