Karşıyaka Belediye Başkanı Feryat Ediyor YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*- Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın açıklaması; ‘Bu arazileri alan kişi veya kurumlara ‘hayırlı olsun’ diyemeyeceğim.

Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu fark etmelerini umutsuzca bekliyorum…’

*-

YAŞAR EYİCE

*- Kimin yanındayız?

Üçüncü beş yıl için seçilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ve hizmetlerini anlatmaya çalışırken, şöyle bir başlık kullanmıştım;

‘Yoksulun yanında, muhtacın hizmetinde!’ diye..

Kendim de bu başlıktan mutlu olmuştum…

Keşke herkes böyle olabilse, diye düşünüyordum ki, Çiğli Yakakent Mahallesi’nden bir yeni arkadaşım aradı, ‘İş konusunda yardımcı olur musunuz?’ diye sordu.

Ne yapabilirim ki?

‘İmkânım olsa düşünmeden!’ dedim…

Tatmin olmadı ki, ‘Çok zor durumdayım, dört aydır işsizim ağbiciğim’ diye devam etti:

‘Gel gör halimizi!’

Ben ayağına üşenen biri değilim, iş bulma imkânım olsa gibi, yine imkan yaratabilseydim mutlaka ve mutlaka giderdim…

Birincisi gönlünü yapmak, ikincisi mutlaka ve mutlaka ne haldedir, kendi gözümle görmek, gibi…

Ama ben ona şöyle yanıt verdim:

‘Gönlün olsun diye, sana gerçek yanıtı verdim…’

Herhalde beni ‘dost insan’ olarak biliyor, duyuyor, hissediyor olmalılar ki, sözümün de bazı yerlerde geçebileceğini sanıyorlar…

Belediyelerin durumu belli…

Zaten onlar da sadece ve sadece belli yerlerden gelen listeler üzerinden hareket ediyorlar, aynen resmi yerler ve fabrikalar gibi…

Özel bir şirkete bile giremezsiniz…

O hale gelmiş durumdayız…

*- Çare değil ki!

İçim yanıyor, kanıyor!

Çaresizlik içinde kıvranıyorum…

İnanın en yakınım bile sürünüyor gibi…

Bu arada aklıma geldi;

Bir zamanlar meslek örgütleri, örneğin badanacılar,  tesisatçılar ‘Bizi arayın!’ diyorlardı…

Sonra ilave ediyorlardı:

‘Bizim garantimiz altında size usta gönderelim…’

Bu zamanda olduğu gibi o zamanlarda da, insanların sözde ustalara, tamircilere güvenleri kalmamıştı da bunun önünü geçmek, kötü düşünceyi silmek için…

Bu durum öyle ayağa düşmüştü ki, sokaktaki sütçüler bile su ile tanışmışlardı…

Tabii şimdi sokak sütçüleri, yoğurtçuları, macuncuları yok…

Ama ben bunlara çatmıştım, yani yolum kesişmişti…

Yani iyilerini de sahtekârlarını da biliyordum…

Ama benim ya da sizin bilmeniz önemli değil…

Önemli olan çoğunluğun yani herkesin bilmesi lazım…

*- Ah… ah… ahhh!

Dört ay işsizlik ne demek?

İnsanın normal günlük ihtiyaçları var…

Hadi bir gün idare ettin, iki gün , bir ay…

Ya sonrası?

Bir de yemek sofralarını paylaşanlar var ya, bunlara ne deneceğini bilemiyorum?

*- İşlerine çalışmak, üretmek gelmez!

Belediyelerin bazılarında ‘esnaf masaları’ var…

Bence bu geliştirilmeli…

Kimin evindeki basit ama beceremeyeceği bir iş varsa buradan garantili usta temin etmelidir…

Bir oda mı badana edilecek, bir konsül mü düzeltilecek, su ya da elektrik kaçağı ya da arızası mı var?

Hem ihtiyacı olan sıkıntısını giderir, hem de bir başka ihtiyacı olan çorba parasını kazanır…

Tabii ben burada işi en basitinden ele aldım…

Ama elinde iş malzemesi bile olmayan, ortalıkta ‘ustayım’ diye dolaşan o kadar sahtekar var ki, bunların içinde gerçeklerini ayırmak, ayıklamak kolay olmuyor..

Bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Ama bunu kim yapacak?

Herkes bir yolu tutturmuş gidiyor…

Yani belediye başkanları da, müdürleri de…

Bu iş için devletten maaş alanlar da…

Dernekler de…

Herkes işte…

Belki sen de…

*- İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Nisan ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye’de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalışla yüzde 12,8 oldu.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,2 puanlık azalış ile yüzde12,8 seviyesinde gerçekleşti.

Tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puanlık azalış ile yüzde 14,9 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile yüzde 41,1 oldu.

Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 491 bin, sanayi sektöründe 209 bin, inşaat sektöründe 361 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,5’i tarım, yüzde 20,9’u sanayi, yüzde 4,9’u inşaat, yüzde 56,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı.

İşgücü 2020 yılı Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 milyon 13 bin kişi azalarak 29 milyon 388 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 5,7 puanlık azalış ile yüzde 47,2 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 491 bin, sanayi sektöründe 209 bin, inşaat sektöründe 361 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,5’i tarım, yüzde 20,9’u sanayi, yüzde 4,9’u inşaat, yüzde 56,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı.

*- Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 28,7 oldu

Nisan 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,5 puan azalarak yüzde 28,7 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,8 puan azalarak yüzde 17,3 oldu.

