Buradasınız
Anasayfa > KÖŞE YAZARLARI > KARŞIYAKA LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR YAŞAR EYİCE

KARŞIYAKA LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

‘Yanındayız Derneği’ tarafından Türkiye’nin 81 ilinde yapılan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ araştırmasında eşitliğin en fazla olduğu iller İzmir, İstanbul, Çanakkale ve Ankara olduğu belirlendi.

En kötü iller ise Ağrı, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa oldu.

Mahmut Bozarslan’ın haberine göre; 81 ile bağlı 234 ilçeyi kapsayan araştırmada ‘İlçe düzeyinden başlayarak eşitsizliklerin görünür kılınması ve yerel düzeyde hizmet sunan kamu otoriteleri ve belediyelerle cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik politika geliştirmelerine zemin sunacak bir diyaloğunun geliştirilmesi’ hedeflendi.

 

*- PARAMETRELER

 

Endeks hazırlanırken Politik Katılım ve Karar Alma, Eğitim, Ekonomik Yaşam ve Kaynaklara Erişim ile Sağlık ve Spor başlıkları altında 27 parametreye bakıldı.

Dernek yönetimi, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni, resmî kurumlardan, kurumların internet sitelerinden alınan bilgiler ve TUİK verilerini derleyerek hazırladı.

 

*- EN FAZLA OLDUĞU YER

 

Endekse yansıyan verilere göre, 4 ana başlığın ortalamasına göre toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu ilk beş ilçe, İzmir’in Karşıyaka, İstanbul’un Kadıköy ve Bakırköy, Çanakkale’nin merkez ve Ankara’nın Çankaya ilçeleri olarak belirlendi.

Sıralamadaki son 5 ilçe ise şöyle; Ağrı’nın Patnos, Mardin’in Nusaybin, Şırnak’ın Cizre ile Şanlıurfa’nın Suruç ve Akçakale ilçeleri.

 

*- DOĞU ALT SIRALARDA

 

Endekste araştırılan başlıklardan biri ‘Politik katılım ve karar alma’ oldu. Bu başlık altında toplumsal cinsiyet eşitliği en fazla olan yerler sırasıyla; İstanbul’un Kadıköy, İzmir’in Karşıyaka, İstanbul’un Bakırköy, İstanbul’un Beylikdüzü ve Çanakkale’nin Merkez ilçeleri ilk 5 sırayı paylaştı.

Bu başlık altında son 5 sırada ise Mardin’in Nusaybin, Diyarbakır’ın Yenişehir, Trabzon’un Akçaabat, Ağrı’nın Patnos ve Adıyaman’ın Kahta ilçeleri yer aldı.

 

 

*- İSTANBUL VE İZMİR ÖNDE

 

Endeksin ‘Eğitim’ başlığı altında yapılan değerlendirmeye göre ise İstanbul’un Beşiktaş, İzmir’in Bornova, İstanbul’un Bahçelievler, İzmir’in Karşıyaka ile Muğla’nın Menteşe ilçeleri toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu ilçeler olarak tabloda yer aldı.

‘Eğitim’ başlığının son 5 sırasını ise yine Güneydoğu’daki ilçeler aldı. Şanlıurfa’nın Akçakale, Suruç, Eyyubiye, Mardin’in Kızıltepe ve Şırnak’ın Silopi ilçeleri bu kategorideki son sıralarda yer aldı.

 

*- BİLGİSİZ ve HESAPSIZ!

 

Trakya bölgemizdeki bazı kentlerle aynı günde İzmir’de yaşadığımız aşırı yağışların ardından her kafadan bir ses çıkıyor.

Genelde, her zaman olduğu gibi suçlamalar üzerine çıkıyor bazı cırtlak sesler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyeler bir yandan hasar tespit çalışmaları yaparken, bir yandan da insanlarımızın yaralarını sarmayı sürdürüyor.

Şöyle genele bakarsak, 14 Şubat Sevgililer günü öncesinde seralarda çiçekleri de vurdu geçti bu sel suları.

Güllerin bir kısmında ‘Kara leke’ adı verilen kabus yaşanıyor.

İzmir’in ‘tarım merkezi’ olan Menemen’de 30-40 bin dönüm tarla sular altında kaldı.

Gediz nehri boyunca meydana gelen bu felaketin nedeni Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl tarafından açıklandı:

İddia çok önemli;

Karagöl, ‘İzmir- Çanakkale otobanının yapılışında suyun akış güzergahının değiştirildiğini bunun sonucu taşkınların daha şiddetli yaşandığını’ belirtti.

Mühendislik ya da işçilik yani yapım hatası mı?

Yoksa; müteahhit ya da taşaron firmaların ‘daha fazla Kâr amacı’ ile mi su geçişlerini, menfezleri ya da gerekli teknikleri kullanmamalarından, kaçınmalarından mı?

Ondan, bundan, şundan?

Geçelim bunları!

Bir büyük hata var…

Ama bugüne kadar hiç kimseye benzer suçlamalardan tahkikat açılmadığı, mahkemeye verilmediği, zararı karşılamaları istenmediği için bu iddia da havada kalacak gibi…

 

*- MENFAAT ve SİYASET

 

Aslında bu yolların yapımı ezelden bu yana hep hatalı olmuştur…

Çünkü işe hep menfaat ve siyaset girmiştir.

Anımsatayım:

Önceleri köy bağlantıları nasıl olurdu?

Bir eşek bırakılır, onun geçtiği yerler önce patika, sonra da genişleterek ova yolu gibi olur, son aşamasında ise stabilize hale getirilerek bir at arabası ya da araç geçecek hale çoğu zamanda imece usulü ile yapılırdı.

Sonra kentler arasındaki yollar planlanırken mutlaka ve mutlaka kentlerin içinde geçmesi için yapılan baskı ile 50 kilometrelik yol 80 kilometre uzunluğa çıkarılırdı.

Bir arada ‘böyle olmaz!’ diyenler ortaya çıktı.

Onlar da ‘düz yol yapacağız! Mesafeleri kısaltacağız!’ derken verimli arazilerin büyük bölümünü kullanılmaz hale getirdiler.

Ya şimdi?

İşte Menemen Ziraat Odası Başkanı açıklıyor…

‘Benim arsam bölünmesin, yol önümden geçsin!’ sistemini ise kentlerde çok görüyoruz…

Kentin diğer bölümü, Menderes’i ele alacaktım.

Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli’nin açıklamalarını verecektim.

Menfezlerin tıkanmasını, can kayıplarını, doğanın tahrip edilmesi ve orman yangınlarının ağaç ve bitki örtüsünün yok edilmesiyle ağır kayıpların oluşmasını…

*-

 

***-

 

GÜNCEL

 

*- ÇEŞME’NİN NÜFUSU 46.093 OLDU!

 

Kısa bir süre önce ‘İkametini Al, Çeşme’ye gel’ kampanyası başlatan Başkan M. Ekrem Oran, ‘Çeşme’nin nüfusu 2021 yılı başında 46.093 rakamına ulaştı. Çeşme Ailem giderek büyüyor’ dedi.

‘Adresim Çeşm’ kampanyası başlamadan önce 44.400 olan Çeşme’nin nüfusu; 2021 yılı başında 46.093 rakamına ulaştı.

Kısa bir süre önce nüfus artışı için kampanya başlatan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, ‘Nüfusumuz giderek artıyor. Çok kısa süre önce başlamamıza rağmen kampanyamız büyük bir ilgi gördü. Çeşme Ailem 46.093 oldu. Hedefimiz olan 50 bin rakamını yakalayana kadar kampanyamız devam edecek’ dedi.

Pandemi sürecinde yazlığı olan vatandaşların memleketlerine dönmediklerini bu nedenle şu anki nüfus oranının yaklaşık 200 bin olduğunu belirten Oran, ‘Çeşme’de yazlığı olan ve yılın bir çok zamanı burada yaşamayı tercih eden vatandaşlarımızı ikametlerini Çeşme’ye alarak kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz’ diye konuştu.

 

*- ‘SEVGİ EMEK İSTER, HAYDİ GÖREVE!’

 

Nufüsun 50 binin üzerine çıkmasıyla daha kaliteli hizmet verilebileceğini dile getiren Başkan Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘Nüfusumuz arttığında personel kadromuzda daha kaliteli hizmet verebilecek sayıya ulaşacak.

Ayrıca genel bütçe gelirlerimiz artacak ve ekonomik olarak daha da güçleneceğiz. Sevgi emek ister, haydi göreve!’

 

 

 

Bir cevap yazın

Top