Karneler velileri aldatmasın YAŞAR EYİCE

Sosyal Medyada Paylaş

*-Bostanlı’daki ‘yatık binalar’

Karşıyaka Belediyesi, ‘yatık binalar’ olarak bilinen ve üç ay önce İzmir Valiliği tarafından tahliye kararı çıkarılan Bostanlı’daki apartmanlar için imar planı revizyonunu tamamladı.

Binaların bulunduğu 1359 ada ile ilgili imar planı değişikliği Karşıyaka Belediye Meclisi’nden geçirildi ve onay için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.

Büyükşehir yetkilileri, en geç üç ay içerisinde gerekli incelemeleri yapacak ve onay verilmesiyle birlikte plan yürürlüğe girecek.

*- Yıkıma başlanacak

10 binanın 9’unda tespit çalışmaları mülk sahiplerince yaptırılırken, bir binanın testi de Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Laboratuvar ve inceleme aşamasına gelinen tespit sürecinin ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binalara ilişkin raporunu açıklayacak. Riskli yapı tespitine müteakip 60 gün içerisinde binaların tamamen boşaltılması ve sonrasında yıkılması zorunlu olacak.

*- Vatandaşın hakkını koruyan

 Çalışmalar hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Yıldırım, ‘Mülk sakinlerinin haklarını korumak için gerekli hassasiyeti göstererek, imar planı değişikliği çalışmalarımızı bitirdik. Büyükşehir Belediyemizin değerlendirme ve onay aşamasının da mümkün olan en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyoruz. Bu noktada temel amacımız, riskli yapı tespiti ile imar planı değişikliğinin onay sürecini eşgüdüm halinde yürütmektir.

Dolayısıyla vatandaşlarımız binalarını yıktıklarında, yeni bina yapmak için ruhsat almak üzere imar planları hazır olmuş olacak.

Karşıyaka Belediyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte, ilk günden bu yana gösterdiğimiz hassasiyeti bundan sonra da aynı kararlılık ile sürdürecek, her aşamada vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz’ dedi.

*- Kendimizi aldatıyoruz, o kadar!

Bir zamanlar kendini ‘Fethiyelilerin damadı’ olarak tanıtan, Alsancak’taki Diş Hastanesi’nin Başhekimi Adanalı Dt. Sezai Erkin büyüğümüz vardı.

‘İşçi dostu’ da diyebilirim…

Ne kadar sendikacı varsa makamından eksik olmazdı.

Tabii ki kendisinden ‘hizmet’ beklerlerdi…

Yani ‘torpil’…

Aslında hastane SSK’nın idi..

Yani işçilerin…

Ama o yine de açık kapısından kimseyi geri çevirmezdi…

Nedense bizler hep böylesini isteriz..

Özel muamele…

Rahşan Ecevit’in 97 yaşında vefatını duyunca aklıma Süleyman Demirel hayranı Başhekim Sezai Erkin geldi…

Özel konuşmalarımızda, Rahşan Hanım’ı anlatır ve ‘Keşke onun gibi davranabilsem!’ derdi…

Yani ‘torpil’ isteyenleri, ayrıcalık isteyenleri geri çevirmeyi…

Bülent Ecevit ile çok seyahat yaptım…

Zaten liderlerden iki kişi ile fotoğrafım var…

Hep fotoğraf çekmek ve yazı yazmaktan çekilmeyi hemen hemen hiç ama hiç düşünmedim…

Hala da öyleyim….

Geçenlerde TSYD’nin gecesinde eski foto muhabirlerinden Esat Erçetingöz bir noktada bu eksikliğimi ya da ona göre hatamı dillendirdi.

‘Sık sık kendi fotoğrafını da yayınlayacaksın ki, kendini hatırlatacaksın!’

Gülümsedim…

Ama iki gündür facede çok kişi paylaşıyor:

Kim kendinden sürekli söz ediyor, yediklerinden içtiklerinden, gezdiklerinden bahsediyorsa, ‘hastadır’ deniliyor.

Uzun yazının özeti bu…

Yani bizim gibi hastalar çok…

Az önce belirttiğim gibi 55 yıllık meslek yaşamımda tüm liderlerle anılarım var, ama ikisi ile fotoğrafım bulunuyor.

Birincisi Süleyman Demirel ile…

Bir ‘Anadolu Seyahatinde’ parti otobüsünde yan yana oturmuşuz, gecenin bir vaktinde birbirimize dayanarak uykuya dalmışız.

Bir foto muhabiri de bu pozu kaçırmamış…

Bana da hediye etti…

Hatta slaytı, yani pozitif filmden yaptığım kareyi Erol Akıncılar’ın başkanlığı döneminde benim de yönetimde olduğum bir zaman ziyarete geldiğinde göstermiştim…

Hatırladı…

Gocuk gocuğa uyumuşuz…

*- Rahşah Hanım istedi

İkinci fotoğrafım ise Rahşan-  Bülent Ecevit ikilisi ile…

Eski bir minibüsle bir gezimiz sırasında hemen herkes fotoğraf çektiriyordu …

Rahşan Ecevit bir ara bana baktı ve ‘Sen niye bizimle hiç fotoğraf çektir miyorsun?’ diye sordu ve yanıtını almadan, ‘Bülent bir de Yaşar’la resim çektirelim’ diyerek beni aralarına aldılar.

Bunu da az önce TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir’in, ‘Rahşan Ecevit vefat etti. Allah rahmet eylesin. Rahşan Hanım Bülent Ecevit’in Devlet mezarlığına defnedilmesini o zaman hiç istememişti. Keşke imkan olsaydı da yan yana gömülselerdi. Sevenleri ayırmasaydık’ paylaşımında yorum olarak şöyle yazdım:

‘Birlikte çok seyahatimiz olmuştu. Yattıkları yeri beğensinler. Bir ara Göztepe gibi bir minibüslük taraftarları vardı ve eski püskü bir minibüsle köylere gidiyorduk. Dıştan soğuk içten sıcaktı.’

*- Parkı tatil görenler için

Araya bazı hatıralarımı sıkıştırdım.

Başhekim Sezai Erkin’i anlatmamın bir nedeni de, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gelen, ‘Toplu ulaşım araçlarında aralıksız temizlik!’ haberi idi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu ulaşım araçlarında temizlik ve dezenfeksiyon faaliyetleri kesintisiz devam ediyor.

Özellikle kış aylarıyla birlikte artan grip hastalığının yayılması da temizlik çalışmalarıyla en aza indirilmeye çalışılıyor….

Şimdi okullar tatile girdi…

Hali vakti yerinde olanları bir yana bırakıyorum….

Tatilini ne bileyim Uludağ’da Bolu’da ya da Besita Tur ile en güzel yerlerde geçirenlerle, çocuklarını başarılı karneleri için Avrupa’ya götürenleri de geçiyorum…

Ödül olarak anne ve babasının kendilerini ‘Parka götürecek’ olan ve bunu büyük bir gururla anlatan çocuklarımız için Ödemiş ve Konak Belediyelerimizin dışındakileri tekrar hatırlatmak istiyorum…

Hastalık kapıda…

Uyuzu biliyoruz…

Domuz gribini de….

Bilmediklerimiz de var…

O halde hemen bugün, tatil deyip evde yatmayı bırakın da parkların ilaçlanmasını sağlayın, kırık ya da kullanılmaz haldeki oyuncakları kullanılacak hale getirin,

Dikkat ederseniz, ‘Yapar mızınız?’ diye ricada bulunmuyorum…

Bir vatandaş olarak emir kipi kullanıyorum…

Herhalde Vali de görevini yapıyor, ilgili birimleri teyakkuzda tutuyordur.

Çünkü görevi halkın mutluluğunu ve sağlığını birinci derecede korumaktır.

Bu arada yağıştan ya da tabiat şartlarından kirlenen, ıslanan, ya da bilmediğim ya da hatırlamadığım nedenlerle kullanılmayacak olanlar için de ne bileyim görevli personele temizlik bezleri ya de ekipmanları da verilmelidir.

Yani her türlü şartta kullanıma hazır olmalıdır.

*- Kendimizi kandırmayalım… Olmuyor işte…

Karneleri alan herkes çok mutlu…

Yıl sonunda daha mutlu olacaklar.

Çünkü kalmak yok…

Başarısızlık da yok…

Ya da öyle bir şey…

Çok kişi biliyor ya da aklından geçiriyor

Ama ben yine de bir iki cümle ile özetleyeyim.

Gerek özel gerek devlet okullarındaki öğrencilerimizin sınıflarında hemen her öğrenci ya takdir ya da teşekkür almış durumda.

Yani tüm veliler, bizler mutluluktan uçuyoruz.