*- 15-64 yaş grubunda

15-64 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan azalışla %13,1, tarım dışı işsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalışla yüzde 15,0 oldu. Bu yaş grubunda istihdam oranı 5,1 puanlık azalışla yüzde 45,5, işgücüne katılma oranı ise 6 puanlık azalışla yüzde 52,4 oldu.

*- Genç nüfusta

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artışla yüzde 24,4, istihdam oranı ise 7 puan azalarak yüzde 26,1 oldu. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı 8,6 puanlık azalışla yüzde 34,5 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,7 puanlık artışla yüzde 29,1 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomik faaliyete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, tarım sektöründe 34 bin kişi, sanayi sektöründe 164 bin kişi, inşaat sektöründe 123 bin kişi, hizmet sektöründe 647 bin kişi azaldı.

*- Ben de sizin gibi okumadan geçiyorum…

Vallahi ben bu rakamlardan bir şey anlamadım…

Bu yüzden de zaten okumuyorum, resmi açıklamaları aynen veriyorum..

Ama muhalefet zaten açıklamalarını yapar…

Ben gerçeklere bakıyorum..

Ama işte bir gerçek daha..

Nusret Gökçe devletten 2 milyon dolarlık yardım aldı!

Akıl şaşırtacak gibi…

Okuyun bakın;

Tuz serpme hareketi ile dünya çapında fenomen olan ve pek çok ülkede mekan açan Nusret Gökçe’nin ABD’nin Miami kentindeki şubesinde çalışan 6 kişinin corona virüsüne (Covid-19) yakalandığı ve hizmet vermeyi durdurduğu iddia edildi.

Gökçe’nin, Mikanos’taki şubesini de virüs nedeniyle açamayınca, ABD’de işletme sahiplerine ödenen Maaş Koruma Programı’ndan 2 milyon dolar yardım aldığı belirtildi…

Yardım her yerde, her ülkede birilerine, yani güçlüden güçlüye gidiyor…

*-  Kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenleme

Bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 liralık limit, 2 bin liraya çıkarıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 liralık limitin, 2 bin liraya çıkarıldığını bildirdi.

*- Yapılan açıklamaya göre;

BDDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre bankaların gelirini beyan edemeyen müşterilerine tanıyabildiği azami 1.300 Türk lirası limit, 2 bin Türk lirasına çıkarıldı.

Bugün alınan kararla ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini sınırlandırma tedbirleri kapsamında asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenmeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayabilecek.

**-

GÜNCEL

*- Memur maaşlarına zam

Karşıyaka Belediyesi ile Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) arasında geçtiğimiz yıl Nisan ayında imzalanan sözleşmeye istinaden, memur statüsünde çalışanlara yüzde 20,15 oranında zam yapıldı.

01.04.2019-01.04.2021 kapsamında Karşıyaka Belediyesi ile Tüm Yerel-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmenin 23. maddesine istinaden yüzde 20,15 sözleşme hakkı için gerekli imzalar atıldı.

İzmir Tüm Yerel-Sen 2 Numaralı Şube Başkanı Özgür Işık ve Karşıyaka Belediyesi İşyeri Temsilci Derya Balcı ile Karşıyaka Belediyesi arasında imzalanmasının ardından memur çalışanlarının temmuz maaşında net 590 Türk Lirası artış oldu. Bunun yanı sıra sözleşmeye göre yılda dört kez verilen ikramiye tutarları da yüzde 21 zamlanarak 400 Türk Lirası’na yükseldi.

*- Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Kamuoyuna açıklaması

Bugün Ankara’da bir kamu kuruluşu olan TOKİ eliyle, şehir planında Mavişehir’de rekreasyon alanı (yeşil alan) ve açık spor alanı olarak belirlenmiş, yani halkımıza ait olan iki arazi, henüz kişisel ve kurumsal kimlikleri hakkında bilgimiz olmayan kişilere, belirlenmiş olan tahmini bedellerin çok üzerinde, astronomik rakamlara satılmıştır.

Bu satış basit bir satış değildir.

Rant amaçlı olduğu çok açıktır.

Söz konusu yerlerin ilan edilen fiyata yakın rakamlarda satılması durumunda alma niyetiyle müzayede salonunda bulunurken şahit olduğumuz bu haksız durum Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bana ve eşlik eden arkadaşlarımıza büyük acı vermiştir.

Yükseltilen satış rakamları belediye bütçesi ile karşılanabilecek miktarlar değildir. Başından beri satılmaması yönünde ikazlarımıza ve belediyeye devredilmesi yönündeki taleplerimize karşın yine ve yeniden rant alanı yaratmak için gerçekleştirildiği çok açık olan bu satışa ve bu alanda gerçekleştirilecek olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvuracağımızı, kamudan ve halktan aldığımız güçle mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğimizi herkesin bilmesini isteriz.

Bu fırsatla önceki satışta satın aldığımız 8,5 dönümlük belediye hizmet alanının, ranttan kurtarılmış olmasının, bu üzüntü verici durumda tek tesellimiz olduğunu da ifade etmek isterim.

Bu arazileri alan kişi veya kurumlara ‘hayırlı olsun’ diyemeyeceğim.

Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu farketmelerini umutsuzca bekliyorum.

Karşıyaka tarihiyle, bugünüyle ve geleceği ile büyüktür ve nihayetinde her zaman iyilik ve doğruluk kazanacaktır. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın