Buradasınız
Anasayfa > Genel > İzmir’in 3 büyük ilçesinde sular kesildi, ekipler alarmda

İzmir’in 3 büyük ilçesinde sular kesildi, ekipler alarmda

Sosyal Medyada Paylaş

İzmir’de, Tahtalı Barajı hattındaki dev boruda meydana gelen arıza kentin en büyük ilçeleri Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerini susuz bırakırken, İZSU ekipleri 25 kişilik ekiple arızanın bir an önce giderilmesi için yoğun çaba harcıyor.
İzmir’de, kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Tahtalı Barajı hattındaki 2,2 metrelik dev boruda arıza meydana geldi. İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, 14 Mayıs Pazar akşamı saat 21.00’de 100 kilometrelik Tahtalı Barajı ana isale hattında yaşanan, Buca, Karabağlar ve Gaziemir’de su kesintilerine yol açan arızanın giderilmesi için seferber oldu. Görece Arıtma Tesisi Scada Merkezinden debinin sıfıra düştüğünü izleyen ekipler, hemen arızanın olduğu bölgeye giderek çalışmaya başladı. Pompalar devre dışı bırakılarak hattaki su Tahtalı Barajına aktarıldı.

Bölgelerde 17 Mayıs 23.30’a kadar su verilemeyecek
Arızalı borunun olduğu nokta kazıldı. Öğle saatlerinde borular çıkarılmaya başlandı. 2 metre 20 santimetre çapındaki betonarme borunun 12 metrelik kısmının yenileneceği ve bu işlemde 6 metre betonarme borudan çeliğe geçiş parçası ile 6 metre çelik boru kullanacağı bildirildi. Arızanın olduğu saatlerden itibaren 25 kişilik ekiple 3 vardiya halinde araklıksız çalışan İZSU ekipleri, bu gece ilerleyen saatlerde kaynak işlemlerine başlayacak. Kaynak işleminin uzun süreli bir çalışma olduğunu belirten yetkililer, sonrasında yan dolguların yapılarak çelik imalatın üstünün de betonla kaplanacağını belirtti. Betonun donma süresi beklendikten sonra da kazılan yerin kapatılarak hatta su verileceğini belirten yetkililer, kesinti yapılan bölgelere 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 23.30’a kadar su verilmesinin planlandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

Top