Sankı kendimiz kazanmışız bu başarıyı…

Ya da başarı var sanıyoruz…

Çoğu yalan…

Bırakın birbirimizi kandırmayı…

Öğretmenlere sorun bakalım, ne diyecekler?

Ya da eğitmenlere?

Ben söyleyeyim:

Üniversitelerde durum farklı değil…

Görmüyor musunuz, televizyonlarda adlarının başında ‘prof’ olan bazılarına ….

Nasıl olmuşlar?

Ne haldeler?

Gülelim mi, ağlayalım mı?

Rektörlere bakalım durumumuzu anlayalım….

Ya da dünya sıralamalarına….

İnanır mısınız?

Ben Başhekim Dt. Sezai Erkin’in, İzmir’in ünlü bir sauna ya da banyosuna ‘Size ben karşılıksız dezenfekte ilacı vereyim, Baksanıza herkes aynı havuzu kullanıyor!’ önerisine, ‘Gerek yok!’ yanıtını almıştı…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri temizliyor ve ilaçlıyoruz açıklamasını okuyuncu bu olayı anımsamıştım.

Bunu anlatacaktım, neler yazdım neler?

Diyorum

Ben klavyenin tuşlarına basmaya başlayınca aklımdan geçeni yazmaya başlıyorum…

Bu da çoğu kişinin hoşuna gitmiyor…

Çünkü hiç kimse hatayı kendinde aramıyor…

***–

GÜNCEL

*- İlk defa kaplan doğdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’ndaki hayvan sayısı ve tür çeşitliliği her geçen gün artıyor. 138 tür ve 2680 hayvana ev sahipliği yapan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na yen i bir üye daha eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı ailesine yeni bir üye daha eklendi. Bir ay önce dünyaya gelen dişi kaplan, İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda doğan ilk kaplan olma özelliği taşıyor.

*- Tavsiye ediliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı 2011 tarihinden beri Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi. EAZA insanlara hayvanat bahçelerini tanıtmak, eğitim çalışmaları yapmak, bilimsel araştırmalar vasıtası ile global biyoyaşam standartlarını yükseltmek misyonuna sahip. 44 ülkeden 370’ü aşkın hayvanat bahçesi ve akvaryumun üyesi olduğu EAZA, üyeler arasındaki işbirliği, eğitim ve koruma çalışmaları yürütür.

*- Çalışmalar Bornova’da başladı

Gördes Barajı suyunu İzmir’e ulaştıracak İçme Suyu Ana İletim (isale hattı) İnşaatı’nın orta bağlantısıyla ilgili çalışmalar Bornova’da başladı.

İZSU’nun Bornova Merkez, Işıkkent ve Özkanlar olmak üzere üç güzargah üzerinde yapacağı hatta, ilk kazı Otogar ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin Topçu Tugayı girişi olmak üzere iki noktada başladı. Ankara Caddesi’ni de içine alan Özkanlar Bölgesi’ndeki çalışmalar ise Mart Ayı’nda başlayacak. Çalışmalar 210 gün sürecek.

*- EGİKAD’ın yeni başkanı Duha Baran

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) genel kurulu Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) yapıldı.

Divan başkanlığını EGİKAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Işın Yılmaz’ın yaptığı genel kurulda yeni başkan oy birliği ile Duha Baran seçildi. Yönetim Kurulu Üyeleri ise Emre Pınar Kılıç, Mukaddes Ertuğrul, Sinem Umsu Açan, Yıldız Gürgün, Zehra Kesgin, Suzan Erman oldu.

*- Kitabı bile yazıldı

Selçuk belediyesinin açıklaması;

‘19 Ocak 2020 Pazar günü Pamucak Güreş Arenası’nda saat 10:00’da başlayacak olan  38. Uluslararası Efes Selçuk Deve Güreşleri’ne katılımınız bizleri onurlandıracaktır.’

*- 152 otobüs alacak

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi oybirliğiyle toplu taşıma için 52 yeni otobüs daha alınmasına karar verdi. Böylelikle bu yıl toplu taşımaya dahil edilecek otobüs sayısı 152’ye çıktı.

ESHOT, 2020 Stratejik Planı’nda 20’si elektrikli 100 yeni otobüs almayı taahhüt etmişti.

*-

Yaşar EYİCE0532 781 95 18E-Posta:yasar.eyice@gmail.comve yeyice@mynet.comTwitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311

Bir cevap yazın